بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار گروبار

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱ اسفند ۱۳۹۷

آبشار گروبار از جمله آبشارهای اطراف دماوند است که در مسیر تنگه گروبار قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی اطراف پایتخت به شمار می رود. آب این آبشار به رودخانه تار رود می ریزد.آبشار گروبار در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع است. این آبشار در ۵ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا، در دره گروبار قرار دارد. در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد.

آبشار گروبار در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر که در منطقه ای بسیار بکر واقع شده است. است. ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر و در ارتفاع ۲۲۳۰ متری از سطح دریا در میان تنگه ای تنگ با کوه های مرتفع قرار گرفته است.
وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. این دره در غرب دریاچه تار واقع است و ادامه این دره به دریاچه تار منتهی می گردد.
در این مسیر دو آبشار دیگر با نام های آبشار جنگلک و آبشار آینه رود فرح افزا نیز جاری هستند که دیدن آن ها می تواند لذت بازدید از این مسیر را دو چندان کند.
دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است. توجه داشته باشید در دره گروبار، دره های فرعی زیادی وجود دارد که عموما جهتی شمالی دارند. آبشار گروبار در سومین دره فرعی به سمت شمال واقع است.
اطراف شهر دماوند کوه‌های متعددی قرار گرفته ازجمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه‌های دوبرار به طول ۷۰ کیلومتر قرار دارد که دارای ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه‌های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم.
پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می‌شود. در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع ۲۸۰۰ متر قرار دارد. این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن کوه دماوند را از نیمه می‌توان دید.

آبشار گروبار
آبشار گروبار آبشار گروبار

منبع:
bezanimbiroon.ir

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *