رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

آبشار دومانچال قزوین

لینک این مطلب کپی شد!

آبشار دومانچال یکی از آبشارهای زیبای استان قزوین است که به نام آبشار وَرچُر نیز نامیده می‌شود. آبشار دومانچال با آبشار ورچر در شمال شرقی روستای رزجرد در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده قزوین به الموت قرار دارد. پس از عبور از روستا به سمت گردنه الموت، می‌باید وارد اولین مسیر خاکی سمت راست شد که پس طی مسیری در حدود سه ساعت و به صورت پیاده، دره آبشار رؤیت می‌شود. این منطقه دارای زیبایی و لطافت فراوان می‌باشد. در پایین دره و اطراف آبشار، گونه‌های گیاهی متنوعی همچون بید، سرو کوهی، تمشک، گون، خاکشیر، سرخس، پونه و بادام وحشی می‌رویند.

آبشار دومانچال قزوین در موقعیت جغرافیایی E5017 N3622 در استان قزوین قرار دارد. آبشار زیبای دومانچال در شمال شرقی روستای رزجرد در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده قزوین به سمت الموت قرار گرفته است. در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین و در مسیر جاده الموت واقع شده‌است و به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، باغچه سراهای تفریحی و کوهستانی بودن پذیرای اهالی قزوین به ویژه در تعطیلات است. گردشگران و بازدیدکنندگان قلعه الموت و دریاچه اوان نیز از این روستا می گذرند.پس از عبور از روستا به سمت گردنه الموت، می بایست در اولین مسیر خاکی در سمت راست وارد شویم و سپس با حدود سه ساعت پیاده روی به دره آبشار خواهیم رسید که زیبایی و لطافت فراوانی در آنجا قابل مشاهده است. در پایین دره و کنار آبشار، گونه های گیاهی متنوعی مانند بید، سرو کوهی، تمشک، گون، خاکشیر، سرخس، پونه و بادام وحشی یافت می شوند. این آبشار زیبا و طبیعت اطراف آن نیز همانند بسیاری از موارد دیگر در خطر نابودی و تخریب به بهانه های اقتصادی است.

-دومانچال2 آبشار دومانچال قزوین

-دومانچال3 آبشار دومانچال قزوین

-دومانچال4 آبشار دومانچال قزوین

-دومانچال51 آبشار دومانچال قزوین

           
 

نظر کاربران :

 • رمضان خوئینی

  سلام
  بنده رمضان خوئینی اهل روستالی رزجرد هستم
  کسانی نام های محلی را تغییر می دهند، خیانت کار هستند، ۴۱ سال است در روستای رزجرد زندگی می کنم و از آبا و اجدادم نیز این نام را نشنیده ام
  دومانچال؟
  این آبشار نامش Varchor و دیگر هیچ
  خواهش می کنم اصلاح بفرمایید.
  با سپاس فراوان
  رمضان خوئینی

  ۲۴ آبان, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • کارا

   آفرین کاش همه مثل شما حساس بودن. واژه دومان به این منطقه نمیخوره

   ۱۵ آذر, ۱۴۰۱

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *