رزرو هتل تفریحات کیش

روستای جیرگوابر املش

۶ آذر ۱۴۰۰

روستای جیرگوابر املش بر روی سلسله جبال البرز،در دامنه کوه های البر غربی (گیلان)در دشتی سر سبز و خرم،با چشم اندازی بی نظیر و دلفریب قرار گرفته است. روستای جیرگوابر با مختصات جغرافیایی بین عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۵۸دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۰درجه و ۹ دقیقه شرقی در شرق گیلان گرار گرفته است. این روستا در ۲ کیلومتری شهر جدید التاسیس رانکوه ،و ۹ کیلومتری شهرستان املش قرار گفته است. که از طرف شمال به شهر جدید التاسیس رانکوه،از طرف جنوب به روستای جورگوابر،از طرف مشرق به روستای گوشکور،و از طرف مغرب به روستای اسماعیل گوابر محدود است.

آب و هوای روستا

شرایط آب و هوایی روستای جیرگوابر مرطوب ، معتدل مدیترانه ای و مقدار بارش(وارش)در این روستا ،سالیانه به حدود ۱۴۰۰ میلی متر می رسد.حداکثر بارندگی ماهانه بطور میانگین در مهر ماه حادث می شود. از نظر توپوگرافی دارای شرایط جلگه ای و پایکوهی است.

2squdspme6e5ovsle روستای جیرگوابر

تور اروپا

جمعیت روستا

بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته نفوس مسکن در سال ۱۳۹۵،روستای جیرگوابر از ۶۳۸ نفر تشکیل شده است. که از نظر تیپ شکل گیری مساکن روستایی جزء روستاهای خطی واقع در کنار رودخانه می باشد. از نظر توزیع ساختار جمیعت،جزء روستاهای جوان می باشد.

ویژگیهای کشاورزی

روستای جیرگوابر دارای اراضی جلگه ای و کوهپایه ای است. در قسمت کوهپایه حدود ۲۰۰هکتار باغ چای که بخش اعظم کشاورزی مردم روستای جیرگوابر را تشکیل داده ،قرار دارد.(وجود بزرگترین کارخانه چایسازی در این روستا گویای این مطلب است). و در قسمت جلگه نیز حدود ۸۰۰۰ متر به سطح زیر کشت برنج اختصاص دارد. علاوه بر تولید چای،و برنج ،دامداری،و پرورش زنبور عسل نیز در این روستا رواج دارد.از دیگر حصولات کشاورزی این روستا میتوان به مرکبات شامل:پرتقال،نارنگی،نارنج،لیموشیرین،گوجه سبز،به،ازگیل، تمشک و…نیز اشاره کرد.

تاریخچه و وجه تسمیه روستا

تاریخچه پیدایش روستای جیرگوابر به حدود ۲۰۰سال قبل بر می گردد. جیرگوابر از دو کلمه جیر به معنی (پایین)وگوابر که پسوند مکان بوده که در ابتدابه علت شغل مردم منطقه به دامداری این روستا به عنوان شاه راه اصلی ورود دام و دامدار برای ییلاق به قشلاق (گاوبر) بوده که به مرور زمان به گوابر تغییر نام داد.

جیرگوار

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *