رزرو هتل تفریحات کیش

زبان و گویش مردم گلستان

۲ خرداد ۱۳۹۴

در استان گلستان اقوام متعددی زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها می‌شوند.
زبان ایرانیان ترکمن، ترکمنی و متعلق به خانواده زبان «اورال- آلتایی» با ریشه اُغزی است که به آن «تاغلی» هم گفته می‌شود. گروه اُغُزی خود به دو شاخه ترکی اُغُز شرقی و ترکی اُغُز غربی تقسیم می‌شود. شاخه غربی را ترکی ترکیه و شاخه شرقی را ترکمنی می‌نامند.

فارس‌ها به دو دستهٔ بومی و مهاجر تقسیم می‌شوند. فارس‌های بومی بیشتر به گویش‌های گرگانی، کتولی و مازندرانی تکلم می‌کنند.
در کتاب حدودالعالم در خصوص زبان مردم گرگان آمده است که آن‌ها به دو زبان سخن می‌گویند یکی لوترا و دیگر پارسی گرگانی. زبان لوترا نوعی زبان زرگری بوده که در برخی از نقاط ایران، به نام‌های گوناگون رایج بوده است. اما پارسی گرگانی به نظر می‌رسد ترکیبی از گویش خراسانی، تبری (طبرستانی) و قومسی (کومش= دامغان) بوده است.

امروز به جز گویش فارسی گرگانی، گویش‌های سیستانی، مازندرانی، شاهرودی از زبان فارسی و زبان‌های ترکمنی و قزاقی به علت حضور این اقوام در این منطقه، رایج هستند.
مهاجرین به استان هم بیشتر سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی هستند. فارسی‌زبان‌ها بیشتر در مرکز و جنوب استان و مازندرانی‌ها در روستاهای نیمه غربی استان سکونت دارند.
فارسی با گویش طبری (تبری= طبرستانی) است. در شهرستان علی‌آباد کتول زبان رایج مردم، فارسی و طبری (تبری) است و با این حال، گویش‌های سیستانی، شاهرودی و خراسانی نیز در بین مهاجران رواج نسبی دارد. زبان‌های رایج در شهرستان مینودشت، فارسی، ترکی و ترکمنی است. در شهرستان کلاله، ترکیب جمعیتی شامل اقوامی است که به زبان‌های ترکمنی، فارسی، سیستانی و بلوچی صحبت می‌کنند.

تور اروپا

آذری‌ها در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌های استان گلستان نیز بیشتر در گرگان وتکرها(ته کر) در نگین شهر وزابل اباد ومینودشت سکونت دارند.
ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند، سنی‌مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند و به دو تیره یموت و گوکلان تعلق دارند. زبان رایج مردم در بندر ترکمن، ترکمنی و فارسی است.
اغلب ساکنان رامیان، علاوه بر زبان فارسی، به گویشی از ترکی تکلم می‌کنند و از ایل گرایلی به‌شمار می‌روند. این ایل در دوره صفوی برای جلوگیری از هجوم ازبک‌ها به این منطقه انتقال داده شده بودند. علی خان فرمانده ایل که در زمان شاه عباس تمرد کرده بود، به جلاد سپرده شد.
باوجود تنوع قومیتی، زبانی و مذهبی دراین استان ، هموطنان عزیزمان در این خطه با وحدت و صلح و صفا زندگی خود را ادامه میدهند.

42 زبان و گویش مردم گلستان

43 زبان و گویش مردم گلستان

44 زبان و گویش مردم گلستان

45 زبان و گویش مردم گلستان

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • گالش گرگان

  من گالش استان گلستان هسمه و گالشی گپ زمبه البته گالشی همون مازندرونی هسه که اما گالشون وره گالشی گومبی. گالش و تات و مازندرونی و کتول همه اتا هسنه و فرقی ندارنه. فارسون و ترکمنون و زابلیون امه برار هسنه و همه متحد هسمی.

  ۳۰ دی, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • علیرضا دولتی

  بنده از قوم کتول هستم که به زبان کتولی صحبت میکنیم البته زبان ما همان زبان مازندرانی هست ولی به زبان خودمان زبان کتولی میگوییم. لطفا از قوم کتول و زبان کتولی هم مطلب بذارید. با سپاس .

  ۶ آبان, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • ملاح بندرگز

  عجیبه سیستانی ها که فارسی حرف میزنند و فارس هستند میشن قوم سیستانی ولی مازرونی ها و تات ها و کتول ها که از قومیت تبری هستند به زبان تبری صحبت میکنند میشن فارس!
  کتول و مازرونی و تات هرسه تبری هستند و زبانشان یکی هست.
  گویش کتولی علی اباد: گومبه – بوردم
  گویش مازرونی بندرگز : گامبه – بوردمه
  گویش تاتی سید میران: گومبه – بوردمه
  کتولی و مازرونی و تاتی هر سه گویش های زبان تبری هستند.
  ما مردم بندرگز و کردکوی و بخش غربی گرگان و زیارت و شاهکوه و علی اباد کتول و فاضل آباد همگی از قوم تبری هستیم.
  شرق گلستان هیرکانی هستند و غرب گلستان تپوری هستند.

  ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • پسر کوهساری

  سلام . اولش خواستم بگم اگه ب اصالت باشه ما قوم هیرکانی هستیم و این استان ب این نام مشهور بوده .
  دوم استان گلستان در تاریخ بخشی از طبرستان بزرگ بوده و گاهاً ایالتی جدا . و ب دلیل دروازه ی هجوم ها دارای رنگین کمان اقوام .هجوم هایی ک بیشتر از سمت شمال شرق ینی منطقه ترکان ائم از ازبک و ترکمن و … کاملاً روشنه ک شرق استان ب دلیل هجوم دارای اقوام قزلباش باشه . کوهساری های شرق استان از گالیکش مینودشت و رامیان و ازادشهر تا گرگان از اقوام بومی و اصیل این استان هستن ک همان جرجانی ها میشن ک توسط یورش مغول ب ارفاعات پناه بردن ک اکثرا این قوم در کوهستان هستن

  ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • احمد اوستا محمد

   خوب ناراحت نباش الان همه برادریم دیگه مملکتی هم نمونده که بگیم مال ترکمن هست یا محلی زابلی ها که اصلا مال این استان نیستند ومهاجر هستند باز قدمشون روی چشم کوهساری ها

   ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • دانشنامه قوم طبری

  قوم طبری . [ طَ ب َ ] (اِخ ) از اقوام ساکن شمال ایران می باشد که نام طبرستان ریشه در نام این قوم دارد. قوم طبری در عصر باستان تپوری نامیده می شد و سرزمین آن ها تپورستان نامیده می شد. قوم تپوری در ابتدا در جنوب شرقی مازندران سکونت داشتند و در قید اطاعت هخامنشیان درآمده بودند و آماردها مغلوب اسکندر مقدونی و بعد مغلوب اشکانیان شدند و اشکانیان در قرن دوم ق.م آماردها را در حوالی ری سکونت دادند و اراضی سابق آماردها به تصرف تپوری‌ها درآمد و بطلمیوس در شرح دیلم یعنی قسمت شرقی گیلان در ساحل بحر خزر فقط از تپوری‌ها نام می‌برد. قوم طبری بر اساس سبک زندگی به هشت دسته مازِرونی، کوهی، تات، گِلِک، گالِش، کِرد، مُختاباد و کَتول تقسیم می شوند. (تذکره جغرافیای تاریخی ایران ص ۲۸۳)

  طبری [ طَ ب َ ] (ص نسبی ) اهل گیلان و مازندران را طبری گویند و گیلان و مازندران بخشی از طبرستان است. (طرائف المقال ج ۱ ص ۳۴۳ )

  ۱۷ اسفند, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • محمد سیدمیران

   ما اهالی سیدمیران گرگان از قوم تبری هستیم و جز دسته تات محسوب میشیم و به خودمون تات میگیم و به زبانمون تاتی میگیم ولی از قوم تبری هستیم و دقیقا به زبان تبری صحبت میکنیم.

   ۲۸ فروردین, ۱۴۰۱
 • سید حسینی حسینی

  اولن گویش گرگانی کهن ک میگن گرگان فعلی نبوده . گرگان کهن یا همان گرگان قدیم ب زبان عربی میشه جرجان ک در گنبد کاووس فعلی بوده ک بر اساس حملات مغول و غیره و همچنین زمین لرزه شهر نابود میشه و مردمان جرجان ب کوه های دور اطراف کوچ میکنن.حتی تا سال ۱۳۱۶هم شهر گنبد اسمش گرگان بوده که رضا شاه دستور میده اسم شهر استراباد (گرگان فعلی) رو عوض کنن گرگان بزارند ، و جرجان یا همان گرگان که(گنبدکاووس فعلی)را بخاطر برج قابوس اسمشو گنبد بگزارند.

  ۸ دی, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • سامان

  کردهای گرگان را فراموش نمودید

  ۲۰ آبان, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • احمد اوستا محمد

   کردها برادران خوب ما هستند ولی فراموش نشه مهاجر هستند

   ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • مهمان

  قوم مازندرانیها(تپوریها)از زنگیان تا بندر گز را شامل میشود و همگی گویش مازندرانی دارند و در زمان قاجار زمانی که ولایت استراباد را بلوک بندی کردند از زنگیان تا کردکوی را به نام بلوک سدن رستاق و از کردکوی تا بندر گز را بلوک انزان نام گذاری کردند و همگی از هزار جریب به ولایت استزاباد مهاجرت کردند.

  ۱۲ مهر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • مهدوی نودیجه گرگان

   استرآباد خودش جز طبرستان بود و خود استرآباد جز هزارجریب هست بعد چه جوری ما بومیان طبری گرگان از هزارجریب آمدیم در حالی که خود استرآباد جز طبرستان و هزارجریب هست.
   مثل این میمونه بگید آذری ها از آذربایجان به اردبیل آمدند در حالی که خود اردبیل جز آذربایجان بود.
   برو تاریخ بخون استرابون میگه تپوری ها در سرزمین هیرکانیا سکونت دارند. پولیبیوس میگه به کوه های بین دروازده کاسپین تا هیرکانیا تپوری گفته میشد. در کتیبه آشوری به کوه های البرز تپوش اری گفته شده. کتزیاس میگه سرزمین تپوری بین هیرکانیا و کادوسی هست. آنوقت چطوری تپوری ها یعنی طبری ها مهاجر هستند؟
   زبان قدیم استرآباد هم طبری بوده برو کتاب واژه نامه گرگانی را بخون.
   حتی مقدسی هزار سال پیش گفته مردم گرگان و طبرستان به یک زبان صحبت میکنند و میگویند هاکن و هاده ما طبری ها هنوز که هنوزه میگیم هاکن و هاده.
   شما از خراسان به گرگان مهاجرت کردید. هر وقت به گویش قدیم استرآبادی صحبت کردید که خودش گویشی از زبان طبری هست اونوقت ادعای بومی بودن بکنید.

   ۱۲ بهمن, ۱۴۰۰
 • سارا

  فقط و فقط غرب گرگان مازندرانی صحبت می کنند این زبان خود غرب گرگان هست ما شرق گرگانی ها اصلا نمی تونیم مازندرانی صحبت کنیم ولی مازندرانی را متوجه میشم که اونم بخاطر جمعیت بالای مازندرانی ها در گرگان هست که باعث میشه ما زبانشون تا حدی آشنایی داشته باشیم و آن را متوجه شویم خوب اگر من گنبد بودم الان ترکمنی را متوجه میشدم در حالی که میدونید زبان اصلی شهر گنبد فارسی هست
  اصلا بحث نژادپرستی نیست بحث سر این هست که فرهنگ و زبان ما اهالی شرق گرگان با اهالی غرب گرگان متفاوته غرب گرگانی ها بیشتر به کردکوی و بندرگز و بهشهر گرایش دارند
  زبان ما شرق گرگانی ها فارسی هست فارسی گرگانی لهجه ای از فارسی هست اینکه چگونه زبان فارسی وارد گرگان شد را من اصلا اطلاع ندارم ولی شنیدم قدیم یک زبان در اینجا رایج بود که به مازندرانی شباهت داشت اما این زبان به هر دلیلی که بوده از بین رفت الان هم باید گرگان را با هر دو زبانش بپذیرم اینگه گویش یک منطقه گرگان را بر دیگری برتری بدیم کار درستی نیست
  ما گرگانی ها برای ترک ها خیلی ارزش قائلیم ولی باور کنید تو خود رامیان هم که رفتم اکثرا با اینکه ترک هستند فارسی صحبت می کنند خوب وقتی فارسی صحبت کنید معلومه جز فارس محسوب میشید هویت هرکسی را زبان وی تشکیل می دهد شما فکر کنید من برم کرمانشاه زندگی کنم نوادگان من بعد مدتی هویت خودشونو کردی می دونند چون زبانشون کردی میشه و دیگه خودشونو فارس نمیدونند
  ضمنا من شوهر خاله ام اهل نودیجه گرگان هست اون پدر مادرش مازندرانی صحبت می کنند ولی خودش اکثرا فارسی صحبت می کنه و دوتا پسراشم که پسرخاله من میشن اکثرا فارسی صحبت میکنند چون خاله من اصلا مازندرانی بلد نیست ولی مازندرانی را متوجه میشه وقتی خونه مادر شوهرش هم میره مادر شوهرش مازندرانی صحبت میکنه خاله من فارسی صحبت میکنه یعنی دو تا زبان متفاوت صحبت میکنند ولی هر دو زبان هم را متوجه میشن

  ۹ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • Yasin bay

   نظرتون متینه،ولی بنده خودم ساکن رامیانم و رامیان همشون ترک زبان هستن،اونایی ک فارسی حرف میزنن واس روستا های اطرافن ک تازه اومدن شهر زندگی میکنن وگرنه رامیانیای اصیل همشون ترک زبان هستن…با تشکر(بای)

   ۱۷ فروردین, ۱۴۰۰
  • رضا

   داداش مردم گرگان یعنی مردم شرق که از ترک های قزلباش یاترکمن نباشن اوناهم تپور طبری هستن مثل مازندرانی های غرب و زبانتون که طبری یامازنی بوده حدود دویست پنجاه سال پیش کم کم پارسی شده ژن شمام ژن تپوری یا طبری مازندرانیه این شهر قوم طبری ها تشکیل میدن

   ۲ بهمن, ۱۴۰۰
 • محمد کردیان

  برایم جالب است که برخی با تعصب قصد دارند اثبات کنند که در شهر گرگان غیر از کسانی که زبان مادریشان فارسی است، بقیه اقوام مهاجر هستند. کاملا اشکار است که همه مناطق غرب استان گلستان تا ابتدای شهر گرگان زبان غالب و بومی مازندرانی یا تبری است، در جنوب گرگان هم مردم به گویشهایی از زبان تبری صحبت می کنند، در شرق گرگان هم زبان بومیان کتولی است که گویشی از تبری است، در شمال گرگان زبان بومیان ترکمنی است و تنها در منطقه شهری گرگان امروزی و محدوده کوچکی در شرق این شهر فارسی زبان غالب بومیان است. از آنچه گفته شد می توان اینگونه برداشت کرد که در استرآباد از آغاز دوران صفوی بر اثر مهاجرتهای گسترده از مناطق خراسان و جنوب کوههای البرز ( عمدتا شاهرود) و نیز وجود نوعی حکومت محلی که زبان رسمیش فارسی بوده است، زبان رایج در این شهر دچار تحول شده است. چرا که از مناطق غربی گیلان تا ابتدای گرگان یک پیوستار گویشی وجود دارد (یعنی گویشها اندک اندک تغییر می کنند و هیچ دو منطقه مجاوری را نمی توان یافت که گویش چندان متفاوتی داشته باشند، اما تفاوتها در فواصل دورتر آشکار است، چنانکه برای مثال دیگر مردم انزلی و کردکوی زبان هم را نمی فهمند) اما در گرگان این پبوستار می شکند و در منطقه کتول دوباره آغاز می شود. البته گویش کتولی به علت جدایی چند صد ساله از دیگر بخشهای تبری زبان به علت وجود حدفاصل شهر استرآباد دچار تغییراتی مستقل از بخشهای غربی استرآباد شده است. وگرنه می بینیم که حتی در مناطق جنوب و جنوب شرقی گلستان و قسمتهای شمالی استان سمنان و شاهرود که مشرف به آن است، با وجود اینکه زبان مردم فارسی است، ولی نسبت به فارسی رایج در گرگان ویژگیهای مشترک بیشتری با زبان تبری دارند، یعنی گویش اندک اندک از تبری به فارسی تبدیل می شود. بسیار طبیعی است که نام خانوادگی بسیاری از اهالی مناطق غرب گرگان مازندارنی باشد، چون مازندارنی هستند، گرگان تا سال ۷۶ بخشی از مازندران بوده، با تغییر تقسیمات کشوری و مرزهای سیاسی هویت مردمان که تغییر نمی کند. البته از آنچه نوشتم قصد برتری دادن یک قوم بر قوم دیگر را ندارم، بلکه خواستم در مقابل برتری جویی برخی حقایقی را آشکار کنم. همه یکسانیم و ارزشمان به انسانیت ماست.

  ۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • مهمان

   با عرض سلام آقای کردیان فرمایش شما متین آنهایی که شما می فرمایید فامیلی شان مازندرانی هست نه این مازندران که قبلا اسم استان ما یعنی گلستان بوده مبنا این نام بوده بلکه نام استان (ولایت )ما استراباد بوده و چون انها قسمت غربی گرگان از زنگیان تا بندر گز از خطه مازندران به استراباد مهاجرت کردند و رضا شاه استراباد را با مازندران یکی کرد ولی در زمان انتخاب نام خانوادگی اکثرا بر مبنای اصالت نامگذاری میشدند مانند وزواری که از وزوار مهاجرت کرده بودند مازندرانی همینطور از ان ولایت مهاجرت کرده بودند و هزار جریبی و…‌

   ۱۲ مهر, ۱۴۰۰
 • مقصودلو

  متاسفانه در اکثر مقالات سعی بر فارس نشان دادن استان چند قومیتی گلستان هست.
  بنده متوجه نمی شوم چگونه ترک ها و مازندرانی ها فارس محسوب می شوند.
  ترک های استان گلستان که بهشون قزلباش گفته می شود و قرن ها از ناموس مردم در مقابل اقوام مهاجم دفاع کردند اکثریت جمعیت رامیان تا گالیکش ترک قزلباش هستند و زبان اصلی مردم هم ترکی هست که به دروغ فارسی می نویسند.
  بخش بزرگی از جمعیت گنبد هم ترک اذربایجانی هستند که جمعیتشون از سیستانی ها و بلوچ ها و قزاق ها و خراسانی ها و مازندرانی ها بیشتر هست و پس از ترکمن ها ترک ها بزرگترین قوم گنبد هستند.
  ترک ها یک قوم مجزا از فارس هستند و زبان ترکی هم یک زبان مجزا از فارسی هست بسیاری از روستاهای محدوده رامیان تا گالیکش به جز فارسیان به زبان ترکی صحبت می کنند.
  مازندرانی ها هم ابدا فارس نیستند و زبانشون طبری هست و اگر اهل مطالعه باشید عبدالله مقدسی هزار سال پیش گفته مردم طبرستان زبانی دارند نه پارسی و نه تازی که دیلمیان زبان آنها را ندانند و در زبانشناسی زبان طبری یک زبان مستقل هست که از شاخه زبان های شمال غربی هست در حالی که فارسی جز زبان های جنوب غربی هست و این زبان خود چندین گویش مانند کتولی و زیارتی و طبری گرگانی و شهمیرزادی و کلارستاقی و الیکایی و شمیرانی و غیره دارد.
  قوم تپور یک قوم مستقل هست که در زمان هخامنشیان و اسکندر نامشان آمده است که فرمانده انها فرادات بود پس چطور یک عده مطلب غیر اکادمیک میذارند و قوم مازندرانی را فارس می نامند.
  نصف گرگان و تمام نواحی غربی گرگان و تمام علی اباد کتول و کردکوی و بندرگز مازندرانی زبان هستند و خود را از قوم طبری می دانند. همین نمایندگان گرگان همیشه مازندرانی تبار بودند دوره قبل هزارجریبی و تربتی نژاد که هر دو اهل غرب گرگان بودند نماینده شدند و الانم سنگدوینی که اونم مازندرانی اهل کتول هست نماینده شد و خود منابع گرگان هم گفتند که غرب گرگان فقط به کاندیدایی که از جنس خودشان باشند و مازنی زبان باشند رای می دهند.
  نمی دونم چرا عده ای در پی فارسیزه کردن اقوام ساکن ایران هستند در حالی که همین اقوام سال ها کنار هم به خوبی و خوشی زندگی کردند و جلوی متجاوزان ایستادند و صحیح نیست قدم در راه امثال کسروی بگذاریم و هویت اقوام را جعل کنیم.
  تمام زبان ها و قومیت ها به یک اندازه حق زندگی دارند و این شعار یونسکو هست.
  بزرگترین گروه قومی استان گلستان به ترتیب ترکمن، مازندرانی، سیستانی و ترک قزلباش هستند.
  ولی می بینیم اقایون موقع آمار گیری می آیند مازندرانی ها و سیستانی ها و قزلباش ها را فارس
  حساب می کنند تا آمار فارس ها بالاتر از ترکمن ها برود.
  گویش استرابادی هم منقرض شده الان هیچکس در گرگان استرابادی نه حرف میزنه نه میتونه استرابادی حرف بزنه کسی میخواد این زبان را یاد بگیره باید کتاب واژه نامه گرگانی صادق کیا را بگیره بخواند این گویش به مازندرانی و تا حدودی هم به سمنانی شباهت داره مثلا میگویند بساتمانی یعنی ساختیم الان گویش گرگان در غرب همون مازنی هست و در شرق فارسی هست و جنوب هم مازنی هست حتی لهجه مردم هم فرق داره.
  در حدود العالم حدود هزار سال پیش نوشته شده گرگان مرز خراسان و دیلمان هست و مقر مرزبانان طبرستان هست یک عده که تاریخ نخوندند حتما براشون عجیبه ولی باید بگم در قرن سوم و چهارم به کل شمال ایران دیلم میگفتند چون دیلمیان حاکم ان بودند و قرن پنجم و دوم و عصر ساسانی به کل شمال طبرستان میگفتند چون اسپهبدان طبرستان حاکم ان بودند و استراباد هم حد گرگان و طبرستان بود.
  یک عده می گویند ترک ها و مازندرانی مهاجرند بروند کتاب خودزکو را بخوانند که مرز زبان های منطقه گرگان را تعیین کرده و می گوید که مرز زبان مازندرانی و ترکمنی رودخانه قرسو هست و این رود یموت ها را از مازندرانی ها جدا می کند و با رجوع به گویش استرابادی و همچنین تاریخ گرگان معلوم می شود چه کسانی مهاجرند.
  در طول تاریخ اهالی طبرستان در دشت گرگان با ترکان در حال جنگ بودند یعنی سر قلمرو با هم در حال نبرد بودند پس چگونه مازندرانی ها و ترک ها مهاجرند در حالی که در تاریخ امده که جرجان مقر مرزبانان طبرستان است و یا قره سو مرز بین قوم مازندرانی و ترکمن هست که این رود هم از رامیان سرپشمه می گیرد و به بندر ترکمن می ریزد و جالب تر اینکه دیوار گرگان در کنار رود گرگان ساخته شد اونم زمان ساسانیان و مرز ترکان و ایرانیان بود یعنی از ترکان حضور داشتند بعد یک عده میگن ترکان مهاجرند.
  اونایی که ترک ها و مازندرانی ها را مهاجر خطاب می کنند ثابت شده از خراسان و شاهرود و سیستان به گلستان امدند و خودشان مهاجرند.
  ترک و مازندرانی ایرانی اند دوستان تاریخ بخوانند ببینند چند تا حکومت مازندرانی تبار و ترک تبار بر ایران حکومت کردند و باعث افتخار ایران شدند ببینید مازندرانی ها و ترک ها چقدر شهید دادند و جلوی متجاوزان ایستادند.
  ببینید چقدر ترک ها و مازندرانی ها افتخار افرینی کردند و در المپیک مدال گرفتند و باعث شادی ایرانیان شدند در المپیک مازندران هفت طلا گرفت و اردبیل سه طلا و دوتا از طلاهای تهران هم ترکا گرفتند که مازندرانی ها و ترکا روی هم دوازده طلا گرفتند و کرد و لر و عرب هم هر کدوم یک طلا که روی هم میشه پانزده طلا .
  یعنی پانزده طلا از بیست و یک طلا را اقوام دیگر گرفتند.

  ۲۷ مهر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • محمدرضا

   چطور کل منطقه رامیان رو ترک میگی در صورتی که تمام کوهستان و مردم محلی اونجا به گویش تاتی صحبت میکنند و تمام گالیکش و کوهستانهای مینودشت. و خود مردم رامیان مهاجرانی از ترکهای گرایلی خراسان و عده ای هم ازبکهایی هستند ک توسط غزلباشها دستگیر شده و مذهبشان شیعه شده. به طوری ک در کتاب تاریخ صفویه ذکر شده ک سپاه قزلباش در منطقه النگ (ارتفاعات رامیان) با ازبکهای یازر جنگید م اون ازبکهای اهل یازر ک یک ولایت در ترکمنستان میباشد و فامیل یازرلو یعنی یازری و از اهالی یازر متعلق به همان مکان میباشد. دوما زبان تاتی یک گویش فارسی است ک شبیه به مازندرانی میباشد شما اگه خودت مقصودلو و ریشت ترک قرار نیست تاریخ یک منطقه رو به کلی نابود کنی

   ۵ خرداد, ۱۴۰۰
  • آراد

   اینکه میگی سیستانی ها فارس نیستن و مازندرانی ها فارس نیستن معلومه خیلی با قوم فارس سر ستیز داری سیستانی و مازندرانی یه نوع لهجه فارسی هستن و ریشه فارسی دارن و ترکها و اعراب زبان ریشه غیر فارسی دارن و بقیه مثل کوردی و لری و مازندرانی و تالشی و تاتی همگی ریشه فارسی دارن در ضمن الان دهه هشتادیا توی گرگان همگی فارسی حرف میزنن و حتی خیلیاشون توی گفتگوهای معمولی هم فارسی حرف میزنن و فقط بزرگسالان در گرگان ترکمنی و ترکی و مازنی حرف میزنن و منم یه دهه هشتادیم و یه کلمه ترکی بلد نیستم و با اینکه مادربزرگم ترک بوده ولی دیگه فارس حساب میشم تازه تو مدرسه هم قبل اینکه کرونا بیاد هیشکی ترکمنی و …حرف نمیزد و کل دوستام فارسی حرف میزنن و پدر مادرامون ترک یا ترکمن یا مازنی ان ولی ما دیگه فارس حساب میشیم و گرگان یه شهره فارس زبونه چه میخوای قبول کنی چه قبول نکنی

   ۲۷ تیر, ۱۴۰۰
  • تورک قیزی

   کاملاً درست میفرمایید رامیان و مینودشت (حاجیلار) و آزادشهر و بخش زیادی از گالیکش و حتی کلاله تورک هستند، فارسها هم مهاجرین و پاپتی هایی هستند که به دلیل قحطی و گرسنگی از کویر به این مناطق آورده و توسط پهلوی اسکان داده شدن که تورکها به غیر تورکها تات میگن. تورک بودن رامیان و مینودشت مثل روز روشنه و نیازی به گفتن نداره، بیش از هفتاد درصد استان گلستان رو تورکها (تورکمن ها، قزلباش‌ها، آزربایجانی ها و قزاق ها) تشکیل میدن. شمال استانم که کلاً تورکمن هستند.

   ۱۸ آبان, ۱۴۰۰
 • هزارجریبی

  سلام بخشی از استان گلستان جز هزارجریب باستانی هست. اسماعیل مهجوری می‌نویسد حد فاصل سوادکوه و استرآباد، هزارجریب نام دارد و سرزمین آن به دو بخش تقسیم شده‌است. در برخی اسناد امده هزارجریب ناحیه‌ای است کوهستانی در مازندران که از مشرق به شاهکوه استراباد، از مغرب به سوادکوه و از جنوب به سمنان و از شمال به دریا مازندران محدود است. در واقع هزارجریب شامل جنوب گرگان و غرب گرگان و کردکوی و بندرگز و گلوگاه و بهشهر و نکا و ساری و شرق قائمشهر می شود مردم این منطقه گویش نزدیک به هم دارند. البته شمال استان سمنان نواحی مثل رودبار کلاته و تویه دوار و تویه رودبار و دیباج هم جز هزارجریب هستند که به گویش مازندرانی صحبت می کنند.
  نیمه شرقی گرگان مثل نوده ملک جز کتول هست و مردمش هم کتولی هستند و جنوب شرقی گرگان مثل شاهکوه هم به گویش کتولی صحبت می کنند ولی خودشون مازندرانی میدونند و به خودشون کتول نمیگن منطقه جنوب گرگان مثل زیارت هم مازندرانی هستند و مازندرانی صحبت می کنند و به خودشون گالشش میگن.
  غرب گرگان هم کاملا مازندرانی هستند تمام روستاهای غربی گرگان مثل نودیجه و شموشک و لمسک و زنگیان و کلاجان قاجار و غیره هم مازندرانی صحبت می کنند.

  ۵ مهر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • کتولی نژاد

  لطفا راجب قوم کتول هم مطلب بگذارید. بنده اصالتا کتولی هستم ولی متولد گرگان هستم و ساکن گلشهر گرگان هستم.
  قوم کتول از بومیان استان گلستان هستند که به زبان مازندرانی سخن می گویند و قرن ها از استراباد در مقابل تهاجم اقوام دیگر دفاع میکردند.
  تا جایی که میدانم در سال های اخیر خیلی از کتول ها به گنبد و گرگان و ساری و تهران مهاجرت نموده اند.

  ۲۹ فروردین, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما حتما در اسرع وقت در مورد قوم کتول مطلبی ارسال می کنیم .

   ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹
  • کهرداد

   درود

   ۳ دی, ۱۴۰۰
 • محسن

  لطفا پوشش های اصیل و فارسی که در شهر گنبد نیز وجود دارد هم بگذارید. لذا تعداد بسیار زیادی از افراد فارس و فارسی زبان نیز در این شهر زندگی میکنند

  ۱۹ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • سامان

   چی جالب

   ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • منصوری رضی

  سلام.من از اهل روستای رضی و از طرف مادر جوزچال رامیان هستم که اصالت اکثر مردم روستاهای رامیان به دوزین و فارسیان و ترسه و سایر مینودشت و گالیکش میرسه.بر اساس تحقیقات میگن مردم قدیم شهر قدیمی گرگان بودند که پخش شدند،کسی اطلاعی داره راجب این موضوع؟

  ۲۲ آبان, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • صالح

   فارسیان خیلیا ترکی حرف میزنن مخصوصا دو طایفه گیلک و محمودی که قزلباش هستند و بعید میدونم گرگانی باشند چون زبان قدیم گرگان شبیه مازنی بود رامیان هم اکثریت ترک قزلباشند

   ۱۹ آبان, ۱۳۹۹
 • هامون

  سلام بنده اصالتا سیستانی هستم و متولد گرگان هستم واقعا از این دعواهای بی مورد بین اقوام استان گلستان بیزار هستم
  در شهرستان گرگان مردم مناطق جنوبی و غربی اش مازندرانی صحبت می کنند و مردم مناطق شرقی و شمالی اش فارسی با لهجه شبیه به مشهدی و شاهرودی سخن می گویند البته برخی مردم مناطق شرقی گرگان مازندرانی هم صحبت می کنند تا جایی که میدانم هر دو گروه خود را بومی میدانند البته مازندرانی ها علاوه بر گرگان در علی اباد کتول و کردکوی و بندرگز هم اکثریت را دارند
  به نظرم ما باید با هم متحد باشیم زیرا تنها راز موفقیت ما اتحاد ماست
  به عنوان یک سیستانی هم دوستان ترکمن هم دوستان شاهرودی هم دوستان مازندرانی زیادی دارم و همه انها مثل برادر من هستند و افتخار میکنم که باهاشون هم استانی هستم
  بنده علاوه بر زبان سیستاتی به زبان مازندرانی غرب گرگان و گویش فارسی شرق گرگان تسلط کامل دارم و افتخار هم می کنم که میتونم با دوستانم به زبان خودشون صحبت کنند البته بنده بخاطر اینکه مادرم از ترک های رامیان هست با زبان ترکی هم آشنایی دارم

  ۲۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • شاهین تاجیک

   دقیقا همینطورست استان ما گلستانی از اقوام مخالف است
   غرب گرگان و جنوب گرگانی مازندرانی زبانند شرق گرگان و شمال گرگان فارسی زبانند
   باید تمام قومیت های استان گلستان متحد باشند بنده به عنوان یک سرخنکلایی هیچ قومیت کسی در طول زندگیم مهم نبود البته از فرهنگ و زبان بومی محلی اقوام لذت می برم و در منطقه ما کتولی ها مازندرانی ها سیستانی ها و ترک ها ساکن هستند و همه با هم متحدند

   ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷
  • احمد بخشی

   سلام و عرض ادب خدمت همه عزیزانی که نقطه نظرات خود را همچون افراد تحصیلکرده و خارج از حب و بغض قومیتی بیان نموده اند،اینجانب احمد بخشی اصالتا سیستانی (پیرواش)و ساکن شهر تهران هستم و خیلی خوشحالم از اینکه نظرات علمی و تاریخی شما بزرگوارن را مطالعه کردم.امیدوارم همواره در کنار هم زندگی سرشار از شادی و عاری از هرگونه تعصبات کورکورانه داشته باشید.

   ۲۴ بهمن, ۱۳۹۸
 • گرگانی ریکا

  بنده از اهالی گرگان هستم
  سال هاست که اجدادم ساکن این شهر هستند ولیکن روستای اجداد پدری بنده زنگیان و شهر اجداد مادری بنده سرخنکلا هست که در هر دو منطقه به زبان مازندرانی با دو لهجه کمی متفاوت صحبت می شود در اولی طبری استرابادی و دومی طبری سرخنکلایی که به کتولی شبیه هست.
  مجبورم دوباره بخشی از سخنان اقا حامد استرابادی را با کمی تغییر در اینجا تکرار کنم.
  اولا شهری که امروزه ما ساکن در ان هستیم در طول تاریخ استراباد نام داشت که گاه جز ولایت جرجان و گاه جز ولایت طبرستان بود و در دهه بیست رضا سوادکوهی شاه وقت ایران نامش را گرگان گذاشت در واقع گرگان اصلی همان شهری در نزدیکی گنبد هست و پس از اسلام جرجان خوانده شد.
  عبدالله مقدسی می نویسد : «زبان کومش و گرگان به هم نزدیک است. ها بکار می‌برند و می‌گویند هاکن و هاده و آن را حلاوتی‌ست، و زبان مردم طبرستان بدانها نزدیک است مگر در آن شتاب است»
  بنابراین زبانی که در گرگان قدیم (شهری در گنبد امروزی) سخن گفته میشد زبانی شبیه به طبری یا همان زبان طبری بود.
  فراموش نکنیم گرگان قدیم (شهری در گنبد امروزی) زمانی پایتخت طبرستان بود و اسپهبدان طبرستان بر ان حاکم بودند.
  ضمنا هیرکانیا باستانی شامل استان گلستان و شرق مازندران تا شهر بابل می شد و جالب اینجاست مرکز هیرکانیا باستانی شهر زادراکراتا بود که طبق نقشه های باستانی این شهر در نزدیکی روستای اسرم شهر ساری بود.
  همسایه شرقی هیرکانیا پارت های سکایی تبار و همسایه غربی ان امارد های سکایی تبار بودند.
  همچنین استرابون جغرافی نگار باستانی از اقوام تپور به عنوان قومی ساکن در سرزمین هیرکانیا نام برد.
  اقوام تپور قومی سکایی تبار بودند که در سرزمین پارت و هیرکانیا ساکن بودند و همچون اقوام امارد و پارت و داهه و دربیک سکایی تبار بودند.
  اقوام تپور در زمان اشکانیان پس از شکست امارد ها وارد سرزمین امارد می شوند و جایگزین اقوام امارد می شود.
  طبق تاریخ تپور ها بومیان سرزمین پارت و هیرکانیا بودند که بعدها بخشی از انها به سرزمین امارد کوچ کردند.
  بنابراین تپور ها یا اقوام طبری نه تنها مهاجر نیستند بلکه بومی ترین قوم استان گلستان هستند.
  نه تنها ابادی های غربی و جنوبی گرگان و همچنین بخش عمده ای از مردم گرگان به مازندرانی سخن می گویند بلکه دو شهرستان شرقی و غربی ان یعنی علی اباد کتول و کردکوی نیز مازندرانی زبان هستند و حتی ابادی های شمال دامغان و سمنان هم مازندرانی سخن می گویند.
  زمانی که اجداد ما اسپهبدان طبرستان بر جرجان حکومت می کردند کسی به ما مهاجر نمی گفت حال که شهر ما از استان مازندران جدا شده به ما مهاجر می گویید.
  بنده افتخار می کنم که طبری تبار و یک استرابادی هستم و به گرگانی بودنم افتخار می کنم ولی اینکه هویت طبری را فقط مختص به مازندران بدانیم را قبول ندارم.
  سرزمین من همان هیرکانیا باستانی و تپورستان عهد اشکانی و ساسانی هست که امروز در چهار استان جای گرفته است.
  اردبیل با اقوامی همچون ترک و تات و تالشی از اذربایجان جدا شد ولی ترک های اردبیل هیچگاه هویت خود را فراموش نکردند و هنوز خود را ترک و اذربایجانی می دانند.
  زبان طبری استرابادی همان زبانیست که بخش عمده ای از مردم گرگان و بومیان ابادی های اطراف گرگان به ان سخن می گویند.
  ضمنا حدود هفتاد و پنج هزار سال پیش انسان در شمال ایران در غار هوتو بهشهر زندگی می کردند و اولین نشانه از مارکر ژنتیکی J2 در ایران در همین منطقه هوتو پیدا شده و بیش از چهل درصد ایرانیان و اهالی گلستان و مازندران و اصفهان و اذربایجان دارای این شناسه ژنتیکی هستند این شناسه بیشترین درصد را بین تمام شناسه های ژنتکی در ایران به خود اختصاص داده است بنابراین ما اصیل ترین بومیان ایران هستیم.
  با افتخار گرگانی و طبری هستم و مازندرانی گویش می کنم و با تکدست هویت واقعی خود را به بقیه نشان می دهم.

  بزرگان گرگان مازندرانی زبان و طبری تبار بودند مانند سردار رفیع یانسری (گرگانی) عباس گالش (کتولی) بی بی خانم استرابادی زنده (نوکنده ای) و متوجه شوند ما بومی تبرین قوم گرگانیم و تاریخ گرگان با قوم طبری گره خورده.

  زنده باد گرگان زنده باد طبری و ترکمن و سیستانی و بلوچ

  ۶ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • مهمان

   سلام اولا مردم زنگیان اهل هزارجریب هستند وازانجا به استراباد مهاجرت کردندوزبانشان مازندرانی است ولی سرخنکلاته اصیل استراباد با گویش استرابادی (گرگانی)تکلم میکنند.بین زبان گرگانی با مازندرانی ۱۰فرسخ فاصله است.فامیلیهای که درزنگیان هستند وزواری ومازندرانی و…که میتوان فهمید که اصالتا اهل کجا هستند.

   ۱۲ دی, ۱۳۹۷
 • مهمان

  درود
  بنده با افتخار اصالتا گرگانی هستم و بسیار علاقمند به تاریخ. زبان و گویش گرگان نه خراسانی هست و نه مازندرانی! گویش گرگانی با مازندرانی فرسنگ ها فاصله داره. در حدی که اگر یه گرگانی و مازندرانی با هم صحبت کنن، یک گرگانی متوجه بیشتر صحبت های شخص مازندرانی نمی شه.
  در عهد باستان گرگان جزو طبرستان نبوده و به نام هیرکانیا، ورکان، وهرکانه و هیرکان خوانده میشده.
  مردم گرگان از قدیمیترین اقوام آریایی به نام پارت هستن و تمدنی بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ هزار ساله دارند. لطفا با اطلاعات نادرست تیشه به ریشه اقوام با ارزش ایران نزنیم.
  هر قومی تاریخ و ریشه و اصالت مخصوص به خودش رو داره. طبرستان، گرگان، خراسان و …
  گرگان باستان بسیار بزرگ بوده یعنی بخشی از مازندران تا خراسان فعلی. و بعد از حمله اعراب و مغول ها تقریبا نابود میشه…
  گویش مردم گرگان در عهد باستان پارتی بوده و سپس به فارسی دری و پهلوی تغییر کرده. در حال حاضر گرگانی های اصیل به جز ترکمن ها، فارس هستند و زبانشان زبان پارسی (فارسی) هست که با زبان پارسی (فارسی) دری و زبان پهلوی ترکیب شده. اگر دیده می شود که گویش ها به مازندارانی و خراسانی اشاره میکنند، فقط و فقط بخاطر مهاجران مازنی و خراسانی ست.
  پیروز باشید

  ۲۴ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محمدرضا

   اتفاقا خودم محمد آبادی هستم با اینکه زبانم مازندرانی نیست ولی زبان مازندرانی رو متوجه میشم و دلیلشم اینه که بیش از نصف ساکنان گرگان مازندرانی زبان هستند و بجز مهاجران تازه وارد بقیه اهالی گرگان چه مهاجر چه بومی زبان مازندرانی را متوجه می شوند همانطور که در گنبد خیلی از غیر ترکمن ها زبان ترکمنی را متوجه می شوند

   ۱۲ اسفند, ۱۳۹۷
  • مهدی نژاد

   درود بر شما. دقیقا درست می فرمایید. و گرگان نام دیگرش پهلو بوده. که در آن مردمان دارای اندامی درشت و قوی هیکل بودند و به تعبیری به عنوان پسوند زادگاهشان به مردم پهلو. میافتند پهلوان است یعنی وطنش آبادی یا بلاد پهلو میباشد. رجوع شود به کتاب حضورستان استاد پاییزی باستانی.

   ۲۰ خرداد, ۱۳۹۸
  • گرگانی اصیل

   گویش گرگان به چهار گویش تقسیم میشود.
   گویش قدیم گرگان گویش استرابادی بود که قرن شانزدهم منقرض شد و به گویش مازندرانی و سمنانی نزدیک بود.
   گویش نمیه شرقی گرگان مثل نوده ملک و شاهکوه کتولی هست که شبیه مازنیه
   گویش شرق و شمال گرگان فارسی هست که کمی تحت تاثیر مازندرانی هست مثل تقی اباد و سرخنکلا و محمد اباد
   گویش جنوب گرگان زیارتی هست که شبیه مازنی هست
   گویش غرب گرگان مازندرانی هست مثل زنگیان و نودیجه و لمسک
   تمام این گویش ها با گویش قدیم استرابادی متفاوتند و مهاجرت خراسانی ها فارس ها مازنی ها قزلباش ها اثبات شده هست هیچ کدام بومی نیستند چون زمان صفویه به استراباد امدند و در اثر این مهاجرت گویش استرابادی قدیم نابود شد.
   گویش استرابادی قدیم میگفتند بساتمانی ولی غرب گرگان میگن بساتمی و شرق گرگان میگن ساختیم

   ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹
  • ابوالفضل مازنی

   تپور ها اولین اقوام ایران بودن. درسته که پارت ها اولین بودن ولی از بین پارت ها تپور ها در این مناطق زندگی میکردن. چه در کتاب ها و مقاله های تاریخی این نکته ذکر شده که تپوریان اولین قوم ساکن در ایران بودن. درضمن گویش گرگانی همان ترکیب مازنی و فارسی خراسانی است.

   ۲ دی, ۱۴۰۰
 • مهمان

  زبان استرابادی بازبان مازندرانی متفاوت است وما چیزی به نام استرابادغربی نداریم وزیارتیهابااینکه استرابادی هستندچون درکوهپایه بودند ودرچهارراه قرارداشتندکه مهاجران از هزارجریب وخطه ساور ازانجا به استراباد میامدندزبان زیارتها مانند انها شد

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • هومن زیارت

  ما استرابادی های اصیل مازندرانی سخن می گوییم. بنده اصالتا اهل استراباد جنوبی منطقه زیارت هستم ولی متولد گرگانم بیش از نصف گرگانی ها مازندرانی زبانند و به زبان تبری استرابادی گویش می کنند.
  استرابادی نامی از گویش های مازندرانی هست.

  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حامد استرآبادی

  سلام بنده حامد استرآبادی از ساکنان بومی گرگان هستم.
  اولا شهر فعلی گرگان تا صد سال پیش نامش استرآباد بود و زمان رضا شاه نامش گرکان گذاشته شد و گرگان اصلی شهری در نزدیکی گنبد بود بنابراین ما خود را در درجه اول استرآبادی می شناسیم.
  عبدالله مقدسی می گوید زبان مردم گرگان به مردم طبرستان نزدیک هست و از هاکن و هاده استفاده می کنند.
  دوما زبان بخش عمده ای از گرگان و تمام روستاهای استرآباد جنوبی و استرآباد غربی مازندرانی هست حتی علی آباد کتول و کردکوی و بندرگز و نوکنده نیز به زبان مازندرانی سخن می گویند.
  سوما شهر گرگان در طول دهه های اخیر مهاجران زیادی از خراسان و شاهرود و سیستان داشت که در شکل گیری گویش فعلی اهالی شرق گرگان تاثیری فراوانی داشت.
  چهارما زبان فارسی فعلی از سرزمین خوارزم (ازبکستان و تاجیکستان فعلی) یعنی منطقه ای که سامانیان حکومت می کردند وارد ایران شد و زبان پارسی میانه منقرض شده تنها زبان وابسته زبان پارسی میانه زبان اهالی لارستان و روستاهای هرمزگان در جنوب ایران هست که دقیقا همان گرامر و ساختار دستوری را استفاده می کنند که در زبان پارسی میانه استفاده میشد.
  زبان مردم خراسان تا قبل از سامانیان گویشی از زبان پهلوی اشکانی بود که به زبان های مازندرانی و کوردی و بلوچی شباهت داشت و پارسی متفاوت بود ولی در زمان سامانیان زبان فارسی در خراسان به ویژه شهر توس نفوذ فراوان پیدا کرد.
  بنابراین تنها زبان های بومی استان گلستان مازندرانی و ترکمنی هستند.

  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سیروس مطلبی

  زبان گرگانیها استرابادی اصیل است یعنی فارسی میانه وخوداسترابادیهای اصیل به این گویش صحبت میکنندنه مازندرانی

  ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مازندرون جا

  بارها دیدم تو متن میگید گویش مازندرانی یا تبری .در حالی که مازندرانی یا تبری زبانه نه گویش. گرگانی ها هم یه زبان تبری حرف میزنند.

  ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد رضا گرگانی

  درود بر شما
  زبان محلی و بومی ما گرگانی طبری هست که به طبری استرابادی شهرت دارد ما در کنار زمان طبری به زبان فارسی با لهجه مختص گرگانی نیز سخن می گوییم.
  مازندرانی کتولی گرگانی همه زیر شاخه قوم تپور هستند که امروزه طبری خوانده می شوند.

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • Mozhgan

  Man asheeeeeegha gonbadam

  ۱۹ آذر, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نیما

  سلام مرسی بابت تاربرگ خوبتون
  بنده گرگانی ام در حال حاضر زبان فارسی و زبان طبری استرآبادی پر استفاده ترین زبان در گرگان هست در چند سال گذشته بر تعداد ترکمن های گرگان نیز افزوده شده است.
  از تمام برادران گرگانی می خواهم که پاسدار زبان های بومی استان گلستان باشند. چه زبان ترکمنی چه زبان طبری هر دو هویت مردم استان گلستان را تشکیل می دهند.
  ترکمن و شمالی و سیستانی و بلوچ نداریم همه با هم برادریم.
  بنده اقوام زیادی در شهر گنبد دارم که با وجود اینکه زبان مادری شان زبان طبری هست برخی از آنها حتی زبان ترکمنی را نیز یاد گرفته اند همزیستی مسالمت آمیزی با برادران ترکمن دارند.
  شه گرگانه بلارم
  شه استان گلستان فدا بوم
  یاشاسین گلستان استانی

  ۲۳ آبان, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • پسر رضی رامیان گلستان

   لطفا از واژه شمالی استفاده نکنید ما جهت جغرافیایی نیستیم.ما هیرکانی هستم.

   ۱۸ دی, ۱۳۹۹
 • عبدالجلیل گرگانی

  امروز به جز گویش فارسی گرگانی، گویش‌های سیستانی، مازندرانی، شاهرودی از زبان فارسی و زبان‌های ترکمنی و قزاقی به علت حضور این اقوام در این منطقه، رایج هستند
  دوست عزیز یادت باشه در منطقه ترکمن صحرا داری زندگی میکنی و بدون چی داری مینویسی از نظر تاریخی وقدمت هم حساب کنی ما هزار سال بیشتر در منطقه سکونت داریم و نمیدانم تدوین گر این مطالب اهل کجا هست حتما با من در تماس باش ادرس ایمیلم رو بهت دادم

  ۲۰ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • احمد اوستا محمد

   همه با هم برادر هستیم دیگه زابلی ها هم بچه های خوبی دارند میشوند

   ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • رامین نصیری

  بنده از طبری های ساکن تهران هستم و اصالتا گرگانی هستم و عاشق شهر اجدادی خود گرگان هستم گرگان سرزمین اسپهبدان طبرستان و زیاریان است.

  ۱۶ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • مازیار استرابادی

  ما گرگانی ها طبری تبار هستیم و به فرهنگ و زبان و هویت خود افتخار می کنیم.

  ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • مهمان

   طبرستان قوم تپوریها (مازندرانیها)طبری زبان هستند ولی ما استرابادیها گویش استرابادی داریم و در گذشته جدا از هم بوده اند و رضا شاه استراباد را با مازندران یکی کرد و دوباره سال ۱۳۷۶دوباره جدا شد استان گلستان که همان ولایت استراباد بوده است گویش اصیلش همان استرابادی (گرگانی)میباشد و انهایی که گویش مازندرانی دارند از ولایت طبرستان به استراباد مهاجرت کرده اند.

   ۱۰ مرداد, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *