بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار وارک

۲۶ تیر ۱۳۹۶آبشار وارک لرستان خرم آباد

آبشار وارگ یا وارک یکی از زیباترین آبشارهای ایران در استان لرستان است که ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید. این آبشار در جنوب شرقی خرم آباد و در غرب گردنه نوژیان و نزدیک آبشار نوژیان در روستایی با همین نام واقع شده است.این آبشار پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد.

آبشار وارگ مسير رودخانه اي كوچك است كه از ارتفاعات بالادستي رودخانه بزنويد سرچشمه گرفته و با طي مسير از سراشيبي هاي تند اين ارتفاعات وارد اين رودخانه مي شود . منظره ي زيباي آبشار وارگ هربيننده اي را مجذوب خويش مي كند. از ويژگي هاي آن اين است كه در طول گذر آبشار اصلي آبشارهاي كوچك و بسيار زيبائي موجود مي ياشد كه هركدام منظره و ويژگي خاص خود را دارد.

اين منطقه نسبتا” گرم و با پوشش گياهي و جنگلي (عمدتا” بلوط) مناظر بسيار جذابي را در دل خود نهفته دارد. يكي ديگر از ويژگي هاي منحصر اين منطقه همسايگي مرزي با سه استان كشور، يعني استان هاي اصفهان، چهارمحال و بختياري و استانخوزستان ميباشد .

حداکثر ارتفاع آبشار وارگ یا وارک، ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر است که در فصل کم آبی، آبشار اول دارای ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و آبشار دوم نیز دارای ۱۵/۵ متر و عرض ۵/۵۶ متر می باشد.

دسترسی به این آبشار بسیار مشکل است به طوری که باید از الیگودرز با خودرو به روستای بزنوید رفته و پس از به روستای دستگرد رسید پس از دستگرد ادامهٔ راه را باید پیاده رفت. منطقه وارگ منطقه ای بکر مانده است و مردم منطقه هنوز هم نیمه کوچ رو هستند یعنی با شروع فصل گرما به مناطق بلند تر در اطراف خود کوچ می کنند

آدرس: الیگودرز، روستای نوژیان

 

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  آبشار بسیار زیبایی هست و حجم خروجی این آبشار هم خیلی زیاده که از آب های برف جاری میشه.فقط دسترسی به این آبشار کمی سخت و مشکله

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علیرضا

  این آبشار توی محدوده شهرستان خرم آباد هست نه الیگودرز
  لطفا مطالب ناصحیح ننویسید

  ۴ خرداد, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *