بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه شریف العلماء تهران

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

خانه شریف العلماء  مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان امیر کبیر، خیابان دکتر دیالمه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.خانه شریف العلماء يکی از بناهای تاريخی محدوده مرکزی شهر تهران به شمار می رود که در نقشه های قديمی قابل مشاهده است. از خانه شریف العلماء با عنوان خانه تاريخی افراسياب نيز ياد می شود.خانه شریف العلماء از شمال به كوچه مقدم فر، از جنوب به كوچه امين، از غرب به خيابان شهيد ديالمه و از شرق به املاک كناری خود مشرف می شود. املاكی كه در كنار اين بنا واقع شده به طور عمده مسكونی است و در حاشيه شمالی اين بنا، آثار تاريخی قابل توجهی همچون مسجد و مدرسه سپهسالار كه اكنون به نام مسجد و مدرسه عالی شهيد مطهری شناخته می شود و ساختمان مجلس شورای ملی مربوط به دوران قاجار قرار دارد.

احداث خانه شريف العلما (افراسياب) در دوران قاجار بوده است و نزديک به ۱۵۰ سال قدمت تاريخی و فرهنگی دارد. بر اساس اظهارات مالک آن كه وراث هستند و تحقيقاتی كه از ساكنان محل صورت گرفته، مشخص شده است كه اين بنا را در زمان ناصرالدين شاه قاجار، شاه ميرزا آقاخان نوری برای اسكان سوگلی و حرمسرای خود خريداری كرده و اين بنا را تا زمان حيات خود در تصرف داشته است. پس از اينكه شاه ميرزا آقاخان نوری از دنيا رفته، شريف العلما كه رياست دفترخانه های دولتی طهران را بر عهده داشت، اين خانه را در اختيار گرفت و در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی اين خانه به ساكنان اكنون آن (آقای افراسياب) واگذار شده است.متراژ اين بنا نزديک به ۱۲۸۰ مترمربع و اعيانی آن ۲۵۰ مترمربع است: زمينی كه اين بنا بر آن واقع شده به صورت مستطيل و ابعاد آن نزديک به ۳۳ متر در بخش شمالی و جنوبی و ۴۰ متر در بخش شرقی و غربی است. اين بنا در دو طبقه احداث شده و دارای بخش های شرقی و غربی است اما امروزه با وجود مرمت هايی كه صورت گرفته است بخش هايی از بنا حذف و اضافاتی به آن افزوده شده است.

شيوه ساخت اين بنا با تيرچوبی و آجر سفالی است و سقف آن بر اساس ساخت سبک سقف های شيروانی ساخته شده است. اين بنا دارای نماهای طبيعی متعددی است. يكی از اين نماها نمای جنوبی بناست كه نمای اصلی ساختمان نيز محسوب می شود و در اصلی بنا نيز روی همين بخش قرار گرفته است.خیابان دكتر ديالمه كه در غرب خانه شريف العلما قرار دارد از سمت جنوب به شمال يكطرفه بوده كه در نقطه تلاقی با اين بنا مسير رفت وآمد وسايط نقليه باريک مي شود، به طوری كه بنا در اين نقطه، بخشی از عرض خيابان ديالمه را به خود اختصاص داده است.
آقاي افراسياب كه مالک اصلی بنا هستند اكنون در قيد حيات نيستند اما نكته حائز اهميت در مورد آقای افراسياب اين است كه وی باستان شناس بوده و علاقه خاصی به نگهداری از آثار فرهنگي داشته است. بر اين اساس اكنون همسر و فرزندان وی در اين بنا سكونت دارند.

خانه شریف العلماء تهران

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *