رزرو هتل فضاگشت
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

آق تپه گنبدکاووس

اشتراک گذاری

آق تپه در حدود ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس و در ۳۵۰ متری جنوب غربی روستای بزق آبادbouzeq abad و ۵۰۰ متری شرق محل پیوستن دو رودخانه گرگان و اوغان واقع شده است.آق تپه کهن ترین روستای پیش از تاریخ دشت گرگان است که تا کنون توسط باستان شناسان مطالعه شده است و پیشینه آن را به بیش از ۷۵۰۰سال قبل رقم زده اند.کاووش های علمی بیانگر این است که تا ۶۰۰۰سال پیش از میلاد این تپه خاکی محل سکونت بوده است و افزون بر آثاری که از دوران پیش از تاریخ در خود دارد از دوران عصربرنز(مفرغ)، عصر آهن، از دوران اشکانیان، ساسانیان و اسلامی هم آثاری از این محل کشف شده است

پلان این تپه به شکل بیضی می باشد. ارتفاع تاج آق تپه از زمین های روستای بزق آباد حدود ۱۰ متر است. همچنین دخمه آق بند در روستای آق بند ، بخش داشلی برون و در ۳۰ کیلو متری شمال شهر گنبد کاووس واقع است.دخمه آق بند از دو قسمت تشکیل شده است : قسمت اول ( سمت چپ ورودی ) با طول ۶۰/۸ متر و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲ متر که ورودی آن در جهت شرق دخمه است .
قسمت دوم که متصل و در جنب شمال این دخمه واقع است و دارای عرض ۵/۳ متر و ارتفاع ۷۰/۱ متر است.سفال های بدست آمده از این دخمه قدمت سکونت در این منطقه را به اواخر هزاره دوم ق.م می رساند.

اجاره خودرو

مسیر خودروی شخصی آق تپه در حدود ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس و در ۳۵۰ متری جنوب غربی روستای بزق اباد و ۵۰۰ متری شرق محل پیوستن دو رودخانه گرگان و اوغان واقع شده است.

آق تپه آق تپه گنبدکاووس
آق تپه گنبدکاووس

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *