بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازی چوک

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ مهر ۱۳۹۳

چوک یکی از بازیهای بومی و محلی ایرانشهر است که معمولا در مناطق روستایی و عشایری در میان مردان و جوانان رواج دارد. این بازی بومی محلی که از طرفداران زیادی نیز برخوردار است، سرگرمی بسیار خوبی برای جوانان، نوجوانان و حتی پیرمردان روستایی و عشایری ایرانشهر بشمار می رود.

بازی چوک در این منطقه طرفدار زیادی دارد و بهترین و سالمترین سرگرمی برای عشایر و روستاییان است.وی افزود: این بازی شباهت زیادی با بازی منچ و مارپله دارد.این جوان عشایری ایرانشهر در خصوص روش و چگونگی بازی چوک گفت: گروهی که معمولا چهار تا شش نفر هستند دور هم جمع می شوند و جدولی را روی زمین یا مقوا و یا سطح برجسته و یا سنگ حک و قلعه هایی در این جدول تعبیه می کنند.

وسایل و ابزار بازی چوک، چهار چوب از نخل خرما است که قطعات آن تقریبا ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر طول و ۲ تا ۳ سانتیمتر عرض دارد.وی اظهار داشت: از میان افراد شرکت کننده دراین بازی نفر اول به قید قرعه و یا توافقی مشخص و ورود به جدول را با پرتاب چوبها آغاز می کند.

برای شروع بازی نفر اول هر چهار چوب را دریک حالت یا به رو و یا به پشت قرار می دهد و با انداختن بر پشت دست خود مجوز ورود به بازی را پیدا می کند. وی گفت: این بازی با انداختن چوبها ادامه دارد تا هر کس بتواند قلعه را فتح کند به عنوان برنده مسابقه اعلام می شود و از سوی دیگران مورد تشویق قرار می گیرد.

چوک بازی چوک

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *