رزرو هتل فضاگشت
۱۷ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی اردبیل ۱۴۰۳ 🏔️ از شورابیل تا پل معلق

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی اردبیل در بهار و تابستان ۱۴۰۳ جزو مقاصد اصلی مسافران بوده و همه از مکان های دیدنی اردبیل بازدید می کنند. استان اردبیل جاذبه های تاریخی و گردشگری بی مثالی دارد که طبیعت زیبا و مردم خونگرم و مهمان نوازوآب و هوای خنک بخصوص در فصل تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد.

یخچال های سبلان
قله سبلان به ارتفاع 4811 متر در استان اردبیل از جمله مرتفع ترین قلل منفرد ایران محسوب می شود. منطقه ...
بهترین مراکز خرید اردبیل
بهترین مراکز خرید اردبیل را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد. در کنار سفر به این شهر زیبا ...
روستای خلفلو
روستای خلفلو یکی از روستاهای استان اردبیل واقع در شهرستان کوثر می باشد . این روستا در 45کیلومتری شهر اردبیل ...
روستاهای اردبیل
روستاهای اردبیل را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد . 161 روستای اردبیل که ساکنین خونگرم و طبیعتی ...
خانه تاریخی صادقی اردبیل
خانه تاریخی صادقی خانه ای مجلل و باشکوه در محله اوچدکان اردبیل واقع شده است . ساخت خانه تاریخی به ...
تالاب گنجگاه اردبیل
تالاب گنجگاه اردبیل به وسعت 0.14 کیلومتر مربع و در 3 کیلومتری شمال روستای گنجگاه واقع است. تالاب گنج گاه، ...
حمام ملاهادی اردبیل
حمام ملاهادی اردبیل که با نام حمام حاج محسن نیز شناخته می‌شود، از حمام‌‌های تاریخی و جاهای دیدنی اردبیل به ...
پل گیلانده اردبیل
پل گیلانده اردبیل ،در ۱۵ کیلومتری جاده اردبیل- آستارا بر دشتهای وسیع روستای گیلانده بر روی رودخانه بالیق لی چای ...
رودخانه بالیقلو چای اردبیل
رودخانه بالیقلو چای اردبیل (رودخانه ماهی دار) که از چشمه سارها و برف های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه ...
گنبد الله الله اردبیل
گنبد اللّه اللّه اردبیل که بر فراز آرامگاه برجی شیخ صفی قرار گرفته است . در واقع هسته مرکزی مجموعه ...
کلیسای مریم مقدس اردبیل
کلیسای مریم مقدس اردبیل در کوچه‌ای به نام ارمنستان گازران یا اونچی میدانی اردبیل قرار دارد. از تاریخ دقیق ساخت ...
موزه تاریخ طبیعی اردبیل
موزه تاریخ طبیعی اردبیل با داشتن گونه هایی از حیوانات پوست آرایی (تاکسیدرمی) شده، سنگواره ها و سنگهای مختلف. مجموعه ...
حمام تاریخی شیخ اردبیل ( موزه صنایع دستی )
حمام تاریخی شیخ اردبیل ( موزه صنایع دستی ) به عنوان یکی از حمام های قدیمی شهر اردبیل در کوچه ...
موزه باستان شناسی اردبیل
ساختمان فاخر موزه باستان شناسی اردبیل از جمله طرح های مهم استان اردبیل در زمینه معماری است. این موزه ،که ...
موزه چینی خانه شیخ صفی الدین اردبیل
موزه چینی خانه شیخ صفی الدین اردبیل در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار ...

اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان. سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست. علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است. اما در سفر به اردبیل، شهری با قدمتی ۴۰ هزار ساله باید کجاها را دید و جاهای دیدنی اردبیل کجاست؟ در این مطلب ما ۲۰ جاذبه های گردشگری از معروف ترین جاهای دیدنی اردبیل را معرفی کرده ایم .

اجاره خودرو

جاهای دیدنی اردبیل

 

کوه سبلان که در زبان ترکی آذربایجانی «ساوالان» و در زبان تالشی «سفلون» نامیده می‌شود سومین قله بلند ایران را دارد. از دره قره‌سو در شمال غرب شهر اردبیل شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول ۶۰ کیلومتر و عرض حدود ۴۸ کیلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد می‌یابد.کوه سبلان بر سه شهر اردبیل، اهر و مشکین‌شهر مشرف است. این کوه در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.

قله سبلان

قله سبلان به ارتفاع ۴۸۱۱ متر در استان اردبیل از جمله مرتفع ترین قلل منفرد ایران محسوب می شود. منطقه ای در غرب کشور و استان اردبیل با زمستان های فوق العاده سرد و برفی که مشخصه این منطقه است. یخچال شمالی، هرم داغ، کسر داغ و یخچال شرقی سبلان از جمله یخچال های این کوهستان است.پیرامون سبلان را قلل مرتفعی چندی احاطه نموده است که عبارت از :هرم داغ،کسرداغ،ایلگار،یای پاخ وقوشالار. دراطراف این ارتفاعات که هریک درنقاط مختلف قله اصلی سبلان قرار گرفته اند یخچال کوچک وبزرگ چندی مشاهده می گردد که اسامی آنها عبارت است از:یخچال بزرگ شمالی سبلان،یخچال هرم داغ،یخچال کسرداغ ویخچال شرق سبلان.

-سبلان-1-800x533 کوه سبلان ، سومین قله بلند ایران

 

دریاچه سبلان

نکته جذاب در مورد سبلان، وجود یک دریاچه بیضی‌شکل در بالای قله‌ آن است که گردشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند. دریاچه کوه سبلان عمقی حدود ۴۰ متر دارد. جز تابستان، آب دریاچه در دیگر ماه‌ها منجمد است؛ در ماه‌های تابستانی نیز این دریاچه آبی صاف و زلال دارد.

-سبلان3-800x533 کوه سبلان ، سومین قله بلند ایران

 

رودخانه قزل اوزن خلخال

معروفترین و پر آب ترین رودخانه شهرستان خلخال است که در قسمت غربی شهرستان خلخال و در بخش خورش رستم از شمال به جنوب در جریان بوده است. بعلت ارتفاع نسبتا زیاد روستاهای اطراف آن ، استفاده از آب آن برای اغلب روستاها میسر نیست . این رودخانه از ارتفاعات کردستان سرچشمه می گیرد. پس از گذر از مسیر های پر پیچ و خم کردستان و آذربایجان شرقی به حوزه خلخال وارد شده و پس از گذر از آن به سد منجیل میریزد. در ادامه با نام سفید رود به دریای خزر می ریزد .اخیرا مسأله حقابه استان اردبیل از قزل اوزن در استان اردبیل مطرح شده که امیدواریم مردم منطقه خلخال به حق واقعی خودشان برسند.

جاهای دیدنی اردبیل

دریاچه شورابیل

یکی از جاذبه های گردشگری اطراف اردبیل دریاچه شورابیل است که این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است. ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده ، بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود . این دریاچه دارای امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی بسیاری از جمله قایق رانی ، پیست دو و میدانی ، دوچرخه سواری ، باغ وحش ، هتلهای مجهز و زیبا. مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، رستوران در وسط دریاچه و … است . این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال می باشد. توضیحات بیشتر درباره دریاچه شورابیل را در لینک شورابیل ببینید.

جاهای دیدنی اردبیل

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده است. ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری داشته باشید مطلب پل معلق مشگین شهر را بخوانید.

جاهای دیدنی اردبیل

قلعه قهقهه از جاهای دیدنی اردبیل

قلعه قهقهه در بخش ارشق، ما بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابه مشگین‌شهر در استان اردبیل قرار دارد و از آثار دوره صفویه به حساب می‌آید. این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی، مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

قهقهه 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

عجیب ترین گورستان تاریخی اردبیل

منطقه باستانی معروف به شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر قرار دارد. جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد.

جاهای دیدنی اردبیل

 

دریاچه نئور از جاهای دیدنی اردبیل

دریاچه نئور در فاصله ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲۴۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. راه اصلی دسترسی دریاچه جاده روستائی آسفالته به طول ۱۳ کیلومتر می باشد که از کیلومتر ۲۹ جاده بین شهری اردبیل – خلخال در محل قریه بودالالو بطرف شرق منشعب می شود .

نئور 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می رود. برای توضیحات بیشتر جنگل فندقلو روی لینک کلیک کنید.

جاهای دیدنی اردبیل

غار یخگان از جاهای دیدنی اردبیل

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند. قطر دهانه ورودی اصلی این غار در حدود نیم متر است که به وسیله راهرویی تنگ و باریک به طول ۱۰ متر، به تالار وسیعی منتهی می‌شود. حوضچه آبی به عمق ۲۰ سانتی‌متر و در ارتفاع ۱/۵ متری در کف غار تشکیل شده است.

یخگان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

دشت مغان

دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.

مغان

پل معلق پیر تقی

پل معلق پیرتقی در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال شاید یکی از بلند ترین پل های معلق ایران باشد. عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش قطعا یکی از هیجان انگیز ترین لحظات را برای بازدید کننده ها به ارمغان خواهد آورد. سالانه عده زیادی برای بازدید از این پل راهی این شهرستان می شوند.

پل معلق پیر تقی از جاهای دیدنی اردبیل

آبشار کرکری از جاهای دیدنی اردبیل

آبشار کرکری یکی از آبشارهای بلند و پرآب مشگین شهر می باشد که می توان آن را یکی از زیباترین و در عین حال بی نظیرترین آبشارهای منطقه نامید. این آبشار در مسیر رودخانه کرکری و در نزدیکی روستای ییلاقی قیرخ بولاغ در جنوب مشگین شهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار به بیش از ۲۵ متر می رسد.

آبشار کرکری 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه دشت مغان در جنوب غرب بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد و غرب بخش قشلاق دشت از توابع شهرستان بیله سوار، در شمال استان اردبیل واقع گردیده است.

جاهای دیدنی اردبیل منطقه حفاظت شده مغان

پارک جنگلی خیاو چایی

پارک جنگلی مشکین شهر که در حاشیه رودخانه خیاوچایی با انبوه درختان برافراشته قرار داره به دلیل مجاورت با شهر و برخورداری از طبیعت ناب، هر روز میزبان علاقمندان زیادی ست. جاده ماشین رو این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشکین آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شهر منتهی می شود.

جاهای دیدنی اردبیل پارک جنگلی خیاو چایی

آبشار هشتجین از جاهای دیدنی اردبیل

آبشار هشتجین دراستان اردبیل قرار دارد. شهر هشجین مرکز بخش خورش‌رستم شهرستان خلخال واقع در استان اردبیل در شمال غرب ایران است. بخش خورش رستم از شمال با خلخال و کوثر از جنوب با استان زنجان از شرق با بخش شاهرود و از غرب با شهرستان میانه همسایه‌است.

آبشار هشتجین 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

روستای مرزی پست کندی

روستای مرزی پست کندی از نظر جغرافیای در شمال شهرستان مشگین شهر قرار گرفته و از شهر رضی ۱۸کیلومتر فاصله دارد .موقعیت خود روستا ازشمال باکشور جمهوری آذربایجان به راه شوسه معروف به پاترلان ازمشرق با روستای قاسم کندی ازغرب با روستای علیکران و از جنوب باروستای خلیفه لو همجوار می باشد .

روستای مرزی پست کندی 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

آبشار چالاچوخور

آبشار چالاچوخور یکی از آبشارهای بکر و زیبای شهرستان گرمی است که در نزدیکی مرز جمهوری ایران و آذربایجان در میان پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق واقع شده است. شهرستان گرمی یکی از شهرستان‌های استان اردبیل در ایران است که در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل واقع شده است.

آبشار چالاچوخور 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

تالاب جیران گلی

تالاب جیران گلی تالاب کوچکی است که در زیستگاه شیروان دره سی در استان اردبیل واقع است. یکی از جاهای دیدنی اردبیل به شمار می رود . این تالاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است. شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌است وسنگها در آن به صورت تندیس هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده‌است.

تالاب جیران گلی 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

قلعه اولتان

قلعه اولتان در ۵۰۰ متری روستای اولتان و ۳ کیلومتری پارس‌آباد در کنار رودخانه ارس قرار دارد. این قلعه ۳۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و وضع ظاهری ساختمان آن همانند قلعه‌های نظامی است. به نظر می‌رسد بانیان نخستین قلعه، اشکانیان بوده‌اند ولی با توجه به استحکام مناسب آن، این قلعه تا قرن ۱۲ هجری قمری مورد استفاده بوده است و این موضوع از سفال‌های متنوع بدست آمده مربوط به دوره‌های مختلف اسلامی تائید می‌شود.

قلعه اولتان از جاهای دیدنی اردبیل

غار یخگان از جاهای دیدنی اردبیل

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) یکی از جاهای دیدنی اردبیل به شمار می رود.این غار در ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند.

غار یخگان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

 

معروفترین جاذبه گردشگری طبیعی اردبیل کجاست؟

دریاچه شورابیل که قدمت آن از دریاچه ارومیه بیشتر است .

بهترین زمان سفر به اردبیل چه زمانی است ؟

بهترین فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز است . زمستان سردی دارد که میتوان به چشمه های آبگرم سرعین سفر کرد.

سوغات اردبیل چیست ؟

عسل ، عصاره گل سبلان ، حلوای سیاه ، سرشیر ، کره محلی ، شکلات روسته ، شیرینی های محلی ، تخمه آفتابگردان

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • ساسان

  بیشتر زیبایی‌های استان اردبیل در مشگین شهر قرار داره از جمله کوه زیبای سبلان

  ۲۱ اسفند, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • ساسان

  آبگرم های مشگین شهر جز بهترین آبگرم های استان هستن به همراه طبیعت زیبایی که کنار کوه سبلان داره

  ۲۳ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • ساسان

  آبگرم های مشگین بهترین آبگرم های استان هستن به همراه طبیعت زیبایی که کنار کوه سبلان داره

  ۲۳ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • حسین فاضل

  سلام خدمت همه دوستان عزیز
  به عنوان یک اردبیلی از شنیدن این جملات پر از مهر ومحبت شما به خودم بالیدم و از خدا آرزو دارم که بتونیم میزبانان شایسته ای برای شما و همه مهمانان بزرگوارمان باشیم . بااحترام و دیدار مجدد

  ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • داریوش

   درود شما اردبیل ساکن هستید

   ۲۴ تیر, ۱۴۰۱
 • مهدی

  اردبیل هم خودش عالیه هم مردمانش بی نظیرن دوبار رفتم دوست دارم دوباره برم هواش برا فصل تابستون عالیه

  ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • امیر

  اردبیل بهشت ایرانه بخدا وقتی گردنه حیران رو رد میکنی باید پیاده بشی و تو اون هوا نفس بکشی مردم مهربان و مهمان نواز و دوست داشتنی هم داره جنگل فندق بسیار زیبا گردنه حیران که واقعا حیران کننده هست و دریاچه شورابیل و گشتنی های مشکین شهر و آلوارس و سبلان عزیز واقعا روح آدم رو تازه میکنه و به آدم زندگی دوباره میده

  ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • Radin

   بخدا راس میگی

   ۲۷ اسفند, ۱۳۹۹
  • ابوالفصل

   امیر جان سرعین رو یادت رفت

   ۳۱ فروردین, ۱۴۰۲
 • مهدی از تهران

  از مردم مهمون نواز اردبیل ممنونم.
  شهر تمیز .
  آب و هوای عالی.
  مردم خوش برخورد.
  ولی حیف که زمان کمی توی این شهر بودیم.
  چند روز برای گشتن توی این شهر عالی کنه.
  امید دارم مردم خوب این شهر ما غریبه هارو اگه ناخواسته بهشون بی احترامی یا بی ادبی کردیم ببخشن

  ۱۱ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • بهرام صابری

  دیار اردبیل دیاری تاریخی است و اثار باستانی شیخ صفی و با گنبد الله الله اش د رشهرستان اردبیل ،شهریری یادگاری دیرین از پیش از میلاد در روستای پیرازمان محدوده شهرستان مشگین شهر،نقاط گردشگری ویژه در شهرستان گرمی که فصل بهار طبع سرشار از احساس گردشگران را طلب میکند،شیروان دره سی زیبائی ویژه ای که کوهنوردان میتوانند لحظات بیاد ماندنی را در تابستان ثبت نمایند،کوه سرفراز سبلان همواره پوشیده از برف یکی از بهترین مکان برای گردشگری و کوه نوردی با آن دریاچه نابش و از شرق سبلان آلوارس جذابیتی که برای اسکی سواران وبازیهای برفی را بدنبال دارد.سرعین با اب گرمهای خاصش و نیر ومشگین هم دارای ابگرمهای طبیعی خوبی را داشته و مسیر بهشتی خلخال اسالم هر مسافری را به لحظاتی پر از شور وشعف ولذت استفاده از سر سبزیهای طبیعت را بدنبال داشته و…..انشاا..در فرصتی دیگر از زیبائی های دیگر اردبیل با شما سخن خواهم گفت….

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سعید صمدی

  دوستان یه پل شیشه ای تو هیر دارن افتتاح میکنن که اولین در کشوره تمام کارهاشم شده، اونجارم فراموش نکنین

  ۳۰ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • عدنان چلداوی

  شهر اردبیل بسیار زیباست پارسال رفتم خیلی بم خوش گذشت مردم مهمانوازی دارد وبا اینکه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از شهرم اهواز فاصله داره باز هم امسال آخر مرداد میرم شهر شما خوش گذرونی. با تشکر از مهمان نوازیتون.

  ۱۵ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • maryamsalami

  اردبيل بسيار زيباس از جاهاى تفريحى شهرمون لذت ببريد

  ۱۷ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • روح اله قاسمی

   در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ به اردبیل آمدیم و از شهر و آدمهای خوب شهر شما لذت می‌بریم

   ۳۰ تیر, ۱۳۹۸
  • Amirfatahu

   Mrc?

   ۲۶ مرداد, ۱۳۹۸
 • الهام حاجی زاده

  استان اردبیل جز سه استان زیبای ایران قرار داره به خاطر طبیعت ناب و بکری که خدا بهشون هدیه داده و باید قدرشو بیشتر بدونن.

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر امینی

   سلام ، الهام جان اگه بخواهیم یک اقامت خوب با یک تفریح سه روزه توی اردبیل داشته باشیم کجا رو پیشنهاد میکنی ؟

   ۲ تیر, ۱۳۹۸
  • محمد حسین هدایتی

   با اقامت سه روزه نمیشه اردبیل رو گشت
   با اقامت سی روزه هم نمیشه
   ولی نظر من اینه برین سردابه البته بالای کوه چه ها و تپه های بلندش و یکم دره نوردی کنید
   برین خلخال
   گردنه حیران
   مشگین شهر و طویل ترین پل معلق خاورمیانه
   سرعین و آبگرم هاش
   خود اردبیل و موزه شیخ صفی و عالی قاپوش و دریاچه شورابیل
   نمیشه سه روزه اردبیل گردی کرد
   وقت زیادی میخواد
   من خودم اردبیلی ام
   هنوز اردبیل رو کامل نگشتم
   اوه اوه جنگل فندقلو یادم رفت
   اگه کوه نوردید سبلان رو از یاد نبرید
   دریاچه بالای کوه
   وای وای
   غوغا میکنه

   ۱۷ تیر, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *