رزرو هتل فضاگشت
۴ شهریور ۱۳۹۲

امامزاده سید ابراهیم

اشتراک گذاری

امامزاده سید ابراهیم یکی از بقعه‌‌های معتبر شهر زنجان است که در داخل شهر زنجان و در قبرستان متروکه واقع در منتهی الیه سمت شرقی شهر قدیم مشرف به دیوار حصار شهر قرار دارد.

بنای امامزاده در ابتدا به سبک چهارطاقی بوده و گنبد زیبایی آن را پوشش می‌داده است. گنبد این بنا از نوع تک پوششی بوده که با واسطه چهار گوشواره بر جرزها استوار گشته و حدّفاصل گوشواره‌ها و گنبد، هشت نورگیر تعبیه شده است. تزئینات گنبد از داخل مقرنس و گره‌سازی بوده و سوره جمعه به خط ثلث به قلم استاد جواد میرمحمد رضایی زنجانی و گچ‌بری استاد شعبان آزادی زنجانی، چشم بینندگان را نوازش می‌دهد. در نمای بیرونی سوره اسماء ذات البروج به خط ثلث زنجیری نوشته شده است. ضریح حرم در اصفهان ساخته شده و در سال ۱۳۵۸ در این مکان نصب گردیده است. قدیمی‌ترین قسمت این بقعه، سردر ورودی سمت شمالی و مناره‌های واقع در طرفین آن می‌باشد. این قسمت در سال ۱۳۴۱ خورشیدی توسط معمار ابراهیم سلطانی ساخته شده و بالای مناره‌ها آیه ۵۵ سوره احزاب به خط ثلث نوشته شده است.

اجاره خودرو

تجدید بنای این بقعه مرهون خدمات ارزنده استاد منصور محاوری می‌باشد. ایشان از سال ۱۳۴۰ با همکاری دیگر شهروندان زنجانی به تجدید بنای امامزاده همت گماشت. مرحوم محاوری در اسفند سال ۱۳۵۴ از دنیا رفت و در رواق ورودی حرم دفن شده است.

امروزه قسمتی از قبرستان مزبور به دبستان، دبیرستان و قسمتی دیگر به خیابان صدرجهان تبدیل شده است.

امامزاده-سید-ابراهیم(1) امامزاده سید ابراهیم

امامزاده-سید-ابراهیم2(1) امامزاده سید ابراهیم

امامزاده-سید-ابراهیم3(1) امامزاده سید ابراهیم

امامزاده-سید-ابراهیم--تزئینات(1) امامزاده سید ابراهیم

امامزاده-سید-ابراهیم-زنجان(1) امامزاده سید ابراهیم

امامزاده-سید-ابراهیم-زنجان3(1) امامزاده سید ابراهیم

           
 

نظر کاربران :

 • رها مسعودی

  یه امامزاده بین راهی خیلی خوبیه واقع در زنجان ما یه بار برای ناهار اینجا ایستادیم فضای معنوی خیلی خوبی داره زنجانی ها خیلی بهش اعتقاد دارن

  ۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  امامزاده سید ابراهیم در زمستان۹۶ در زمان برف بوران واقعا به داد ما رسید . نزدیک بود از سرما یخ بزنیم از نظر ساختار بنای خوب بهش رسیدن و محلی مناسب برای اهالی اون منطقه به شمار میره

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *