بلیط هواپیما جاهای دیدنی اصفهان در بهار

آق تپه

تاریخ انتشار : ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
آق تپه گلستان گنبد کاووس

آق تپه در حدود ۱۵ كيلومتري شمال شرقي شهرستان گنبد كاووس و در ۳۵۰ متري جنوب غربي روستاي بزق آبادbouzeq abad و ۵۰۰ متري شرق محل پيوستن دو رودخانه گرگان و اوغان واقع شده است.آق تپه کهن ترين روستاي پيش از تاريخ دشت گرگان است که تا کنون توسط باستان شناسان مطالعه شده است و پيشينه آن را به بيش از ۷۵۰۰سال قبل رقم زده اند.کاووش هاي علمي بيانگر اين است که تا ۶۰۰۰سال پيش از ميلاد اين تپه خاکي محل سکونت بوده است و افزون بر آثاري که از دوران پيش از تاريخ در خود دارد از دوران عصربرنز(مفرغ)، عصر آهن، از دوران اشکانيان، ساسانيان و اسلامي هم آثاري از اين محل کشف شده است

پلان اين تپه به شكل بيضي مي باشد. ارتفاع تاج آق تپه از زمين هاي روستاي بزق آباد حدود ۱۰ متر است. همچنین دخمه آق بند در روستاي آق بند ، بخش داشلي برون و در ۳۰ كيلو متري شمال شهر گنبد كاووس واقع است.دخمه آق بند از دو قسمت تشكيل شده است : قسمت اول ( سمت چپ ورودي ) با طول ۶۰/۸ متر و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲ متر كه ورودي آن در جهت شرق دخمه است .
قسمت دوم كه متصل و در جنب شمال اين دخمه واقع است و داراي عرض ۵/۳ متر و ارتفاع ۷۰/۱ متر است.سفال هاي بدست آمده از اين دخمه قدمت سكونت در اين منطقه را به اواخر هزاره دوم ق.م مي رساند.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مسیر خودروی شخصی آق تپه در حدود ۱۵ كيلومتري شمال شرقي شهرستان گنبد كاووس و در ۳۵۰ متري جنوب غربي روستاي بزق اباد و ۵۰۰ متري شرق محل پيوستن دو رودخانه گرگان و اوغان واقع شده است.

آق تپه
آق تپه

PDFPrint

سوئیت تبریز جاهای دیدنی تبریز در بهار
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *