رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز

تاریخ بروزرسانی :
۱۶ آذر ۱۴۰۱

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز ، از بناهای قدیمی شهرستان نظر آباد می باشد که تاریخ ساخت آن به قرن هشتم هجری قمری می رسد. اگر چه در طی زمان بسیاری از نقاط آن مرمت و بازسازی شده است. این تعمیرات تا قرن ۱۲ هجری قمری ادامه یافته است. این امامزاده روزانه تعداد زیادی زائر به سوی خود جلب می کند ولی همچنان متروک مانده است.

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز2 امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز

امامزاده چهل دختر که بعضی معتقدند نامی دیگر تحت عنوان چهل اختر نیز دارد از زیارتگاه های معروف شهرستان نظرآباد است . از بناهای بسیار کهن و قدیمی استان البرز به شمار می رود. شاید بتوان گفت تاریخ ساخت آن به قرن هشتم هجری قمری میرسد. و بسیاری از نقاط آن مورد مرمت و بازسازی های مکرر قرار گرفته و این تعمیرات تا قرن ۱۲هجری قمری نیز تداوم داشته است. این بنا، جزو بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان نظرآباد بشمار رفته و گرچه به ثبت آثار میراث باستانی نیز رسیده اما سالهاست از سوی مسولین کوچکترین توجهی به این بنا نمی شود. این بنا که در میان انبوهی از اراضی کشاورزی نیز قرار دارد، سالها پیش توسط افراد سودجو مورد تخریب قرار گرفته است. ناگفته نماند که گنبد بنا در چند سال اخیر توسط یکی از خیرین شهرستان مرمت و ایزوگام شده است.

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز1 امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز

روستای نجم آباد

نجم‌آباد روستایی است از روستاهای نظرآباد از توابع بخش مرکزی که در استان البرز واقع شده است. روستای نجم‌آباد به عنوان مرکز دهستان نجم‌آباد واقع در جنوب غربی شهرستان نظرآباد که از شمال به نظرآباد، از جنوب به شهرستان اشتهارد، از غرب به دشت قزوین و از شرق به بخش تنکمان محدود است. روستای نجم‌آباد با قدمت ۱۵۰۰ ساله در فاصله ۱۰۸ کیلومتری تهران و ۵۶ کیلومتری کرج واقع می‌باشد.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن۳۷۵۷ نفر بوده‌است.

نحوه دسترسی به امامزاده چهل دختر

امامزاده چهل دختر در چهار کیلومتری شرق روستای نجم آباد (یکی از روستاهای نظرآباد ) از توابع شهرستان نظرآباد در منطقه مسطحی واقع شده و فاقد مسیر دسترسی مناسب است.

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز

امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز3 امامزاده چهل دختر نجم آباد البرز

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *