رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۴ آبان ۱۴۰۱

شهر بلداجی

اشتراک گذاری

شهر بلداجی یکی از شهرهای شهرستان بروجن، استان چهارمحال و بختیاری و مرکز بخش بلداجی است.نام قدیمی آن بولداشی بوده است. شهر بُلْداجی در فاصله تقریبی ۳۵ کیلومتری جنوب غربی بروجن قرار دارد.بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۱۹۸۰ نفر (در ۳٬۵۴۶ خانوار) بوده‌است.در کنار این شهر تالاب بین‌المللی چغاخور قراردارد و امامزاده حمزه علی که است در کنار این شهر پذیرای هزاران زائر از سراسر کشور است.

شهر بلداجی

شهرت گز بلداجی هم جهانی شده و یکی از بهترین سوغات استان چهارمحال و حتی کشور است . مردم بلداجی به زبان ترکی تکلم می‌کنند. ترکان بلداجی اصالتاً از بازماندگان طایفه بولوردی ایل قشقایی هستند که دردهه‌های گذشته به بختیاری کوچ نموده‌اند.
شهر بلداجی در دشتی پهناور و سرسبز قرار گرفته که سابقا چمنزار و محل اردوی اکثر پادشاهان سلسله های مختلف بوده است.این دشت از شمال به کوه گینی (برآفتاب) و ارجنه و از جنوب به کوه تکمه داش و کلار محدود می باشد. از شرق و غرب ادامه پیدا میکند.دشت زیبای بلداجی با چشم اندازهای دلنواز آن خود یکی از تفرجگاههای شهر به حساب می آید. که در کنار جاده بلداجی- اصفهان و بلداجی- خوزستان چشم رهگذران را به خود خیره میکند.

شهر بلداجی

محصولات کشاورزی

از محصولات کشاورزی معروف بلداجی میتوان به هندوانه٬ خربزه٬ خیار٬گوجه٬ سیب زمینی ٬ توت فرنگی٬ زعفران و…اشاره نمود. همچنین به دلیل وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوهها٬ مجموعه باغات زیبایی ایجاد گردیده است. که باغهای زنجیره ای معروف اند. از باغات کوه تکمه داش میتوان به باغ هفت چشمه٬ کت رمضان٬ الله قولی٬ تک درختی٬هال النقی و… و از باغات کوه گینی و ارجنه میتوان به باغ ارجنه. یان بولاغی، قلعه درگاه٬ قلعه سفید٬ باغ سیب٬ دره بید و قز درختی اشاره نمود که هر یک زیبایی خاص خود را دارند.

شهر بلداجی

اماکن گردشگری شهر بلداجی

از جاهای دیدنی این شهر می‌توان به امام زاده حمزه علی (مهمترین زیارتگاه استان)، تالاب بین الملی چغاخور، باغ تاریخی هفت چشمه، مجتمع تفریحی پارک بزیال، قلعه درگاه. قلعه سفید، دره بید، باغ ارجنه، باغ الله قولی، کت رمضان، دره پلنگی، تالاب چالتر، آق چشمه، گریکی چشمه، یان بولاغی و چمن کلملگاه اشاره کرد.

اماکن تاریخی شهر بلداجی

از نقاط تاریخی بلداجی می‌توان به تپه باستانی بالاشگرد مربوط به بلاش پادشاه اشکانی و پایتخت تابستانه اشکانیان٬حمام صفوی که مربوط به دوران صفوی می‌باشد. مسجد ابوذر غفاری و مسجد امام خمینی که مربوط به دوره صفوی می‌باشد. قبرستان ارامنه در جنوب شهر بلداجی مربوط به ۳۰۰ سال پیش می‌باشد. قدمت سکونت در بلداجی مربوط به ۹۰۰۰ هزار سال پیش می‌باشد که یکی از قدیمی‌ترین نقاط سکونت گاهی کشور می‌باشد.

شهر بلداجی

امامزاده حمزه علی

بر پایه کاوشهای باستان‌شناسی اخیر، سابقه سکونت مردم در این محل به بیش از سه هزار و پانصد سال می‌رسد. شهر بلداجی در کنار یکی از امامزادگان آرمیده برقله کوه، واقع شده‌است. امامزاده ” حمزه علی ” بلداجی در ارتفاعی مشرف به کوه کلار و سبزکوه مامن و زیارتگاه خیل مشتاقان است. این مکان به علت جاذبه مذهبی و موقعیت طبیعی و آب و هوا و دیگر جاذبه‌های پیرامون آن سالانه حدود ۳۰ هزار نفر را به خود جذب می‌کند و یکی از قطب‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.
شهر بلداجی شهر زیارتی شهرستان بروجن به حساب می آید چراکه آستان مقدس امامزاده حمزه علی(ع) ٬ پرجاذبه ترین و به عبارتی پرجمعیت ترین امامزاده استان در این شهر قرار دارد. امامزاده حمزه علی بلداجی به عنوان شاخص ترین امام زاده استان مکانی زیارتی و تفرجگاهی می باشد و وجود جاذبه های بکر طبیعی از جمله مسیرهای کوهنوردی زیبا٬ آبشار٬ اوغار٬ اشکال زیبای سنگی از جمله شترهای سنگی و فسیلهای مشابه عدس و گندم(روزنداران)٬ چمنزار و رودخانه و بیشه زارها٬ چشم انداز زیبای دشت و ارتفاعات بلداجی و… همه و همه زیبایی فوق العاده ای را در یکجا ایجاد نموده است که در کمتر جایی از کشور چنین تنوع گردشگری دیده می شود. این مکان مقدس هرساله پذیرای جمعیت زیادی از زائران و گردشگران از جای جای کشور و خارج از کشور می باشد که تعدادی از آنها با برپایی چادر در چمنزار طبیعی صحنه ای ایجاد می نمایند که به شهر چادری معروف است.

شهر بلداجی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *