بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تپه لاوین پیرانشهر

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

تپه لاوین پیرانشهر یکی از مهمترین و تاریخی ترین مکانها در شمال غرب کشور است که در حاشیه رودخانه زاب واقع شده است و نشان دهنده وجود استقراری تاریخی از هزاره پنجم قبل از میلاد و دوران مفرغ و عصر آهن است. آخرین بار، استقراری از دوران اسلامی و در زمان زمامداری ایلخانان مغول در این محوطه شکل گرفته و به تدریج متروک شده ‌است.کاوش ‌های باستان‌ شناختی در شهرستان پیرانشهر، نشان از استقرار از هزاره پنجم قبل از میلاد، دوران مفرغ و عصر آهن دارد که در این زمینه بیش از دو هزار قطعه سفال این منطقه مستند نگاری شده‌ است. محوطه تاریخی لاوین پیرانشهر که در آن کاوش‌ های باستان ‌شناسی صورت گرفته نشان ‌دهنده وجود استقرار تاریخی از هزاره پنجم پیش از میلاد، دوران مفرغ و عصر آهن است.

تپه لاوین یکی از مهمترین تپه های شهرستان پیرانشهر است که در حد فاصل روستای قبله حسن- لاوین، در میان اراضی کشاورزی واقع شده است. پراکندگی داده های سفالی و استخوانی در سطح تپه زیاد است و بیش از دو هزار قطعه سفال این منطقه مستند نگاری شده‌ است. با توجه به آثار سطحی و تجزیه و تحلیل داده های سفالی، توالی دوره های فرهنگی نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، آهن، دوران تاریخی و دوره اسلامی را می توان برای این تپه در نظر گرفت.

تپه لاوین پیرانشهر

اهمیت کاوش و تعیین حریم این محوطه در قرارگیری آن در دالان تاریخی شمال غرب و شمال بین ‌النهرین است. مطالعه و کاوش مدت‌ دار این محوطه در سال‌ های آتی به روشن شدن وضعیت معیشت، اقتصاد و روابط فرهنگی شمال غرب ایران و مناطق همجوار به ویژه بین ‌النهرین کمک قابل توجهی خواهد کرد. اهمیت بررسی این منطقه برای دانستن گذر از دوره نوسنگی به دوره مس و سنگ در شمال غرب ایران قابل توجه است. در این نقطه هنوز به این مقوله بطور دقیق پرداخته نشده است.در برنامه کاوش، به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه لاوینِ پیرانشهر، تعداد ۲۱ گمانه به ابعاد ۱ در ۱ متر در اضلاع چهارگانه «تپه تاریخی لاوین» باز شد و در ادامه عملیات میدانی کارگاه، با نصب تابلوی تعیین ضوابط عرصه و حرایم در روی محوطه و میله‌گذاری و پرکردن گمانه‌ها خاتمه یافت.

معضلات

واقع شدن تپه لاوین در میان اراضی کشاورزی، عبور جاده آسفالته قبله حسن- لاوین و تیرهای انتقال برق و تلفن در ضلع غربی و جنوبی، زیر کشت بردن سطح تپه، تعرضات مکرر کشاورزان منطقه که منجر به خاکبرداری بخش های عمده ای از تپه در ضلع شمالی، شرقی و جنوبی شده، حفر جوی های انتقال آب در ضلع شمالی، شرقی و غربی و حفاریهای غیر مجاز صورت گرفته در جای جای تپه از معضلات این مکان تاریخی است.

 

تپه لاوین پیرانشهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *