بلیط هواپیما

شهر باجگیران

تاریخ انتشار : ۷ اسفند, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
شهر باجگیران خراسان رضوی باجگیران

باجگیران شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش باجگیران شهرستان قوچان قرار دارد. این شهر نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۳۷ نفر بوده‌است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

شهر باجگیران در شمال غربی کوه سَمْخُل (مرتفع‌ترین قله ۲۲۶۰ متر) واقع است. دره‌های کوه سمخل دارای مرغزار و جنگل است و در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان و دو کیلومتری جنوب مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد.

بیشتر مردم آن از کرمانج‌های تیرهٔ سیوکانلو هستند که از شرق ترکیه به این منطقه مهاجرت کرده‌اند زبان‌های متداول در شهر بیشتر کرمانجی، ترکی و فارسی است. مذهب تمامی اهالی شیعه دوازده‌امامی است.

در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۰۸ زمین لرزه‌ای شمال شرقی ایران و ترکمنستان را لرزاند که براثر آن خانه‌های باجگیران آسیب دید.

تاریخچه

محل این شهر در قدیم زمستانگاه کُردهای تیرهٔ کیلانلو بود.

اداره گمرگات ایران در زمانی که در دوره قاجار به بلژیکی‌ها واگذار شده‌بود برای گرفتن سهم دولت از کالاهایی که از مرز عشق‌آباد خارج می‌شد باج‌گیرهایی را که اسب و تفنگ داشتند برای این کار استخدام کرد. این افراد باج‌گیر نخست در روستای بردر (در ۸ کیلومتری باختر باجگیران) جای گرفتند. بعداً که این گروه به محل کنونی شهر باجگیران انتقال یافتند نام آن‌ها (باجگیران) نیز به محل جدید داده شد. محل گمرک نخست ساختمان حاتم بیک، سپس کاروانسرای حاجی قربان و پس از آن به محل فعلی که با کمک آلمانی‌ها ساخته شده‌است منتقل شد.

شهر باجگیران

شهر باجگیران

شهر باجگیران

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  باجگیران یه شهری با هوای خوب و عالیه و لهجه ی خیلی خاص و بامزه ای دارن اونجا خیلی سرسبزه و حتما از دشت شقایقی که داره دیدن کنید.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۴:۵۳:۵۱ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  باجگیران دشت زیبای شقایق‌ها
  دره شمخال در نزدیکی این شهر بسیار زیبا و تاثیرگذار خود نمایی میکنه درختان سرسبز در میان دره در فصل تابستان منزه زیبایی رو میسازه

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۶:۳۴:۳۹ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  علاوه بر اسم عجیب غریبش لهجه های متفاوتی داره که منکه فارس بودم اصلا متوجه نمیشدم . خیلی به ندرت پیدا میشد کسی که فارسی صحبت کنه

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۱۸:۱۰ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *