رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ فروردین ۱۴۰۳

آبشار و آبگرم سردابه

اشتراک گذاری

آبشار و آبگرم سردابه در حدود ۲۴ کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شرقی کوه سبلان قرار دارد. این آبشار که در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه قرار دارد، ۱۵ متر ارتفاع دارد و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است. دمای آبشار سردابه در حدود ۳۵ درجه سانتی گراد است. حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد. دبی این آبشار در حدود ۲۵ لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است. آب آن شفاف، کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می‌رسد.

آبشار و آبگرم سردابه

ویژگی های آبشار و آبگرم سردابه

از ویژگی‌های آب آبشار سردابه می‌توان به گازدار بودن آن اشاره کرد که گاز موجود در آن گاز کربنیک است. بر اساس برآوردها، آبشار سردابه حدود ۱۵ تا ۲۰ متر ارتفاع دارد که در فصل‌های پربارش میزان حجم جریان آب به بالاترین حد خود می‌رسد. دمای چشمه‌ آب‌گرم و آبشار سردابه نیز تقریبا به ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. جریان آب سردابه نسبتا اندک و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است که به‌طور مداوم جریان دارد. آب آن شفاف، کمی ترش‌مزه و بی‌رنگ است و بوی گوگرد از آن به مشام می‌رسد.

آب‌گرم سردابه یا ساری داوا که محلی‌ها به آن قیه سو می‌گویند، برای بیماری‌های یرقان و زردی، بیماری‌های پوستی و استخوانی خاصیت درمانی دارد و از همین رو هرساله مسافران زیادی به این منطقه می‌آیند. وجود هفت دهنه چشمه‌ آب‌گرم در روستای سردابه این امکان را به گردشگران می‌دهد تا به‌راحتی از این چشمه‌ها استفاده کنند. از مشهورترین این چشمه‌ها می‌توان به قیه سویی سردابه اشاره کرد که با بهترین امکانات رفاهی و گردشگری پذیرای گردشگران است.

آبشار و آبگرم سردابه

برای آشنایی بیشتر بااردبیل پیشنهاد می کنیم مطلب جاهای دیدنی اردبیل را نیز مطالعه بفرمایید.

نحوه دسترسی

آدرس: استان اردبیل، ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل، روستای سردابه
اگر ۲۴ کیلومتر به‌طرف غرب شهر اردبیل حرکت کنید، به روستای سردابه خواهید رسید. در این روستا سراغ آبشار سردابه را بگیرید تا بهترین مسیر را به شما نشان دهند. تمام مسیر به غیر از چند صد متر آخر آسفالت است و حتی اگر ماشین آفرود هم نداشته باشید به راحتی می‌توانید تا نزدیکی آبشار بروید.

آبشار و آبگرم سردابه

SATDABEH آبشار سردابه

SATDABEH1 آبشار سردابه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *