جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

باغ آسیاب فریمان

تاریخ بروزرسانی :
۲۰ تیر ۱۴۰۲

باغ آسیاب فریمان ، یکی از زیباترین آثار تاریخی شهرستان واقع در منطقه گردشگری بند فریمان می باشد. این اثر فرهنگی-طبیعی از چارچوب مفهومی و زیبایی شناسی در طراحی و ساخت برخوردار بوده و همزمان با دیگر باغ ایرانی فریمان (باغ ملی) در دوره پهلوی اول بنیان گذاشته شده است. باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان به شماره ۲۷۴ مورخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ در فهرست آثار واجد ارزش ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ آسیاب فریمان باغ آسیاب فریمان

موقعیت جغرافیایی

باغ تاریخی آسیاب که در دامنه کوههای بند ساخته شده در ابتدای ورودی خود آسیاب قدیمی را میزبانی می‎ کند که همزمان با باغ ساخته شده و با اتکا به نیروی آب کار می ‎کرده است.

معماری باغ آسیاب فریمان

باغ با طرح کلی ذوزنقه، ۱۴ هزار مترمربع مساحت دارد. این باغ از تمامی شاخصهای باغ ایرانی برخوردار بوده و همه مسائل فلسفی، فنی و باغ‎ آرایی ایرانی در آن رعایت شده و دارای حریم است. در داخل باغ چند بخش قابل تفکیک است که پس از ورود، در دو طرف آن دو ساختمان قرار دارد. ساختمان سمت راست شامل یک بنای سنگی و مسقف است که با طرح کلی مستطیلی دارای ۱۷.۸۰ متر طول و ۱۵ متر عرض ۲۵۰ مترمربع مساحت است.
در پیرامون این ساختمان چندین پنجره به فواصل مشخص ساخته شده که نشان می‌ دهد از آن به منظور اقامت استفاده ‌شده است. ساختمان سمت چپ شامل یک سازه آجری تخریب‌ شده قدیمی ‌تر و یک ساختمان دوطبقه است که به گفته افراد آگاه، بخش آسیاب قدیمی است.

باغ آسیاب فریمان2 800x600 باغ آسیاب فریمان

ساختمان باغ آسیاب فریمان

طرح این ساختمان نیز مستطیلی شکل بوده و ابعاد آن ۱۵.۸ متر طول با ۱۰ متر عرض است. که با مساحت ۱۴۰ متر مربع در دو طبقه ساخته شده و فضای کلی آن شامل یک اتاق بزرگ و ایوانی در جلو آن و رو به‌ سوی ورودی باغ است. طراحی باغ چهاربخشی، وجود یک استخر که از سنگهای بزرگ تراشیده شده ساخته شده است.
وجود شبکه انتقال آب این استخر به منظور راه‌ اندازی آسیاب آبی و همچنین وجود چندین پل سنگتراش در این باغ از جمله داشته های ارزشمند این اثر تاریخی است. باغ آسیاب با دو راه متقاطع به چهار بخش تقسیم می ‎شود که درختان سر به فلک کشیده کاج در طرفین هر مسیر منظره زیبایی به آن بخشیده ‎اند.
از چهار مسیر اصلی باغ، یک راه با پلکان سنگی به در ورودی اصلی، یک راه با پل ‎سنگی به کوه. یک راه به باغات و راه دیگر با پلکان به حوضچه‎ سنگی تصفیه آب آسیاب ختم می‎ شود. آب قبل از ورود به آسیاب در حوضچه سنگی زیبایی که برایش تعبیه شده، تصفیه می ‎شده. همچنین سنگ ‎های تراشیده بزرگ و یک دست به کار رفته در ساخت پلکان ‎ها. حوضچه تصفیه آب، جوی ‎های آب و پل به سبک سنگ ‎های به کار رفته در تخت جمشید ساخته شده‎ اند.

آسیاب

در حدود سالهای ۱۳۱۵ قبل از احداث باغ مذکور، یک آسیاب قدیمی در محل وجود داشته است. پس از حضور معماران آلمانی در فریمان، این آسیاب بازطراحی شده است. با ساخت منبع آب موجود، به‌ صورت موثرتر به فعالیت خود ادامه داده است. در این دوره با طراحی و ایجاد این باغ، مکان مناسبی برای تفرج اهالی به وجود آمده و ساختمان سنگی موجود نیز برای اقامت افراد در باغ احداث شده است.

اگرچه این آسیاب قدیمی در زمان حیات خود که مرتبط با دهه ۲۰ شمسی می ‎شود. انواع مختلف آرد تولید می ‎کرده و حتی قسمتی از آن نیز صادر می ‎شده است. اما در شهریور ۱۳۲۰ زمان جنگ دوم جهانی و شروع هرج و مرج، این باغ نیز دچار آسیب گردید و آسیاب آن آتش گرفت. مالکیت کنونی این اثر خصوصی و در تملک کارخانه قند فریمان است.

نحوه دسترسی به باغ آسیاب فریمان

این باغ تاریخی که در منطقه گردشگری بند تاریخی فریمان و در دامنه کوه واقع شده است. تا شهر فریمان بین هشت تا ده کیلومتر فاصله دارد و مسیر آن آسفالت است.

باغ آسیاب فریمان1 800x600 باغ آسیاب فریمان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.