رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۳ تیر ۱۴۰۰

حمام رهنان اصفهان

اشتراک گذاری

حمام رهنان اصفهان در منطقه ۱۱شهرداری این شهر و در محله ای به همین نام واقع شده است. در ادامه با سیری در ایران همراه باشید تا با ویژگی های این حمام تاریخی بیشتر آشنا شوید.این حمام تاریخی توسط یکی از رجال سلسله زندیه به نام حاج آقا محمد رنانی ساخته شده است، به دستور ایشان این مجموعه و شاهکار بی نظیر، در میان ۴ محله قدیمی رهنان و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا شده است .گرمابه رهنان، با ۱۴۶۷ متر مربع مساحت شامل ۲ حمام بزرگ و کوچک برای استفاده جداگانه اما همزمان زنان و مردان است، از این رو به «حمام دو قلو» معروف است. برخلاف سایر بینه های حمام های تاریخی که سکوها در اطراف آن قرار دارند، در حمام تاریخی رهنان سکوی تعویض لباس در میانه بینه بزرگ واقع شده و راهروها در اطراف هستند و تنها حمام با پلان شبستانی در ایران می باشد. بینه بزرگ و زیبای این حمام دارای پوششی گنبدی است که ۱۶ ستون سنگی و آجری، بار پوشش طاق را تحمل می کند و به نشانه کثرت یا تکرار تصویر آن ستون ها در آب حوض های سکوی میانی، به «حمام چهلستون» نیز معروف است. دورتادور دیوارهای بینه حمام بزرگ با تزئینات آهک و گچ بری پوشیده شده است، نقوش آن طرح های اسلیمی و هندسی است که در آن سه رنگ سفید، سیاه و قرمز بکار رفته است .

حمام رهان اصفهان حمام رهان اصفهان

جالب است بدانید که گرم ترین نقطه حمام، گرم خانه بزرگ آن می باشد که در آن دو شاه نشین وجود داشته است. حمام بزرگ رهنان: گرمابه تاریخی رهنان در منطقه ۱۱شهرداری اصفهان و در محله ای به همین نام واقع شده است.این بنا توسط یکی از رجال سلسله زندیه به نام حاج آقا محمد رنانی ساخته شده است.به دستور ایشان، این مجموعه و شاهکار بی نظیر ، در میان ۴ محله قدیمی رهنان ( زاگان، چهارشاه، طاحونه، ماشاده) و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین جهت دسترسی اهالی هر چهارمحله بنا شده است . گرمابه رهنان، با هزار و ۴۶۷ متر مربع مساحت شامل ۲ حمام بزرگ و کوچک برای استفاده جداگانه اما همزمان زنان و مردان است ، از این روی به «حمام دو قلو» معروف است. برخلاف سایر بینه‌های حمام‌های تاریخی که سکوها در اطراف آن قرار دارند، در حمام تاریخی رهنان سکوی تعویض لباس در میانه بینه بزرگ واقع شده و راهروها در اطراف هستند و تنها حمام با پلان شبستانی در ایران می باشد.

حمام رهان اصفهان حمام رهان اصفهان

بینه بزرگ و زیبای این حمام دارای پوششی گنبدی است که ۱۶ ستون سنگی و آجری، بار پوشش طاق را تحمل می کند و به نشانه کثرت یا تکرار تصویر آن‌ ستون‌ها در آب حوض‌های سکوی میانی، به «حمام چهلستون» نیز معروف است فضای بینه حمام بزرگ یک مربع به ابعاد ۲۰*۲۰ متر است و حوض مربع شکل بزرگی از میانه به چهار شاخه در چهار جهت تقسیم شده، که به نظر می رسد برای دسترسی جداگانه و اختصاصی اهالی محلات چهارگانه رهنان به این شکل طراحی شده است. دورتادور دیوارهای بینه حمام بزرگ با تزئینات آهک و گچ بری پوشیده شده است . نقوش آن طرح های اسلیمی وهندسی است که در آن سه رنگ سفید ، سیاه و قرمز بکار رفته است .

حمام رهان اصفهان حمام رهان اصفهان

راه ورود به حمام یک هشتی کوچک و راهرویی پر پیچ و خم است که مانع خروج سریع هوای گرم داخل حمام به بیرون و ورود هوای سرد بیرون به داخل می‌شده است.انتهای راهرو، بوسیله درگاهی کوتاه به بینه‌ای بسیار بزرگ باز می‌شود.گرم ترین نقطه حمام،گرم خانه بزرگ آن می باشد که در آن دو شاه نشین وجود داشته است. تزئینات و اشکال به کار رفته در این اثر، همراه با تابش ملایم نور خورشید از نورگیرهای طاق، چشم اندازی آرام‌بخش و دل‌انگیز را پیش روی مردمانی که برای تن‌شویی و آرامش روان به گرمابه می آمده اند، می‌گشوده است. این اثر تاریخی به عنوان یکی از میراث های فرهنگی ،در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دو حمام رهنان مربوط به دوره صفوی است و در ۶ کیلومتری اصفهان، محله رهنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ دی ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۸۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی

آدرس : اصفهان – محله رهنان – خیابان مطهری ، میدان امام حسین (ع) ، جنب ساختمان شهرداری منطقه ۱۱

حمام رهان اصفهان حمام رهان اصفهان

           
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  حمام رهان خیلی جای باحالی بود.کاش تو این عصر از این حموما میساختن.واقعا حس خوبی داره

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  حمام زيبايي است و كار خوبي كه كردن استفاده ار حمام متاسفانه در بيشتر شهر ها حمام ها متروئكه ماندن

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  حمام رهام جز یکی از قدیمی ترین حمام ها در ایران است و به دوران صفوی برمیگرده خیلی فضای زیبا و خاصی داره معماری منحصر به فردی دارد طاق ها و گچ کاری های خیلی خاصی داره و کار زیبایی که اداره میراث فرهنگی کرده یک سری مجسمه های خیلی طبیعی ساخته و در معرض دید عموم گذاشته

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  گنبدهاي فوق العاده زيباي اين بنا ديدن داره، رنگ بندي آرامش بخش شديدي داره

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *