روستای جيرگوابر | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

روستای جيرگوابر

دسته بندی مطالب بر اساس : دسته بندی مطالب بر اساس :
2016-10-27روستای جيرگوابر بوشهر بندر بوشهر گیلان املش

موقعیت جغرافیایی روستای جیرگوابر:
روستای جیرگوابر بر روی سلسله جبال البرز،در دامنه کوه های البر غربی (گیلان)در دشتی سر سبز و خرم،با چشم اندازی بی نظیر و دلفریب قرار گرفته است.روستای جیرگوابر با مختصات جغرافیایی بین عرض جغرافیایی 36 درجه و 58دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 50درجه و 9 دقیقه شرقی در شرق گیلان گرار گرفته است.این روستا در 2 کیلومتری شهر جدید التاسیس رانکوه ،و 9 کیلومتری شهرستان املش قرار گفته است. که از طرف شمال به شهر جدید التاسیس رانکوه،از طرف جنوب به روستای جورگوابر،از طرف مشرق به روستای گوشکور،و از طرف مغرب به روستای اسماعیل گوابر محدود است.

موقعیت آب و هوایی روستای جیرگوابر:

شرایط آب و هوایی روستای جیرگوابر مرطوب ، معتدل مدیترانه ای و مقدار بارش(وارش)در این روستا ،سالیانه به حدود 1400 میلی متر می رسد.حداکثر بارندگی ماهانه بطور میانگین در مهر ماه حادث می شود.،و از نظر توپوگرافی دارای شرایط جلگه ای و پایکوهی است

ویژگیهای جمعیتی روستای جیرگوابر:

بر اساس آخرین سرشاری صورت گرفته نفوس مسکن در سال 1390،روستای جیرگوابر از 750نفر ، و 245 خانوار تشیل شده است.که از نظر تیپ شکل گیری مساکن روستایی جزء روستاهای خطی واقع در کنار رودخانه می باشد.واز نظر توزیع ساختار جمیعت،جزء روستاهای جوان می باشد.

ویژگیهای کشاورزی روستای جیرگوابر:

روستای جیرگوابر دارای اراضی جلگه ای و کوهپایه ای است. در قسمت کوهپایه حدود 200هکتار باغ چای که بخش اعظم کشاورزی مردم روستای جیرگوابر را تشکیل داده ،قرار دارد.(وجود بزرگترین کارخانه چایسازی در این روستا گویای این مطلب است). و در قسمت جلگه نیز حدود 8000 متر به سطح زیر کشت برنج اختصاص دارد. علاوه بر تولید چای،و برنج ،دامداری،و پرورش زنبور عسل نیز در این روستا رواج دارد.از دیگر حصولات کشاورزی این روستا میتوان به مرکبات شامل:پرتقال،نارنگی،نارنج،لیموشیرین،گوجه سبز،به،ازگیل، تمشک و…نیز اشاره کرد.

شهدای عزیز روستای جیرگوابر:
روستای جیرگوابر نیز مانند همه ایران اسلامی تحت تاثیر جنگ قرار گرفت.جوانان جیرگوابر نیز برای دفاع از حرمت و ناموس و خاک میهن اسلامی به میادین نبرد شتافتند و با جانفشانیهای خود غمی غریب در دلهایمان کاشتند.این روستا دارای 4شهید،2جانباز،و 3آزاده سر افراز می باشد.

1-شهید علی علیمحمدی

2-شهید محسن علیپور

3-شهید محبوب خانعلی زاده

4-شهید علی قنبری

1-جانباز مرحوم رحمت دوستی پور

2-جانباز مرحوم حبیب علیپور

1-آزاده سر افراز محمود قلیپور

آزاده سر افرازعلی اکبر شادپور

3-آزاده سرافراز منصور علیپور

امکانات رفاهی روستای جیرگوابر:

1-کارخانه چایسازی 14 معصوم

2-دبستان ابتدایی،و متوسطه

3-خانه بهداشت

4-مرکز مخابرات

5-شعبه نفت

.6-دفتر شورا و دهیاری

7-پست بانک

8-فرستنده مخابراتی همراه اول و ایرانسل

تاریخچه و وجه تسمیه روستای جیرگوابر:

تاریخچه پیدایش روستای جیرگوابر به حدود 200سال قبل بر می گردد.جیرگوابر از دو کلمه جیر به معنی (پایین)وگوابر که پسوند مکان بوده که در ابتدابه علت شغل مردم منطقه به دامداری این روستا به عنوان شاه راه اصلی ورود دام و دامدار برای ییلاق به قشلاق (گاوبر) بوده که به مرور زمان به گوابر تغییر نام داد…

روستای جيرگوابر

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.