رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲ مرداد ۱۳۹۶

بندر ماهشهر

اشتراک گذاری

نام قبلی ماهشهر بندر مهشور بود و پیش از آن مهرویان و ماچوله خوانده می‌شد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین بندرهای خلیج‌فارس است حمدالله مستوفی می‌گوید: «به فاصله کمی از رودخانه شیرین یعنی رودخانه زهره که به تازگی به رودخانه طاب مرسوم شده، قرار دارد. بندر مهرویان در مرز غربی فارس واقع شده است.

این شهر اولین بندری بود که کشتی‌های مسیر بصره به اروند رود و به هند از آن می‌گذشتند. این شهر در سال هزار و سیصد و بیست و شش تابع خرمشهر شد و سرانجام در سال هزار و سیصد و سی و نه به صورت شهرستان در آمد و تا قبل از ایجاد تأسیسات خارک، بزرگترین بندر صادراتی نفت ایران بود و هم اکنون نیز مهمترین واحد تبدیل و صدور گاز در این بندر قرار دارد و فرآورده‌های صادراتی پالایشگاه آبادان از طریق این بندر صادر می‌شود.

مراکز دیدنی

 روستای صالحک
 شهر باستانی آسک
 جراحی – مارون

صنایع و معادن

بندر ماه‌شهر یکی از بنادر مهم استان خوزستان بوده و از لحاظ صدور نفت اهمیت خاصی دارد. با احداث واحد بزرگ مجتمع شیمیایی در بندر امام خمینی بیش‌از‌پیش بر اهمیت و اعتبار شهرستان بندر ماه‌شهر افزوده شده است. صنایع سبک مانند صنایع غذایی چوب و وسائط حمل و نقل از دیگر صنایع شهرستان هستند. عمده‌ترین معدن این شهرستان نفت و گاز بوده که نفت عمده ترین صادرات منطقه را تشکیل می دهد.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان بندر ماه‌شهر با ۵/۷۳۱۲ کیلومتر مربع مساحت در جنوب استان خوزستان و در منتهی الیه شمال خاوری خورموسی واقع شده است. این شهرستان از شمال به بهبهان، رامهرمز، اهواز و از باختر به شهرستان شادگان از خاور به شهرستان بهبهان و از جنوب به خلیج فارس محدود است. بندرماه‌شهر مرکز این شهرستان، با ۱۷ کیلومتر مربع مساحت بین ۳۰ درجه و ۳۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه پهنای شمالی و ۴۹ درجه و ۱۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه درازای خاوری قرار دارد. بلندی این شهرستان از سطح دریا ۵ متر و آب و هوای آن مرطوب است. بندرماه‌شهر و بندر امام خمینی و هندیجان از شهرهای مهم این شهرستان محسوب می شوند.

mah1_3218 بندر ماهشهر

mah2_3219 بندر ماهشهر

ماهشهر بندر ماهشهر

           
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  تابستونش ادمو میسوزونه و هواش خیلی خاکیه, ولی از جاهای دیدنیش مثه روستای صالحک
  و شهر باستانی آسک خیلی خوشم اومد

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  مبشه گفت اکثر اوغات هوا غبار آلوده و مرکز تفریحی نداره.بیشتر یه شهر واسه کار هیت ک اکثرا هم غیر بومی هستند

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  این بندر دومین تاسیسات صادرات واردات ایران رو داره و بیشتر مساحت شهر به مکان های صنعتی اختصاص داره
  طبق معمول شهر های بندری ایران و دنیا شبهای سربندر و ماهشهر دیندی و قشنگه
  ماهی های جنوب با تنوع و اشکال جالب زینت دهنده سفره های شما در این شهر هستند

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  تابستون گرم .هوا خاک و هیچ تفریحی نداره .ولی خب شرایط کاری و درامد خیلی خوبه همه اکثرا شرکت نفتی.ما سری قبل که رفتیم فقط خاک خوردیم

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *