جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

روستای افرینه

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ فروردین ۱۳۹۶

دهستان افـرینه به مر کزیت روستای افرینه از سال ۱۳۱۲ به عــنـوان سکـونــت گاه اقـوام مختلفـی از طوایف حـسنوند بوده است . مساحت روستای مذکور ۵/۱۱۰۰۰۷۶ مترمربع می باشد که از این مقدار ۷/ ۶۱ درصد را واحدهای مسکونی و ۱۹ درصد را معابر ۳/۱۹ درصد بقیه نیز حریم طرح هادی در تصرف مردم می باشد .

وجه تسمیه روستا به افـرینه در فرهـنگهــای مختلف به صورتهای گـو ناگـون ذکــر شده است بــــطوریکه در فــرهنگ لغت دهخـدا از آن به عنوان ((آفرینه )) به معنای نـــوعی گل که در فـــــسمت شــرقی روستا می رویــد ذکـر شده است فاصله روستا از مرکز استان ( خرم آباد ) ۷۰ کیـلومتر ، از مرکز شهــرستان بلــدختر ۳۸ کیــــلومتر و از مرکز بخش معمـولان ۱۱ کیلومتر و در امتداد جـاده سراسری خــرم آبـتاد – انـــدیمـشک و رودخانه دایــمی کشکان قـرار دارد . این دهستان بر اساس آخــرین تقـسیمات کـشوری مـرکـــــزیت ۶۹ رو ستای وابسـته را بر عهــده دارد بطوریکه مردم اغـلـب این روستاهابرای رفع نیازهای خودبه مـرکز دهستان ((افرینه )) مـراجعت می نمایند .

وسعت کـل حریم مسکونی رو ستا ۵/ ۱۱۰۰۷۶ متر مربع می باشد که از این میزان ۷/۶۱ در صد را واحـــدهای مسکونی تشکیل می دهد .لازم به ذکر می باشد این روستا دارای ۴۸۶ خانوار ۲۸۳۲ نفر جمعیت و ۲۳شهید والا مقام را تقدیم انقلاب نموده است .

به دو طریق می توان به روستای افرینه دسترسی داشت:

اولین مسیر:از بزرگ راه به سمت پل دختر به راه میافتیم حدود ۲۶ کیلومتر که به راه ادامه میدهیم بزرگ راه به پایان میرسد مسیر خود را ادامه میدهیم حدود ۳۲ کیلومتر از راه را که بگذرانید به معمولان که ازشمال نزدیکترین شهربه روستای افرینه است وحدود۱۱کیلومتری آن قراردارد میرسیم به مسیرادامه میدهیم تا به روستای افرینه میرسیم.

دومین مسیر: از اندیمشک به سمت پل دختر به راه میافتیم حدود ۳۰کیلومتر که ازشهرخارج میشویم به بخشی با نام حسینیه میرسیم که باید توجه داشته باشید درآینده ای نه چندان دوراز این محل تا نزدیکی خرم آباد آزاد راهی راه خواهد افتاد که شما باید دقت کنید اشتباها از این مسیر نروید،از حسینیه به سمت پل دختر حرکت می کنیم در مسیر از کنار و از روستاهایی همچون بیدرویه،پل زال،پل تنگ پاعلم،شاه احمد،چم گرداب،جلوگیر،میگذریم این مسیرحدودا ۱۰۰ کیلومتر میباشد.بعد از رسیدن به شهر پل دختربه سمت خرم آباد به را میافتیم و درمسیر از روستاهایی همچون بابازید،ملاوی،مورانی ،جلگه خلج،زوران تل که حدود ۴۰ کیلومترفاصله دارد گذشته و به روستای افرینه میرسیم.

34233925 روستای افرینه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 1]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد