رزرو هتل فضاگشت
۱۴ آذر ۱۳۹۹

آتشکده کرمجگان

اشتراک گذاری

آتشکده کرمجگان مربوط به دوره ساسانی است و در شهرستان قم، بخش کهک، روستای کرمجگان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۶۳۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این چهار طاقی در سمت شمال غرب روستای کرمجگان و در سمت شرق گورستان قدیمی به فاصله کمی از امامزاده معصومه علیها السلام کرمجگان واقع است.چهار طاقی کرمجگان که مربوط به دوره ساسانی می باشد، نقشه آن مربع به ابعاد ۷.۱۰*۷.۱۰ متر می باشد و شباهت زیادی به چهارطاقی نیاسر کاشان دارد. به علت بی مهری های گذشته آسیب زیادی متوجه این بنا شده و در حال حاضر به دلیل خرابی سقف کف چهار طاقی بالا آمده است. بلندترین قسمت موجود که از زیر خاک خودنمایی می کند ۳.۶۵ متر و ضخامت پی ها ۲.۱۰ متر می باشد.

اجاره خودرو

مصالح به کار رفته در بنا لاشه سنگ و ملاط گچ زبر است و سطوح داخلی بنا نیز اندود گچ است.در اسنادی آمده که زمانی پیش از ساسانیان این شهر دچار تخریب و ویرانی می‌شود و قباد ساسانی زمانی که از جنگ با هیاطله برمی گردد دستور می‌دهد دوباره شهر را آباد کنند، لذا در تاریخ آن دوران این شهر را به نام ویران آبادان کرد کواد (کواد یا قباد) یعنی شهر ویرانی که قباد آنرا آباد کرد، می‌شناسند.

چهار طاقی کرمجگان
در زمان خسرو پرویز هم قم شهری آباد بوده و زعفران قمی شهرت داشته است.یعقوبی نویسنده مشهور قرن هشتم هجری قمری، قم را شهری متعلق به دوران ساسانیان دانسته است.درنامه باستانی مانند نزهه القلوب حمدالله مستوفی و«خسروگواتان و ريذگ» از دوره ساسانیان که به تازگی به فارسی برگردانیده شده آمده که پیش از اسلام این شهر را به دلیل زعفران و پسته مرغوبش می‌شناخته‌اند.در نامه ای كه از قباد پسر فيروز كه در زمان وليد بن عبدالملك می نویسد میگوید:زمانی که شهرهاي ايران دسته‌بندي شد، قم از كامل‌ترين و زيباترين شهرها به شمار می‌آمده است.

 

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *