جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دره شاهرگ قوچان

تاریخ بروزرسانی :
۱۱ مرداد ۱۴۰۲

دره شاهرگ قوچان، یا به زبان محلی دره شارک با رودخانه ای پر آب و دائمی و آبشار در داخل روستایی با همین نام و در فاصله حدود سی کیلومتری باجگیران قرار گرفته است. شرایط مطلوب آب و هوایی، عوامل طبیعی، آبشار و رودخانه دائمی، سرسبزی و چشم اندازهای زیبا ی منطقه سبب جلب طبیعت گردان و دوستداران جاذبه های طبیعی به این مکان گردیده است.

دره شاهرگ قوچان دره شاهرگ قوچان

روستای شاهرگ

شاهرگ روستایی از توابع بخش باجگیران شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی است. این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان و در نزدیکی مسیر جاده ترانزیتی قوچان به باجگیران و ۳۰ کیلومتری ترکمنستان واقع شده‌است. روستای شاهرگ در منطقه تندوره قرار گرفته است. از آنجائی که این روستا در دل رشته کوه های هزار مسجد قرار دارد لذا منطقه ای کوهستانی تلقی می گردد.

زبان اکثر مردم این منطقه ترکی خراسانی (افشار) با لهجه درگزی است ولی با گذر زمان نسل جدید تمایل به تکلم بزبان نیکان خودندارند. طوایف این روستا عبارت است از طایفه یوزباشی افشار، دوبر افشار(دوبربه معنی بزرگترین بز گله که فرهنگ ترکی قدیم به معنی سر گروه است درمیان اقوام ترک طایفه تکه هم وجود دارد که به معنی بز سر گروه میباشد) طایفه نیازلو، طایفه مغل (جلایر)، طایفه شاه ایلی، طایفه قایمانلی، طایفه آق اویلی، طایفه آمارلو طایفه رنگرز (قشقایی).
در زمانهای دور قبل از قرارداد آخال مردم این روستا که اکثرا دامپرور هستند برای قشلاق به منطقه انو در ترکمنستان کوچ می‌ کردند و برای پاسداری ییلاق شاهرگ طایفه ها بصورت نوبتی هرسال جایگزین می ‌شدند، بعد از بسته شدن مرز چندین خانوار در ترکمنستان باقی مانند و موفق به بازگشت نشدند.

دره شاهرگ قوچان3 دره شاهرگ قوچان

لوازم مورد نیاز برای رفتن به دره شاهرگ قوچان

از روستا که ماشین را پارک کنید یک ساعت پیاده روی دارید تا به دره و آبشار شاهرگ برسید. آب در طول مسیر که باید از آن عبور کنید عمق کمی دارد به آبشارها که برسید دره تنگ شده و راه عبور آن از داخل آب است البته این قسمت را می توان از بالاتر و بغل کوه عبور کرد ولی آب بعضی جاها عمق بیشتری دارد و حتما خیس می شوید. بگوشی یا وسیله به همراه نداشته باشید بهتر است. با توجه به اقلیم منطقه حتما با خود کفش ورزشی یا کوهنوردی همراه داشته باشید. کلاه آفتاب گیر، کرم ضدآفتاب و تنقلات نیز در این سفر لازم خواهند شد.
همچنین از آنجائی که بخشی از مسیر از داخل آب نسبتا عمیقی می گذرد، بنابراین بهتر است برای گوشی یا دوربین عکاسی خود، کیف نگه دارنده و محافظ ضد آب همراه داشته باشید. در مسیر میتوانید آب تنی نیز بکنید.

دره شاهرگ قوچان5 دره شاهرگ قوچان

جاهای دیدنی اطراف منطقه

پارک ملی تندوره نیز در ۳۹ کیلومتری شمال روستا قرار گرفته و رسیدن به آن کم تر یک ساعت زمان می برد. چشمه های آب فراوان، پوشش گیاهی حاصلخیز و قله های سرسبز و مرتفع بر دیدنی های پارک تندوره افزوده است. از طرف دیگر، این پارک میزبان حیات وحش گسترده ای می باشد که برخی از گونه های آن مثل پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، سیاه گوش اوراسیا و … نایاب و یا در خطر انقراض می باشند.

نحوه دسترسی به دره شاهرگ قوچان

روستای شاهرگ در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان و در نزدیکی مسیر جاده ترانزیتی قوچان به باجگیران قرار دارد. در مسیر مشهد تا روستای شاهرگ حدود ۱۶۰ کیلومتر جاده پیش رو خواهید داشت.
مسیر اول از طریق کمربندی قوچان درگز و روستای امام قلی شارک عبور می کند.
مسیر دوم از مسیر کمربندی قوچان به درگز، جاده باجگیران و روستای دُربادام می گذرد و سپس به منطقه گردشگری شارک منتهی می گردد.

دره شاهرگ قوچان1 640x800 دره شاهرگ قوچان

دره شاهرگ قوچان2 640x800 دره شاهرگ قوچان

دره شاهرگ قوچان4 593x800 دره شاهرگ قوچان
دره شاهرگ قوچان6 دره شاهرگ قوچان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.