رزرو هتل ایران بوم گردی

آبشار دشه پاوه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ تیر ۱۴۰۱

آبشار دشه پاوه در نزدیکی روستایی به همین نام در شمال غربی شهرستان پاوه واقع در استان کرمانشاه قرار دارد.این آبشار که از جمله آبشارهای دیدنی استان کرمانشاه به حساب می‌آید، در فصول مختلف سال مردم این استان و به خصوص شهرستان پاوه را به سمت خود جذب می‌کند.شهرستان پاوه با وجود حصاری از کوه‌های سر به فلک کشیده و بارش برف و باران در فصول سال و وجود ارتفاعات و ناهمواری‌های فروان و چشمه‌های پر آب، دارای آبشارهای فراوانی است. بسیاری از این آبشارها و به خصوص آبشار بی نظیر دشه در میان باغات و شاخ و برگ درختان پنهان شده‌اند.
آبشار زیبای دشه در دل باغ‌های گردو و انار روستای دشه خودنمایی می‌کند و آب این آبشار پس از عبور از رودخانه پاوه رود وارد رودخانه بزرگ سیروان می‌شود.

deshah آبشار دشه

روستای دشه

روستای دشه در شهرستان پاوه قرار دارد و با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد. به زبان هَورامی تکلم می‌کنند. دشه در دامان کوه بَرُوژ واقع شده‌است تَپه‌دول پوشیده از درخت در مقابل آن قرار گرفته است .

آب آشامیدنی آن از چشمهٔ سَرتاویران تأمین می‌گردد. تعدادی از اهالی دامدار وعده‌ای باغدار می‌باشندو گروهی نیز در شغل‌های دولتی شاغل وبقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می‌دهند مانند سقزچینی گردو شکنی توت فروشی پرورش مقطعی دام (چوب داری) جمعیت آن بالغ بر۱۸۰۰ نفر در تابستان ۱۳۸۶ برآورد شده‌است. روستای دشه تقریباً در شمال غربی شهرستان پاوه قرار گرفته‌است. این روستا از نظرآب وهواهمانند شهرستان‌های اطراف، معتدل کوهستانی است و به همین دلیل دارای چشمه‌های خدادادی متعددی است.

از دیدنی‌های روستا می‌توان به منطقهٔ ییلاقی هیلاوو اشاره کرد که جدیداً به دلیل احداث جاده دسترسی به آن آسان‌تر شده‌است، قبلاً به دلیل وجود چشمهٔ جوشان و هوای مطبوع ییلاقی مناسب برای دامداران روستا بود که در اواخر فصل بهار و فصل تابستان به آنجا کوچ می‌کردند و از مراتع و چراگاه‌های مناسب آنجا برای چرای دامهایشان بهره می‌جستند. از جاهای زیبای روستا می‌توان به تَپه‌دول اشاره کرد که جنگلی انبوه و زیبا آن را پوشانیده است؛ و اما از مکان‌های دیدنی ممتاز روستا می‌توان به چشمهٔ خروشان هانه‌کوان و قهوه خانهٔ سنتی آن اشاره کرد. این چشمه در پایین دست روستا قرار دارد و نیز از بزرگ‌ترین چشمه‌های منطقهٔ اورامان می‌باشد، این مکان هر ساله شاهد گردشگران زیادی از سراسر ایران و حتی خارج از کشور است.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
جاباما