رزرو هتل فضاگشت
۱۶ آبان ۱۳۹۶

کویر مرنجاب

اشتراک گذاری

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود.
ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۵۰ متر می باشد. قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است. کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته های قیچ است.
پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد. در سال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده است.
کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می شود. تپه های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می شوند. چاه تاریخی دستکن در قسمت شرق کویر، محل آبشخور شترهای کاروانها بوده است.

 

اجاره خودرو

برای رسیدن به این کویر سه مسیر شناخته شده وجود دارد که عبارتند از:

۱- مسیر شهر آران و بیدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده خاکی مرنجاب که پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به مرنجاب می رسد.

۲- مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس مبارکیه، قصر بهرام، کاروانسرای سفیدآب و سپس مرنجاب می باشد. شایان ذکر است تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

۳- مسیر سوم: مسیر کاشان به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می باشد.

عکسهای ارسالی توسط آقای سید علی زواره
IMG_1662 کویر مرنجاب

کویر-مرنجاب---درخت-گز کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب کویر مرنجاب

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  این پارک زیستگاه یوزپلنگ ایرانی ایرانی است و مکانی بکر برای یک سفر هیجان انگیز است.

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  واقعا زیبایی این کویر رو نمیشه توصیف کرد خیلی جای زیبایه. خیلی از دوستان ستاره شناس کمپ می‌زنند و شب‌ها به این منطقه زیبا میان

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  مرنجاب از شمال به دریاچه نمک که با نام دریاچه نمک آران و بیدگل و دریاچه نمک مسیله هم شناخته می شود، محدود شده است و در ارتفاع ۸۵۰ متری از آب های آزاد قرار دارد.

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا كويري عالي و بكري است كه زيبايي غير قابل توصيفي داره

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  كوير بسيار زيبا و اقامتي دلنشين در كاروانسراي مرنجاب ، ديدن شترها و كوير نمك لحظه هاي نابي را برايتان رقم خواهد زد مخصوصا شبهاي ستاره باران

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *