رزرو هتل ایران بوم گردی

امامزاده علی اکبر آرادان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ اسفند ۱۳۹۹

امامزاده علی ‌اکبر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آرادان در استان سمنان می باشد که دارای زیارتگاهی به همین نام است. گنبد اصلی زیارتگاه در دوره ایلخانی ساخته شده و رواق های پیوست و هشتی ورودی آن مربوط به دوران قاجار است. ‏بقعه و بارگاه با نمای آجری ساخته شده و فاقد تزئینات کاشی است. گنبد آن دو پوششی بوده و به شکل ششی ضلعی در قسمت تحتانی و استوانه ای در قسمت فوقانی دارد. این گنبد به سبک معماری سنتی ساخته شده است. حرم دارای ابعاد ۸*۹ ‏و دیوار داخل آن از زمین به ارتفا ع ۵۰ سانتی متر سنگ کاری شده و بقیه تا زیر گنبد سفید کاری می باشد.

امامزاده علی اکبر آرادان

از چهار جناح قسمت تحتانی گنبد مشرف‌ به حرم نورگیرهای گچی تعبیه ‌شده اند. در وسط حرم نیز ضریح چوبی مشبکی به طول ۲.۶ و عرض ۲.۲ بر روی قبر گچی قرار گرفته که نسبت به ساخت ضریح مطلا و تعویض آن، اقدام گردیده است. صحن امامزاده دارای ابعاد ۶۴×۵۸ بوده و صحن حرم در سال ۶۸ با سنگ به صورت حصیری مفروش شده است. قسمت باقی مانده حرم امامزاده نیز اخیرا تسطیح و بخشی از آن به صورت گورستان عمومی درآمده است. در سمت راست هشتی نیز یک مسجد وجود دارد و در کنار آن‌ یک پله است که به پشت ‌بام مسجد مردانه متصل می گردد و در سمت چپ حیاط نیز مسجد زنانه قرار گرفته است. در وسط ایوان دو ستون آهنی کار گذاشته ‌شده است، در جلوی درب ورودی امامزاده فضای بزرگی وجود دارد که در طرفین آن تعدادی دکاکین ساخته‌ شده که در حال حاضر استفاده چندانی ندارد و فضایی از آن به‌ عنوان مسجد مورداستفاده قرار می‌ گیرد. در وسط آن درب نسبتاً بزرگی وجود دارد که محوطه را به صحن امامزاده ارتباط می ‌دهد، در مدخل آن هشتی جالبی به چشم می ‌خورد که مربوط به دوران قاجار است. مساحت عرصه امامزاده حدود ۳۳۰۰ متر مربع می باشد.

امامزاده علی اکبر آرادان

موقعیت مکانی

بقعه امامزاده علی اکبر (ع) در جنوب آرادان و ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی گرمسار، در قریه امام زاده علی اکبر واقع شده است. به این بقعه می توان از سمت جاده گرمسار به آرادان دسترسی یافت که در سه راه روستای یاتری علیا وارد روستا شده و میدان دوم روستا به سمت راست میدان ادامه داده تا به قریه امامزاده علی اکبر برسیم. جاده منتهی به بقعه دارای آسفالتی نسبتا مناسب است و زائران و مراجعه کنندگان و ساکنان محل، از آب لوله کشی و برق شهری بهره مند هستند.

امامزاده علی اکبر آرادان

امامزاده علی اکبر آرادان

امامزاده علی اکبر آرادان

امامزاده علی اکبر آرادان

امامزاده علی اکبر آرادان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما