رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ بهمن ۱۴۰۲

روستای یاسه چای ، روستای بدون کوچه و خیابان

اشتراک گذاری

روستای یاسه چای یا یاسه چاه یک روستای کوهستانی و بدون کوچه و خیابان از توابع بخش سامان، شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری می باشد. مختصات جغرافیایی این روستا ۵۰ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳۷ دقیقه عرض شمالی در ۲۲ کیلومتری شمال غربی سامان و ۵۲ کیلومتری شهرکرد است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۰۰ متر است. یاسه چای از طریق جاده های آسفالت سامان، پل زمانخان، تیران، شهرکرد، چادگان، بن و سد زاینده رود قابل دسترسی است که به دلیل برخورداری از توان و جاذبه های بسیار در سیمای طبیعی و معماری به عنوان نقاط هدف گردشگری شناسایی شده و هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.

روستای یاسه چای

معماری روستای یاسه چای

این روستا به علت کم بودن زمین برای احداث خانه بیشترین بهره را از زمین‌ها گرفته است و این مهم موجب شده که در این روستا کوچه‌ای به چشم نیاید، بلکه رفت‌وآمدها از طریق دالان‌ها صورت گیرد. تونل‌های روستا با گذشت بیشتر از یک قرن همچنان پابرجاست. مسیر اصلی این دالان به طول ۴۰۰ متر، شمال و جنوب روستا را به هم وصل می‌کند و ۵ دالان فرعی، راه‌های ارتباطی خانه‌های بافت قدیمی است.
بافت روستای یاسه چاه از خشت و گل و متعلق به دوره صفویه است. هسته اولیه آن در بخش غربی و اطراف حمام و مسجد بوده و کم کم به سمت شرق توسعه یافته و برای حفظ امنیت روستا و کنترل آمدوشد تنها راه ورود و خروج دروازه شرقی و غربی بوده است. دو دروازه اصلی این روستا در زمان حمله و هجوم اقوام بیگانه در ادوار گذشته توسط اهالی بسته می‌شد.

عمده مصالح به کار رفته در این بافت خشت و گل، چوب، سنگ، ملات‌های گل و اندود و کاهگل بوده است. مصالح رایج بناهای روستا خشت است که به دلیل وجود سنگ‌ریزه در خاک منطقه حاوی مقدار زیادی خرده سنگ است.
روستای یاسه چای در گذرگاه کمربند سبز زاینده‌رود قرار دارد. که در میان باغ‌های وسیع گردو و بادام همگونی طبیعت و معماری تاریخی را به نمایش گذاشته است.

روستای یاسه چای

خانه های روستا

خانه‌های مسکونی روستا عمدتا نقشه ساده و بدون دید مستقیم از درب ورودی دارند. فضاهای یک خانه در طبقه همکف شامل درب، دالان ورودی، حیاط، ایوانچه، مطبخ، انبار علوفه و آذوقه و در طبقه بالا شامل اتاق‌های نشیمن. مهمان خانه، ایوان مسقف با ستون و نرده چوبی است که بام‌ها و ایوان‌ها علاوه بر کاربرد معمول برای خشک کردن محصولات کشاورزی نیز استفاده می‌شود.

48 روستای یاسه چای

بافت تاریخی روستای یاسه چای در کشور نمونه است

این روستا به علت شکل هندسی و داشتن خانه‌ها و دالان‌های تاریخی روستایی منحصر به فرد برای توسعه گردشگری روستایی است. در این روستا خانه‌های تاریخی با معماری خاص وجود دارد و همچنین ارتباط خانه‌ها در این روستا از طریق دالان‌ها است. به گونه‌ای درب خانه‌های این روستا در در داخل دالان‌ها باز می‌شود.

روستای یاسه چای

نحوه دسترسی به روستای یاسه چای

این روستا از طریق جاده‌های آسفالت سامان، پل زمانخان، تیران، شهرکرد، چادگان، بن و سد زاینده رود قابل دسترسی است.

روستای یاسه چای

45 روستای یاسه چای

46 روستای یاسه چای

43 روستای یاسه چای

44 روستای یاسه چای

47 روستای یاسه چای

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *