رزرو هتل فضاگشت
۱۹ شهریور ۱۴۰۱

رشته کوه های هزار مسجد کجاست؟

اشتراک گذاری

رشته کوه های هزار مسجد کجاست؟ جهت رشته کوه های هزار مسجد ، از شمال غربی به جنوب شرقی و ادامه ارتفاعات کپه‌داغ و بالخان است که در ترکمنستان قرار دارند. بخشی از کوه‌های هزارمسجد را « کپه‌داغ » می‌نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته به نام اللّه‌اکبر خوانده می‌شود که ارتفاع قله‌ اصلی آن ۲۴۰۰ متر است. این کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا می‌کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، ‌ به مدت زیادی مانعی عمده برای ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است.در شرق اللّه‌اکبر، کوه کاماس و کوه خارپشته قرار گرفته‌اند که ارتفاع آن‌ها به ۲۴۱۰ متر می‌رسد و هنوز هم انبوه‌ترین جنگل‌های اُرُس کوه‌های هزارمسجد در آن‌ها دیده می‌شود. کوه عمارت، در جنوب شرقی اللّه‌اکبر و در شرق شهر قوچان قرار گرفته است، و رودخانه اترک از آن سرچشمه می‌گیرد که با بستری به طول ۶۰۰ کیلومتر طویل‌‌ترین رود این ناحیه از استان خراسان است.

هزار مسجد رشته کوه های هزار مسجد کجاست؟

قله مرتفع این رشته‌کوه، یعنی قله هزارمسجد با ۳۰۰۰ متر ارتفاع، در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته است.بر دامنه‌های شمالی این قسمت (به فاصله ۱۸۰ کیلومتر خط مستقیم از شمال مشهد) منطقه کلات نادری قرار گرفته که در کوهپایه‌ای وسیع بین این کوهستان و دشت قره‌قوم ترکمنستان گسترده شده است.
از شمال شرقی شهر مشهد و یا از دره خور، هرچه که به طرف شرق پیش برویم، از ارتفاع و طول این کوه‌ها کاسته می‌گردد. امتداد رشته‌‌کوه‌های هزارمسجد در این جا، نام‌های قره‌داغ و کوه مزدوران به خود می‌گیرد. ارتفاع این کوه‌ها در قره‌داغ از ۱۶۵۰ متر، و کوه مزدوران از ۱۲۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. ولی منطقه پساکوه و دشت سرخس را از کشف‌رود جدا می‌سازد.

امتداد هزارمسجد در جنوب منطقه سرخس، به معنی اخص کلمه، از تپه‌هایی تشکیل شده است که ارتفاع آن‌ها از ۸۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. رودخانه هریررود که در این جا منطقه حفاظت شده رودخانه تجن  نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد، شکافی را در این تپه‌ها باز می‌‌کند که جهت جنوبی – شمالی دارد و ارتفاع آن حدود ۲۵۰ متر است.می‌‌توان گفت که کوه‌های هزارمسجد و کپه‌داغ میان رشته‌کوه‌های بالخان ترکمنستان در غرب، و ارتفاعات شمال افغانستان در سمت شرق، قرار گرفته است.

رشته کوه های هزار مسجد رشته کوه های هزار مسجد کجاست؟

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *