بلیط هواپیما

روستاها؛ گنجینه های گردشگری

۲۶ آبان ۱۳۹۷

به گزارش ایرنا، امروزه تغییر سبک زندگی مردم باعث شده است تا زندگی شهری علاوه بر ماشینی شدن، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی را به همراه داشته باشد و مردم علاقه مند هستند حداقل در روزهای از هفته به مکان هایی بکر و آرام سفر کنند تا ساعاتی به دور از دغدغه های شهری به استراحت بپردازند.
و اما با روند شهرنشینی و توسعه روز افزون وسایل و امکانات باید به دنبال روستاهایی باشیم که هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده اند که با رسیدگی به آنها می توان روح زندگی در آنان دمید.
عده ای از مردم در این روزها تصمیم خود را گرفته اند و تفریح خود را به روستاها کشانده اند و با مسافرت به روستاها لذت این زندگی بی آلایش را تجربه می کنند.
روستاگردان با سفرهای چند روزه به روستاهای هدف گردشگری در کنار لذت به دنبال آرامش هستند و از سوی دیگر نیز دست اندرکاران حوزه گردشگری به دنبال توسعه گردشگری روستایی هستند.
توسعه گردشگری یکی از اهداف اصلی و برنامه های کلیدی دولت تدبیر و امید است چراکه اجرای این طرح نقش مهمی در توسعه اقتصادی و ایجاد درآمد برای روستاییان دارد و موجب پیشرفت صنعت توریسم در کشور و در استان همدان می شود.
روستاهای هدف گردشگری استان همدان با داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی و مذهبی و وجود مناطق بکر و زیبا به استقبال گردشگران از نقاط مختلف کشور و جهان هستند.

**۲۰ روستای هدف گردشگری در همدان
معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: این استان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دارای ۲۰ روستای هدف گردشگری است.
علی خاکسار در گفت و گو با ایرنا افزود: همدان به لحاظ آب و هوایی در منطقه ای قرار دارد که باعث شده طبیعت بکری داشته باشد و روستاهای تاریخی و طبیعی همدان سالانه میزبان هزاران گردشگر از سراسر کشور است.
وی ادامه داد: برخی از این روستاها همچون ورکانه، علیصدر، سیمین، ملهمدره و مانیزان جاذبه هایی در نوع خود بی نظیر هستند.
خاکسار اضافه کرد: نزدیک به ۳۰ اقامتگاه بومگردی در روستاهای همدان راه اندازی شده است تا گردشگران از نظر اقامت مشکلی نداشته باشند.

** توسعه گردشگری روستایی در اولویت UNWTO
دبیرکل سازمان جهانی گردشگری گفت: توسعه روستاهای گردشگری زمینه ای برای کسب تجربه های جدید از فرهنگ قومیت ها و اقوام مختلف و از اولویت های اصلی این سازمان بین المللی است.
«زوراب پولولیکاشویلی» در حاشیه چهلمین اجلاس جهانی گردشگری (UNWTO) که در همدان برگزار شد افزود: این موضوع می تواند زمینه ای برای آشنایی با خانه های سنتی، فرهنگ و غذاهای سنتی و از همه مهمتر ایجاد فرصت های شغلی فراهم کند.
وی با بیان اینکه برای هر کشور معرفی گردشگری منطقه ای و روستایی اهمیت بالایی دارد اظهار داشت: ایجاد روستاهای گردشگری ظرفیت خوبی برای حمایت از افراد و خانواده هایی است که از شهرهای خود دور هستند.
دبیرکل سازمان جهانی گردشگری از دیگر آثار مثبت این راهبرد را جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها و کمک به ماندگاری آنها در روستا دانست.
وی با بیان اینکه برای تحقق این مهم باید دوره های آموزشی برای افراد بومی برگزار شود گفت: در همین چارچوب برای یک یا دو سال آینده برنامه ای برای معرفی ظرفیت های گردشگری روستایی و منطقه ای پیش بینی شده است.
پولولیکاشویلی بیان کرد: کشورها حتی می توانند با اشتراک گذاشتن ظرفیت های گردشگری روستایی به رقابت پرداخته و گردشگری روستایی را آموزش داده و تقویت کنند.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

** تضمین اشتغال در روستاها
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: گردشگری در روستا ها موجب تضمین و پایداری اشتغال در این مناطق می شود تا روستاییان برای کسب درآمد به شهر مهاجرت نکنند.
علی اصغر مونسان افزود: امروزه در تمام دنیا گردشگری به عنوان بهترین ابزار توسعه پایدار شناخته شده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: گردشگری امروز به عنوان صنعتی پویا در دنیا پیشرفت یافته و کشورهای امروز با هدف درآمد، اشتغال و تعامل به دنبال آن هستند.
مونسان گفت: گردشگری موجب توسعه اقتصاد شهری و روستایی و برقراری عدالت اقتصادی بین آنها می شود.
وی تاکید کرد: در بخش اشتغال، درآمد گردشگری ۲.۵ برابر سایر صنایع است و در بخش هزینه اولیه نیز یک پنجم سایر صنایع هزینه می برد.
مونسان گفت: عزم دولت توسعه گردشگری است و برگزاری برنامه هایی همچون اجلاس جهانی گردشگری می تواند صنعت گردشگری را توسعه دهد.

روستاها؛ گنجینه های گردشگری

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *