رزرو هتل ایران بوم گردی

تکنیک های عکاسی در پاییز ( پرتره و طبیعت )

۱۷ آبان ۱۴۰۱

تکنیک های عکاسی در پاییز ( پرتره و طبیعت ) را در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد .فصل پاییز با رنگها و نورهای بی نظیرش برای همه بخصوص عکاس ها و نقاشها بسیار زیباست . بسیاری از عکاسان از جمله آقای شان گانون، پاییز را موقعیت خوبی برای عکاسی بخصوص عکاسی پرتره می‌داند . و معتقدند می توان عکاس های فوق العاده ای را خلق کرد.

پاییز برای عکاسان فصل وفور رنگ‌ها و نور‌های فوق‌العاده است. اگر از این نور‌ها و رنگ‌ها به درستی استفاده شود، می‌توان تصویری ثبت کرد که حسادت همگان را برانگیزد. حتی برای عکس‌های خانوادگی نیز پاییز پشت‌زمینه‌های بی‌نظیری خلق می‌کند که در هیچ فصلی نمی‌توان یافت.

تکنیک های عکاسی در پاییز

تور اروپا

تدارک و آمادگی

آمادگی اولیه کلید هر نوع عکاسی‌ای است. البته دانستن نیاز به باتری‌های کاملا شارژ شده، کارت حافظه‌های خالی و تجهیزات تمیز شده هوش زیادی نمی‌خواهد اما بسیار مهم است که همه‌ی این موارد را چند بار چک کنیم. خالی‌کردن کارت حافظه برای تازه‌کار‌ها بسیار ترسناک است چرا که باید اطمینان حاصل کنند همه‌ی تصاویر را به رایانه‌ی خود منتقل کرده‌اند. درست است که با فرمت‌ کردن کارت حافظه همه‌ چیز از دست می‌رود اما گفته شده تک تک پاک کردن عکس‌ها ممکن است باعث تداخل داده‌ها و از بین رفتن تصاویر شود. پس بهتر است کارت حافظه را فرمت کنیم.

تکنیک های عکاسی در پاییز

چک کردن آب و هوا

بهتر است آب‌‌وهوا را چک کنیم چرا که این عامل مهم در این فصل می‌تواند به سرعت تغییر کند. سعی کنید چندین منبع هواشناسی را بررسی کنید. بیرون‌رفتن دسته‌جمعی برای عکاسی، طی مسافتی شاید طولانی با اتومبیل و در آخر خراب شدن کل برنامه بخاطر باران بسیار دردناک است. البته اگر پوشاک مناسب داشته باشید، حتی باران در پاییز نیز می‌تواند موقعیت‌ خوبی را برای عکاسی خلق کند. پرتره پاییزی طلوع و غروب خورشید به ما بهترین نور را می‌دهند. البته بیرون کشیدن خانواده از تخت‌خواب در صبح زود برای عکاسی همیشه سخت است. برای شروع عکاسی حدود یک ساعت قبل از غروب خورشید برنامه‌ریزی کنید.
این ساعت طلایی روز مورد علاقه‌ی بسیاری از عکاسان حرفه‌ای است چرا که نور بسیاز زیبا و جذاب است و حتی گاهی می‌توان از خود منظره‌ی غروب نیز استفاده کرد. به زمان غروب خورشید در منطقه‌ی زندگی‌تان دقت کنید چرا که این‌ روز‌ها بسیار زود تاریک می‌شود و شما برای عکاسی قبل از غروب خورشید حداقل به یک ساعت زمان احتیاج دارید. اطمینان حاصل کنید که همه لباس مناسب برتن داشته باشند. هوا این‌روزها رو به سردی می‌رود و با این ‌کار در زمان بازگشت به اتومبیل یکی از دغدغه‌های شما کاسته می‌شود.

زمین خوردن در این فصل طبیعی است! حتما با خودتان تنقلات و آب همراه داشته باشید مخصوصا زمانی که بچه‌ها را همراه خود دارید. بچه‌ها زودتر از شما گرسنه و خسته می‌شوند پس تنقلات و آب می‌تواند زمان بیشتری آن‌ها را سرپا نگه دارد تا بتوانید عکس‌های بهتری ثبت کنید. نکته: وقی از بچه‌های دیگران عکس می‌گیرید، از خود پدر و مادرشان بخواهید که خوراکی وتنقلات بیاورند. هرگز خودتان به بچه‌ها غذا ندهید چرا که ممکن است به غذای خاصی حساسیت داشته باشند.

راهنمایی‌هایی برای لباس مناسب پرتره‌ی پاییزی

لباس مناسب برای عکاسی پرتره بسیار مهم است ولی این موضوع در پاییز حتی تفاوت بیشتری نیز ایجاد می‌کند. سعی کنید همه لباس‌ها‌یی با رنگ‌های طبیعی به تن داشته باشند که یا با تن‌های رنگ درختان و برگ‌ها هماهنگ باشد یا با آن‌ها ترکیب شود. پرتره پاییزی سعی کنید بین لباس‌های افراد تضاد مخربی وجود نداشته باشد. برای این هدف پیش از شروع سفر عکاسی با همه بر سر یک ترکیب به توافق برسید. همچنین سعی کنید مدل‌ها، تی‌شرت‌ها و گرمکن‌هایی با لوگو‌های بزرگ و براق نداشته باشند. این موضوع باعث می‌شود عکس‌هایتان زمان‌دار شوند و در آینده جذابیت خود را از دست می‌دهند. تلاش کنید چند لباس و انتخاب اضافی همراه داشته باشید. این لباس‌ها نه‌تنها به تنوع در عکس‌هایتان کمک می‌کنند بلکه در زمانی که لباس‌ها مخصوصا توسط کودکان گلی یا خیس می‌شود نیز به کارتان می‌آیند.

تکنیک های عکاسی در پاییز

مکان عکاسی

لوکیشن یا مکان برای هر سبکی از عکاسی بسیار مهم است مخصوصا در پاییز که لازم است بهترین رنگ‌ها و بافت‌ها را داشته باشیم. در پاییز همه‌چیز بسیار سریع تغییر می‌کند. رنگ برگ‌ها می‌تواند در طول دو روز کاملا تغییر کند و معمولا این تغییرات سریع‌تر از انتظار شما هستند. پرتره پاییزی در تگ‌های شبکه‌های اجتماعی به دنبال عکس‌های روز‌های اخیر در مناظق نزدیک‌تان بگردید تا ببینید در این زمان هر منطقه‌ای چه وضعیتی دارد. اینستاگرام، تویتر و حتی تریپ ادوایزر (Trip Advisor) برای اینکار بسیار ایده‌آل هستند. با این‌کار ممکن است جاهایی را بیابید که قبلا فکرش را هم نمی‌کردید.در کشور عزیز ما زیبایی‌های پاییز از اواخر مهرماه شروع می‌شوند و بسته به منطقه‌ی جغرافیایی تا اواخر آذرماه ادامه دارند. در مناطق گرمسیر گاهی تا نیمه‌ی دی هم برگ‌های زیبا را خواهید یافت. معمولا درخت‌های مرکبات پاییز زیبایی ندارند پس اگر در مناطق گرمسیر هستید به دنبال درخت‌هایی مثل خرمالو یا گردو بگردید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

گرفتن لبخند‌ها و عکس‌العمل‌های طبیعی از کودکان

شما کودکان خودتان را خوب می‌شناسید. می‌دانید چه آهنگی آن‌ها را سر ذوق می‌آورد و برای شاد کردنشان بهتر است چه رفتاری بکنید. هرچند بچه‌های‌تان با شما خیلی راحتند و ممکن است زمانی که دارید تنظیمات مناسب را انتخاب می‌کنید، تصمیم بگیرند بروند! اگر بیشتر از یک بچه دارید از یکی از آن‌ها بخواهید به دیگری یک راز را بگوید. این کار همیشه باعث ایجاد خنده‌های ریز و شیطنت‌آمیز می‌شود. اگر فقط یک بچه دارید از او بخواهید با شما یا دوربین درباره‌ی هرچیزی که مورد علاقه‌اش است، صحبت کند. یک آهنگ‌را بخوانید و عمدا در بخش‌هایی اشتباه کنید. به دلایلی بچه‌ها فکر می‌کنند این موضوع بامزه‌ترین اتفاق در دنیا است. درکل‌، هرکار بکنید که حواسشان پرت شود و عکس‌العمل‌های طبیعی داشته باشند. هرکاری به جز گفتن: حالا بگید سیییییییب!

تکنیک های عکاسی در پاییز

تکنیک های عکاسی در پاییز از طبیعت

۱- بیشتر کار کنید

دفعه بعد که با یک دوربین بیرون رفتید، سخت تر تلاش کنید. کمی بیشتر راه بروید و ببینید آیا مناظر بهتر می شوند یا نه، از آن تپه پیش رو بالا بروید تا به یک دورنما از جهان دست پیدا کنید، تا آن پرتگاه دور پیاده روی کنید که در آنجا نمای امتداد ساحل واضح تر خواهد بود.یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید «هرچه سخت تر کار کنی، خوشبخت تر خواهی شد» و این گفته قطعا در مورد عکاسان منظره صدق می کند.بنابراین در این پاییز هنگامی که با دوربین خود بیرون می روید، مناظر اطراف خود را کشف کنید، به جای این که به اولین منظره ای که میرسید همانجا مستقر شوید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۲- آب اضافه کنید

هنگامی که در حال عکاسی از مناظر هستید، آب می تواند بهترین دوست شما باشد. خوشبختانه، تقریبا ¾ زمین با آب پوشیده شده است، و ما داریم به سمت یک فصل بارانی می رویم.مناظر منعکس شده در آب می توانند ترکیب بندی های بسیار متقارن و تاثیرگذاری ایجاد کنند. برای ثبت این بازتاب ها به دنبال آب ساکن و بی حرکت در دریاچه ها و برکه ها بگردید، به طوری که نیمه بالایی عکس شامل منظره و پیش زمینه شامل بازتاب باشد.اگر در حال عکاسی از یک روز آفتابی هستید، ممکن است عاقلانه باشد که از یک فیلتر پلاریزه برای افزایش اشباع رنگ استفاده کنید. با این حال، مراقب باشید که بازتاب را خراب نکند.

زمانی که سعی دارید بین منظره و بازتاب آن تعادل ایجاد کنید، فیلترهای کاهنده نور ND تدریجی می توانند مفید باشند. قوانین فیزیکی حاکی از این هستند که بازتاب ها همیشه تاریک تر می شوند. شما می توانید با نوردهی کردن بیشتر تصویر نهایی با قرار دادن یک فیلتر در نیمه بالایی عکس، آن را متعادل کنید.بازتاب ها با توجه به قوانین فیزیکی همیشه تاریک تر می شوند، و یک فیلتر کاهنده بر روی نیمه بالایی عکس به شما اجازه خواهد داد تا نوردهی بیشتری به بازتاب بدهید، تا تصویر نهایی متعادل تر شود.
رنگ های زنده و پر انرژی پاییز بازتاب های انتزاعی زیبایی ایجاد می کنند. شاخ و برگ روشن درختان پاییزی به خوبی در آب منعکس می شوند، به خصوص آب های در حال حرکت مثل رودخانه ها و جریان هایی که در آن اعوجاج یک اثر بازتابی غیر معمول ایجاد می کند.لنزهای زوم تله فوتو برای بهتر کردن این الگوهای رنگ برجسته مناسب هستند.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۳- روی زمین دراز بکشید و کثیف شوید

اگر شما بهترین عکس ها را می خواهید، باید گاهی روی زمین دراز بکشید و در مورد زانوهای گل آلود یا لباس های خیس نگران نباشید.بنابراین از خوابیدن به پشت در وسط جنگل نترسید تا یک نمای عالی از سایبان پاییزی به دست آورید، یا روی یک ساحل لغزنده جلو بروید تا به یک نمای واضح تر از چشم انداز برسید.به طور مشابه، در حالی که شما باید از لوازم خود محافظت کنید، گاهی اوقات هم باید در جستجوی یک تصویر خوب ریسک کنید – مانند نگه داشتن دوربینتان هم سطح با زانو برای ثبت شکست امواج بر روی ساحل یا قرار دادن آن بر روی زمین برای به دست آوردن یک نمای غیر معمول.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۴- ابر اضافه کنید

آسمان آبی روشن و آسمان خاکستری پوشیده از ابر معمولا خالی و کسل کننده به نظر می رسند. اما چند تکه ابر به این معادله اضافه کنید و آن وقت همه چیز تغییر می کند.ناگهان آسمان عمق و جذابیت پیدا می کند. اگر خورشید می درخشد، ابرهایی که از روی آن می گذرند، سایه های در حال حرکتی را بر روی منظره پایین می اندازند.قبل از طلوع و بعد از غروب آفتاب ابرها کمتر روشن اند، بنابراین به رنگ های قرمز، زرد، صورتی و بنفش می درخشند. ابرها الگوهایی را شکل می دهند که تصاویر جالبی ایجاد می کنند.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۵- محدوده آسمان

به طور کلی، قانون ثبت مناظر ۳/۱ آسمان، و ۳/۲ منظره است. با این حال، اگر آسمان جذاب به نظر می رسد، این قانون را معکوس کنید تا اجازه دهید به عنوان سوژه اصلی تصویر شما اولویت پیدا کند. یکی از بهترین نکات عکاسی پاییزی این است که بدانید چه موقع باید قوانین را بشکنید.از یک لنز اولترا واید استفاده کنید، دوربین خود را به عقب کج کنید و از اعوجاج لنز برای تاکید بر شکل ابرها استفاده کنید.
یک فیلتر پلاریزه در هوای آفتابی به آسمان و رنگ آبی آن عمق می بخشد، به طوری که انگار ابرها بیرون از آن ایستاده اند (برجسته اند). برای به دست آوردن بهترین نتایج، خورشید را در یک طرف دوربین نگه دارید.
اگر می خواهید جزئیات منظره را ثبت کنید، ممکن است به یک فیلتر کاهنده نور تدریجی (ND grad) نیز برای حفظ تعادل بین آسمان و زمین نیاز داشته باشید.
این مسئله در هوای آفتابی زمانی که شما آسمان را پلاریزه می کنید زیاد مهم نیست، اما در طلوع و غروب خورشید که آسمان بسیار روشن تر از زمین است، یک فیلتر کاهنده نور تدریجی ۰٫۶ یا ۰٫۹ مورد نیاز خواهد بود.
تکنیک موثر دیگر وقتی شما میزان زیادی از آسمان را در کادر دارید، استفاده از یک نوردهی طولانی است که در این صورت ابرهای در حال حرکت تار می شوند.
در یک روز پاییزی که زیاد باد می وزد، یک نوردهی ۲۰-۳۰ ثانیه ای حرکات زیادی را ثبت خواهد کرد.
برای ممکن ساختن این نوردهی طولانی، دوربین خود را بر روی کمترین مقدار ایزوی آن تنظیم کنید، دیافراگم لنز را بر روی کوچکترین مقدار آن (معمولا f/22) قرار دهید و فیلترهای کاهش دهنده نور مانند پولاریزرها و ND ها را روی هم قرار دهید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۶- از لنز تله خود استفاده کنید

لنزهای واید معمولا برای عکاسی از مناظر محبوب ترین هستند، اما بسته به نوع سوژه، لنزهای تله فوتو یا تله زوم نیز می توانند همین قدر مفید باشند.برای شروع، آنها سوژه شما را بزرگنمایی می کنند بنابراین در کادر بزرگتر به نظر می رسد – این شما را قادر می سازد تا بخش های جالب یک صحنه را جدا کنید یا کادر را با جزئیات کوچکتر مانند برگ های پاییزی روشن یا بازتاب های انتزاعی در آب پر کنید.دو چیز وجود دارد که شما باید هنگام استفاده از لنزهای تله فوتو مراقب آن باشید. اول این که آنها بزرگ و سنگین هستند بنابراین اگر آنها را با دست نگه می دارید، مطمئن شوید که سرعت شاتر به اندازه کافی سریع است تا از لرزش دوربین جلوگیری کند – در حالت ایده آل نباید کمتر از ۱/۲۵۰ ثانیه باشد مگر اینکه لنز شما تثبیت کننده تصویر (IS) داشته باشد، که در این صورت باید بتوانید آن را به راحتی ددر ۱/۶۰ ثانیه برای یک زوم معمولی ۷۰-۲۰۰ میلیمتر یا ۷۰-۳۰۰ میلیمتر مدیریت کنید.

دوم، عمق میدان با لنزهای تله فوتو محدود می شود. هر چه فاصله کانونی طولانی تر و دیافراگم باز تر باشد، عمق میدان کمتر می شود.
اگر شما می خواهید سوژه خود را جدا کنید و پس زمینه را خارج از فوکوس قرار دهید، این می تواند مفید باشد – باز ترین دیافراگم را تنظیم کنید، معمولا f/4 – f/5.6، و به دقت روی سوژه اصلی فوکوس کنید.
با این حال، اگر نیاز دارید شارپنس (وضوح) جلو تا عقب را در صحنه ای ثبت کنید، ممکن است لازم باشد که ضریب اف را به f/22 یا f/32 کاهش دهید، و حتی ممکن است این هم کافی نباشد – بنابراین با دقت از آن استفاده کنید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۷- عمق میدان را به حداکثر برسانید

برای مثال، اگر یک لنز ۲۸ میلیمتری را روی f/16 تنظیم کنید و روی فاصله تقریبی ۱٫۴m فوکوس کنید، عمق میدان از ۰٫۷m تا بی نهایت بسط داده خواهد شد. حواستان باشد که کراپ فکتور را نیز در نظر داشته باشید – برای مثال اگر شما یک لنز زوم ۱۷-۳۵mm را روی ۱۷mm قرار دهید، با در نظر گرفتن ضریب افزایش فاصله کانونی x1.6، فاصله کانونی شما ۲۸mm می شود.
اگر می خواهید همه چیز در فوکوس واضح و شارپ ثبت شود، باید عمق میدان را کنترل کنید. ساده ترین راه استفاده از یک تکنیک شناخته شده تحت عنوان فوکوس ابر کانونی (hyperfocal) است.
اول، صحنه را ترکیب بندی کرده و لنز خود را بر روی بی نهایت فوکوس کنید. سپس، مقیاس عمق میدان را بر روی لنز چک کنید تا ببینید نزدیک ترین نقطه فوکوس شارپ در مجموعه دیافراگم ها چه خواهد بود.
در نهایت، لنز را بر روی فاصله ابر کانونی فوکوس مجدد کنید و آنگاه عمق میدان از نصف فاصله ابر کانونی تا بی نهایت گسترش پیدا خواهد کرد. برای استفاده از این تکنیک لنز شما باید یک مقیاس فاصله (distance scale) و یک مقیاس عمق میدان (depth of field scale) داشته باشد. اگر لنزهای شما مقیاس های لازم را ندارند، از جدول بالا به عنوان راهنما استفاده کنید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۸-تا تنور داغ است نان را بچسبان

اگرچه شما برای عکاسی از مناظر عالی به آب و هوای آفتابی نیازی ندارید – در واقع، اغلب عکس این قضیه صادق است چون آب و هوای طوفانی چشمگیرتر است – اما نمی توان معجزه نور آفتاب را انکار کرد.
نور آفتاب باعث می شود دنیا روشن و رنگی به نظر برسد، سطوح نور متعادل هستند، گرفتن تصاویر کاملا نوردهی شده آسان است و ما احساس الهام گرفتن بیشتری می کنیم.
بنابراین، اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که کمی اوقات فراغت داشته باشید و خورشید در آسمان باشد، می دانید چه کاری باید انجام دهید: یک دوربین بردارید و از خانه بیرون بروید و شروع به عکاسی کنید!
به یاد داشته باشید که یک فیلتر پلاریزه با خود بردارید، چون می توانید از آن برای عمق بخشیدن به آسمان و محو کردن تابش زننده استفاده کنید تا اشباع رنگ بهبود یابد.

همچنین، به دنبال سوژه هایی باشید که از آب و هوای آفتابی نفع می برند – صحنه هایی با بازتاب های خوب در آب آرام و ساکن، ترکیب بندی های عکس ساده، مانند یک درخت تنهای پوشیده شده با شاخ و برگ پاییزی در مقابل آسمان، تصاویر کلوزآپ از جزئیات در چشم انداز مانند برگ های پاییز که زمین را فرش کرده اند و غیره.مناظر بزرگ در آب و هوای آفتابی معمولا تخت و کسل کننده به نظر می رسند، بنابراین به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۹- چشم به هم بزنید آن را از دست خواهید داد

اگرچه پاییز چند ماه طول می کشد، اما مدت زمانی که رنگ شاخ و برگ ها به اوج می رسد و بهترین فرصت های عکاسی فراهم هستند، ممکن است تنها چند روز طول بکشد – بنابراین مطمئن شوید که برای آن آماده هستید.
این مسئله تا حد زیادی به فصل تابستان بستگی دارد – اگر تابستان گرم و خشک باشد، پاییز می تواند زودتر بیاید، در حالی که یک تابستان مرطوب این فاصله را به تاخیر می اندازد. تمام کاری که شما می توانید انجام دهید این است که به شاخ و برگ اطراف خود چشم بدوزید و پیش بینی وضع آب و هوای بلند مدت را تماشا کنید.

۱۰- تابش خورشید را ثبت کنید

نور پس زمینه باعث می شود درختان پاییز زنده به نظر برسند. زاویه خود را به سمت نور تنظیم کنید، اما مراقب روشنایی شدید و زننده آن باشید – خورشید را پشت یک شاخه یا تنه درخت مناسب پنهان کنید.یک خوانش نورسنجی از برگ های درخشان به دست آورید و نوردهی را کمی افزایش دهید – برای شروع ۱/۲+ پله اضافه کرده، و هیستوگرام را چک کنید تا مطمئن شوید که هایلایت ها (قسمت های روشن) را بیش از حد نوردهی نمی کنید. برای تاثیر بیشتر، رنگ ها را، مانند عکس بالا، با هم ترکیب کنید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۱۱- مجنون رنگ

می خواهید به تصاویر پاییزی خود گرمی و روح ببخشید؟ در اینجا نحوه ایجاد بهترین رنگ ها ارائه شده است:

تعادل رنگ سفید را کنترل کنید

به جای استفاده از تعادل رنگ سفید خودکار، یک ایزوی بالاتر تنظیم کنید به طوری که دوربین فکر کند دارید در نور سردتر عکاسی می کنید و رنگ ها را گرم تر کند. البته آن را تا آخر بالا نبرید، در غیر این صورت نتیجه می تواند غیر طبیعی شود.

از نور شدید و زننده اجتناب کنید

نور شدید کنتراست را کاهش داده و اشباع رنگ را تضعیف کند، بنابراین مطمئن شوید که لنزها و فیلترهای شما تمیز هستند و از یک هود یا سایه بان لنز (دست شما هم می تواند خوب باشد) برای حفاظت از لنز در برابر نور سرگردان استفاده کنید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

یک ایزوی پایین تنظیم کنید

سنسورهای دیجیتال وقتی بر روی یک ایزوی پایین تنظیم شوند، یک کیفیت تصویر بهینه ارائه می دهند، چون مشکلاتی مانند نویز به حداقل می رسند. در صورت امکان، در پایین ترین سرعتی که سنسور شما ارائه می کند کار کنید – این مقدار معمولا ایزو ۱۰۰ اما در بعضی موارد هم ایزو ۵۰ است.

تکنیک های عکاسی در پاییز

از فیلترهای پلاریزه استفاده کنید

این کار ضروری است. فیلترهای پلاریزه نه تنها به آسمان آبی عمق می بخشند، بلکه نور شدید و مه را نیز کاهش می دهند به طوری که رنگ ها واضح تر و با اشباع عمیق تر از آب در می آیند.

از فیلترهای افزاینده استفاده کنید

افزاینده های قرمز (Red enhancers) برای عکس های شاخ و برگ پاییزی ایده آل هستند، چون رنگ های گرم را بهبود بخشیده و رنگ های سرد را فیلتر می کنند. با این حال، از گنجاندن آسمان خودداری کنید، چون به رنگ قرمز متمایل می شود.

تکنیک های عکاسی در پاییز

کمتر نوردهی کنید

کمی نوردهی کمتر یا ناکافی (underexposure) می تواند باعث شود که رنگ ها قوی تر به نظر برسند. تنها ۱/۳ – ۱/۲ پله تمام چیزی است که شما نیاز دارید. بیشتر از این باعث می شود تصویر بسیار تاریک به نظر برسد. از امکان جبران نوردهی دوربین خود برای غلبه بر نورسنجی استفاده کنید.

در نور مناسب عکس بگیرید

شیوه ثبت رنگ ها ارتباط زیادی با کیفیت نور دارد. از لحاظ روانشناسی آب و هوای آفتابی تاثیرگذارترین است، هر چند گفته می شود که هوای ابری روشن حتی از آن هم بهتر است چون کنتراست و نور شدید کاهش می یابند.

رنگ ها را ترکیب کنید

رنگ های اصلی قوی تر از سایه های نرم به نظر می رسند. تضاد یا کنتراست رنگ ها در یک تصویر به آن تاثیر زیادی می بخشد – رنگ های آبی و زرد بهترین اند، و بعد از آن قرمز و سبز.

تکنیک های عکاسی در پاییز

با فرمت RAW عکس بگیرید

با عکاسی در فرمت خام یا RAW می توانید به کامپیوتر خود اجازه دهید تا فایل تصویر را به یک تصویر قابل مشاهده (JPEG یا Tiff) تبدیل کند، به جای این که دوربینتان این کار را بکند. از آنجا که کامپیوتر شما پردازنده قوی تری دارد و می تواند از نرم افزار تبدیل فایل RAW پیچیده تری استفاده کند، تصویر حاصل شارپ تر، شفاف تر و با اشباع رنگ بهتری خواهد بود.

۱۲- ثبت غبار و مه

غبار و مه می توانند بُعد دیگری به یک منظره پاییزی اضافه کنند. برای ثبت اتمسفر، تمام چیزی که شما نیاز دارید کیت اصلی و یک سه پایه است. منتظر یک روز نسبتا گرم بعد از یک شب سرد باشید.غبار و مه مانع از عبور نور خورشید می شوند، بنابراین احتمالا زمان نوردهی طولانی خواهد شد، در نتیجه یک سه پایه ضروری است. آنها همچنین اشباع رنگ و سایه ها را کاهش داده، و یک احساس تک رنگ بودن به شما می دهند. شما می توانید این موارد را با فیلترهایی مانند یک ۸۰A (سرد) یا یک ۸۱C (گرم) برجسته کنید، اگرچه راحت تر است که رنگ ها را در فتوشاپ تغییر دهید.

تکنیک های عکاسی در پاییز

۱۳-ایجاد حرکت

اگر سوژه شما حرکت نمی کند و شما می خواهید یک افکت تاری ایجاد کنید، سعی کنید دوربین را به صورت عمودی حرکت دهید – پنینگ (panning) عمودی. شما می توانید این کار را به صورت دستی یا با دوربین خود بر روی یک سه پایه انجام دهید. با سرعت شاترهای ۱/۱۵ ثانیه تا ۱ ثانیه آزمایش کنید و سرعت حرکت دادن دوربین را تغییر دهید.یا می توانید روی یک فیلتر تمیز یا یک قطعه پلاستیک تمیز را با وازلین چرب کنید و آن را جلوی لنز خود قرار دهید. مقدار بسیار کمی از وازلین را با انگشت بر روی لنز بمالید تا رگه های موازی شکل بگیرند.
آنچه شما متوجه خواهید شد، به برخی دلایل عجیب، این است که جهت رگه ها در تصویر شما نسبت به رگه های وازلین، ۹۰ درجه خواهد بود، بنابراین برای به دست آوردن یک افکت پنینگ عمودی، رگه ها در وازلین باید به صورت افقی باشند.

۱۴- نوردهی را صحیح انجام دهید

اگرچه تصاویر دیجیتال را می توان برای اصلاح میزان معقولی از خطای نوردهی در فتوشاپ بهینه سازی کرد، اما شما باید همیشه بار اول برای به دست آوردن مقدار درست آن در دوربین تلاش کنید. این به معنای درک درست اصول نوردهی، آشنایی با عملکرد نورسنج دوربین تان و تشخیص موقعیت هایی است که احتمال دارد باعث ایجاد خطا در وهله اول شوند.

نوردهی ناکافی (Underexposure ) در عکاسی از مناظر به مراتب محتمل تر از نوردهی بیش از حد (overexposure ) است و معمولا با گنجاندن مقدار زیادی از آسمان روشن ایجاد می شود. عکاسی به سمت نور یا عکاسی از سوژه های روشن/ بازتابنده مانند آب نیز نورسنج دوربین شما را فریب خواهد داد چون تلاش می کند تا تعادل صحنه را برقرار کند.

ساده ترین راه برای اجتناب از این مشکل، گرفتن یک عکس با نوردهی بر اساس نورسنجی است، سپس گرفتن شاید دو عکس دیگر با تنظیم جبران نوردهی بر روی ۱/۲+ و ۱+ پله است.
در طول پاییز بعید است که نورسنجی شما بیش از یک پله باشد ، بنابراین از سه عکس، یکی از آنها باید کامل و بی نقص باشد. اگر شک دارید، یک کادر چهارم را در ۱+ پله و کادر پنجم را در ۲+ پله اضافه کنید.
همچنین به یاد داشته باشید که نوردهی می تواند به طور خلاقانه مورد استفاده قرار گیرد – به عنوان مثال، اگر شما از یک منظره جنگلی با نورپردازی از پشت با جبران نوردهی ۲+ پله عکاسی کنید، می توانید تصاویر رویایی با نورپردازی از پشت ایجاد کنید.
کلید این کار آزمایش و تجربه است، تا دوربین خود را بشناسید و این که وقتی شما نوردهی را به روش خاصی برای یک سوژه معین تنظیم می کنید چه اتفاقی می افتد را به خاطر بسپارید.

۱۵-یک نمای وسیع تر به دست آورید

اگر دوست دارید ترکیب بندی های وسیع تری ایجاد کنید، لنزهای واید (wide-angle) ابزار انتخابی شما خواهند بود. آنها نه تنها پرسپکتیو را طوری بسط می دهند که عناصر صحنه با فاصله بیشتری به نظر می رسند، بلکه در مقیاس نیز مبالغه می کنند، درحالیکه عمق میدان گسترده در دیافراگم های کوچک مانند f/16 یا f/22 به این معنی است که شما می توانید همه چیز را در فوکوس واضح و شارپ ثبت کنید.

۱۶-تصاویر خود را مرتب نگه دارید

اگرچه عکاسان منظره دوست دارند به محض پیدا کردند سوژه از آن عکاسی کنند، اما برای کمی «باغبانی» و تمیز کردن صحنه چیزی جلوی شما را نمی گیرد.به عنوان مثال، شما می توانید برگ های پاییزی جالب تری را در پیش زمینه پخش کنید (اگر آنهایی که پیدا کرده اید کثیف هستند) و شاخ و برگ های بد شکلی که عکس را خراب می کنند، حذف نمایید.به شرطی که به چیزی آسیب نزنید یا آن را خراب نکنید، کمی مرتب و منظم کردن مجدد کاملا قابل قبول است.

تکنیک های عکاسی در پاییز

تکنیک های عکاسی در پاییز

تکنیک های عکاسی در پاییز

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین