بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازیهای محلی خراسان جنوبی

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴بازیهای محلی خراسان جنوبی خراسان جنوبی بیرجند

از جمله اين بازي ها مي توان به لولو، دفتر بازي، کوتش خرابو و … اشاره کرد ؛ بازی کوتش خرابو که بیشتر درفصل بهار فرصت خوبي براي اين بازي است و براي آن ۲ گروه ۴ نفره تشکيل مي شود که هر گروه مي تواند در زميني جداگانه که معمولا پستي و بلندي دارد تپه هاي کوچک و متعددي با خاک درست کند و در ۵ دقيقه هر گروه بايد تپه هاي طرف مقابل را پيدا و خراب کند.
در پايان هر گروه به صورت جمعي براي داوري اقدام مي کند يا يک داور از بين جمع انتخاب مي شود تا گروهي که بيشترين تپه را خراب کرده است انتخاب و به عنوان برنده اعلام شود.
«لولو» يکي از بازي هايي است که معمولا در فصل بهار انجام مي دهند، در اين بازي يک نفر با کمي فاصله کنار ديوار مي نشيند و سنگ کوچک و بزرگي رو به رويش قرار مي گيرد و يک نفر روي چشم هاي او را با دست مي پوشاند و بعد حدود ۱۰ تا ۲۰ نفر به فاصله ۵ متر از او قرار مي گيرند.
در ادامه نفري که پشت سر فرد نشسته کلمه«لولو» را ۱۰ تا ۱۲ بار در گوش او مي گويد و سپس يک نفر از آن هايي که رو به روي او قرار دارد با سنگ کوچک چند ضربه به سنگ بزرگي مي زند و سر جايش مي نشيند.
نفر اول که تا آن لحظه چشم هايش بسته بود با باز شدن چشم هايش بايد تشخيص دهد چه کسي ضربه ها را به سنگ بزرگ زده است، اگر تشخيص داد بايد فردي که ضربه زده او را پشت خودش سوار کند و يک دور، دور جمع به او سواري دهد و سر جاي اولش کنار ديوار بنشيند و اگر تشخيص نداد بايد فردي که به سنگ ضربه زده پشت طرف اول که چشمانش بسته شده بود سوار شود و دور جمع يک دور بزند و سر جاي او کنار ديوار بنشيند و بازي به همين منوال ادامه دارد.
«دفتر بازي» نيز از جمله بازي هايي است که با شرکت ۲ گروه ۸ تا ۱۰ نفره انجام مي شود.
در اين بازي که بايد در ميداني باز انجام شود ۲ گروه روبه روي هم مي ايستند و تخته سنگ هايي به شکل مکعب مستطيل را جلوي خود قرار مي دهند، هر گروه بايد به تخته سنگ هاي گروه مقابل که به صورت عمودي قرار گرفته است طوري ضربه بزند که تخته سنگ به صورت افقي به زمين بيفتد، هر نفر از ۲ گروه که موفق به انداختن تخته سنگ رقيب شود مي تواند به عنوان جايزه دوباره ضربه بزند و تخته سنگ را بيندازد، اگر همه افراد يک گروه موفق به انداختن تخته سنگ هاي گروه مقابل شوند به عنوان گروه برنده اعلام مي شوند و بايد پشت افراد گروه مقابل سوار شوند و در زمين رقيب قرار گيرند، به اين ترتيب ۲ گروه جايشان را با هم عوض مي کنند و بازي دوباره ادامه مي يابد.
يکي از بازي هايي که اهالي اين روستا در ايام عيد انجام مي دهند«اوستا غلوم» است که در اين بازي يک گروه ۵ نفره يا بيشتر تشکيل و يک نفر به عنوان اوستا انتخاب مي شود و بازي را شروع مي کند.
اوستا بايد شيرين کاري هايي مثل تکان دادن گوش ها يا بيني يا تقليد صدا انجام دهد و بازيکنان ديگر به ترتيب همان حرکت را از نفر کناري اوستا تا ديگران انجام دهند و تکرار کنند.
اگر فردي از بازيکنان بخندد جريمه مي شود و اوستا تعيين مي کند فرد خاطي بايد به چه صورت جريمه شود و اين جريمه مي تواند کلاغ پر يا بشين پاشو باشد.
بازي به همين منوال ادامه دارد و به ترتيب نفر پهلويي اوستا تا نفر آخر به عنوان اوستا انتخاب مي شوند که اين بازي را در محيط بسته هم مي توان برگزار کرد.
«حيراب حيراب»؛ بازي«حيراب، حيراب» با تشکيل ۲ گروه ۷ نفره و بيشتر يکي از بازي هايي است که در ايام عيد در روستا های خراسان جنوبی برگزار مي شود.
در اين بازي ۲ گروه شرکت کننده يک دايره به قطر ۸ تا ۱۰ متر مي کشند و يک نقطه يا محل را به عنوان محل پايان بازي به فاصله ۳۰ تا ۴۰ متري دايره مشخص مي کنند.
براي شروع بازي با تر يا خشک انداختن يک سنگ صاف مشخص مي کنند که کدام گروه داخل دايره و کدام گروه خارج از دايره قرار گيرند.
بعد از مشخص شدن گروه ها، افراد گروهي که داخل دايره قرار مي گيرند بايد کلاه يا دستمالي بر سر کنند و گروهي که خارج از دايره قرار دارند سعي مي کنند که يکي از کلاه ها يا دستمال ها را بردارند.
در حالي که افراد داخل دايره بايد مواظب باشند که گروه مقابل نتواند کلاه آن ها را بردارد و به وسيله پا زدن به افراد خارج از دايره آن ها را از دور بازي خارج کنند و اگر اين عمل به نتيجه برسد جاي افراد ۲ گروه عوض مي شود و بازي ادامه مي يابد.
اگر افراد خارج از دايره بتوانند کلاه يا دستمال يکي از افراد داخل دايره را بردارند بايد با همکاري ديگر اعضاي گروه کلاه را به نقطه مشخص شده که به عنوان «کت» از آن ياد مي کنند برسانند و افراد داخل دايره بايد سعي کنند که گروه مقابل نتواند به محل مشخص شده برسد و کلاه را پس بگيرد.
اين گروه اگر کلاه را پس گرفت برنده محسوب مي شود و جاي خود را عوض مي کند يعني خارج از دايره مي ايستد و اگر نتواند کلاه را پس بگيرد بازنده مي شود.
اين بازي در چند مرحله انجام مي شود تا اين که در نهايت گروه بازنده از محل مشخص شده «کت» تا محل دايره بايد افراد گروه برنده را بر پشت خود کول و حمل کنند.
ارهنگ ارهنگ : arhang arhang
این بازی در عید نوروز و شبهای مهتابی در زمان بیکاری صورت می گیرد در محوطه وسیعی یک دایره با سنگ می کشند و یکنفر وسط دایره جشم بسته می نشیند و افراد در بیرون از دایره هرکداه رنگ اسبی را می گفتند : مثلاً اسب سفید، اسب قهوه ای، اسب سیا، اسب زرد و… ونفرات خارج از دایره هر کدام با گفتن رنگ اسب یک ضربه به شخص چشم بسته داخل دایره می زند و از او سؤال می کنند :
ارهنگ ارهنگ اسب چه رنگ asp ce rang arhang arhang یعنی اینکه چه کسی به تو دست زد؟
و او باید شخصی را که زد درست حدس بزند . مثلاً اگر اسب سفید ضربه زده بگوید اسب سفید، اگر تشخیص آن درست بود چشمهایش را باز می کرد و با شال تاب داده شده اسب سفید را می زد و اسب سفید جایگزین مشخص می شد. اگر حدس آن نادرست باشد افراد خارج از دایره به زدن ادامه می دادند تا بالاخره درست بگوید.
هفت سنگ : hafsang
بازی هفت سنگ بیشتر بین نوجوانان ۸ تا ۱۵ ساله صورت می گیرد و به صورتی است که هفت سنگ تخت نازک روی هم چیده می شود و افراد بازی کننده به دو گروه ۳ یا ۴ نفره تقسیم می شود و بین خودشان تعیین می کنند که کدام گروه اول بازی را شروع کند گروه شروع کننده با توپ سنگهای چیده شده را نشانه می گیرند که اگر سنگها را بتواند بریزد باید فرار کنند و افراد گروه مقابل از سنگهای ریخته شده محافظت می کنند که افراد گروه دیگر نتوانند سنگها را روی هم بچینند و گروه بازنده محسوب می شود و گروه دیگر بازی را از نو شروع می کند و این کار پشت سر هم تکرار می شود.
لازم به ذکر است: کو تشنه خرابو ،کلاه پس پرانک ، لپر بازی ،قلعه لون ،کلاغ پر ، جوز بازی ،جفت و طاق ، بجول بازی ، استا زنجیر باف،اراده گردانی ، تخم مرغ بازی ، پادشاه بازی ،جفتک چار کش ،ریگ بازی ، قایم باشک،درنه بازی ،خرسوز پالان سوز ،طناب بازی ، تشله بازی ،گوک به هوا، گله بازی ،گرگم و گله می برم ، چوب بازي ، شب بازي ها از دیگر بازی های کوکان ، نوجوانان و جوانان خراسان جنوبی در ایام نوروز است.

1252

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • معصومه

  سلام خیلی خوبه بازی رو که نمیدونستم رو یاد گرفتم.عالی بود.

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حمید

  بیر جند هم مگه بازی داره؟؟؟؟؟؟؟؟

  ۱۹ آذر, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • Fateme

   مگه بیرجند شهر نیست؟؟؟

   ۱۱ اسفند, ۱۳۹۷

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *