بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای نهرابی

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۶ شهریور ۱۳۹۵

مختصري درباره روستاي نهرابي

موقعیت جغرافیایی : ۴۷ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی قرار دارد ، در ۱۰ کیلومتری شهرستان روانسر و در غرب این شهرستان و ۱۵ کیلومتری شهرستان جوانرود و جنوب غرب این شهرستان قرار دارد و جزء دهستان زالواب است .
ارتفاع روستا بین ۱۳۰۰ – ۱۵۰۰ متری قرار دارد .

مساحت : مساحت مسکونی روستا ۱۵ هکتار و مساحت زمین های کشاورزی آبی ۳۰۰ و دیم ۶۰۰ خکتار می باشد .
جمعیت روستا : ۳۷۲ نفر جمعیت با ۹۶ خانوار
نام این روستا از رودخانه ای (گراب) که از وسط آن می گذرد گرفته شده است .
آداب و رسوم ، زبان و فرهنگ :
زبان مردم کردی سورانی و اهل تسنن و شافعی مذهبند ، لباس کوردی است و از رسوم های قشنگی که دارند شب نشینی های شبهای زمستان و پاییز است
و همچنین رسم است که مشکلات روستا را در روز جمعه در مسجد بیان کرده و با مشورت راه حلی برای آن بیان می کنند .
با توجه به اشیائی که در قبری در داخل روستا آثار باستانی پیدا کرده است قدمت این روستا را به ۲۰۰۰ سال قبل می دانند و بنا به نظر ریش سفیدان چون در گذشته این مکان در محل راه بازرگانان بوده ، در ابتدا کاروانسرائی بوده که به تدریج توسعه یافته و به روستا تبدیل شده است.
این روستا در سر دو سه راهی قرار دارد که یکی از راه ها ، مسیر کرمانشاه – جوانرود ، یکی روانسر – نهرابی و دیگری نهرابی – روستاهای شمالی مانند کانی پاشاه ، میرآباد سیاران و . . . است .
این روستا دارای دو رودخانه خِرْ و گراب است که سرچشمه رودخانه خِرْ از کوه های بنی گز و گراب از روستای گراب و کوه های ساتیار است و پلهایی که بر روی رودخانه خِرْ بسته اند ۵ دهنه و بر روی رودخانه گراب یک دهنه است و قدمت آنها بنابه گفته مردم به ۷۰ سال می رسد که به تازگی تعمیر کرده اند .
اقتصاد روستا بر کشاورزی است و مزارع این روستا که ۹۰۰ هکتار (۳۰۰ هکتار آبی و ۶۰۰ هکتار دیم) است قبلاً در دست چهار برادر به نام های سید نجم الدین ، سید طاهر ، شیخ قادر و سید علی هاشمی بوده است که بعد ها با اصلاحات ارضی این زمین ها در دست مردم قرار گرفت .
در گذشته چون روش کشاورزی سنتی بود و برای کاشت ، داشت و برداشت از نیروی انسانی استفاده می شد برداشت چندان زیاد نبود و در حد مصرف خانواده ها بود اما از ۲۰ سال گذشته به بعد با وارد شدن ماشین آلات کشاورزی مانند : تراکتور ، والتراد ، ردیف کار و کمباین و روش های جدید کشاورزی (در گذشته غرقابی و الان بارانی و تحت فشار است ) برداشت افزایش یافت .

jobimage

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • Behnammohammadi

    سلام واقعا اطلاعاتتون مفید بود ممنون
    فقط ی نقد کوچکی هم داشتم اینه که عکسی ک گذاشتین ن واضح هست نه قشنگ لطفا عکسهایی از نمای روستا هم بزارید با تشکر…

    ۱۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *