جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کوه قلعه دشتستان

تاریخ بروزرسانی :
۶ شهریور ۱۴۰۲

کوه قلعه دشتستان ،نام یک اثر باستانی در ۲۵ کیلومتری برازجان و بر فراز کوهی به همین نام به ارتفاع حدود ۹۰۰ متر است. شباهت زیادی به قلعه الموت در قزوین و قلعه بابک آذربایجان دارد. از مشاهدات عینی و مطالعه سبک بنا و همچنین نوع مصالحی که در ساخت آن بکاررفته میتوان گفت که این قلعه از قلاع دوره قبل از اسلام است.
در مناطق کوهستانی باغ تاج در شرق برازجان خرابه های یک قلعه بسیارقدیمی مشتمل بر شالوده دیوارها و ستون ها و پلکانهایی که از سنگ و گچ ساخته شده وجود دارد. این قلعه که بنام کوه قلعه شناخته می شود بر فراز یکی از کوهها و بر لب پرتگاهی مخوف بنا گردیده و بنا به اظهار اهالی منطقه متعلق به دوره قبل از اسلام میباشد. دسترسی به قلعه بسیار سخت و با زحمت بسیار همراه بوده و صعب العبور است.

 قلعه دشتستان2 e1693145667228 کوه قلعه دشتستان

تاریخچه کوه قلعه

کوه قلعه قابل ذكر است كه آثار ساختمان های مخروبه ای كه بر فراز قله كوه قلعه وجود دارد. چاه شگفت انگیزی كه از نزدیك رأس قله تا كمركش كوه در سنگ یكپارچه حفر شده و سپس مجرای افقی آن كه از كمركش كوه به آب شیرین آن منتهی می شود. نیز دیوار های مارپیچی كه به همرا ه پلكانی طولانی دامنه را به قلعه بالای قله می رساند. موجب شده تا مردان بر این باور باشد كه اینجا مركز حكومت فرمانروایی بوده به نام شاه مسغون (شاه موس خون) یا براز كه دختری زیبا داشته است.

آن هنگامی كه دشمن بدین قلعه روی كرد و از گشودن آن عاجز ماند این دختر دل در گرو عشق فرمانده دشمن بست. او پیغام داد كه چگونه باحفر دالانی در كمركش كوه بر چاه آب قلعه دست یابد. در ازای این خدمت او خواهان ازدواج با فاتح قلعه بود. فرمانده دشمن نیز چنین كرد و بدلیل بی آبی و تشنگی قلعه تسلیم و تخریب شد. اما فرمانده مال اندیش فاتح اكنون از خیانت پیشگی دختر شاه مسغون بیمناك بود لذا از ازدواج با او سر باز زد. او دستور داد او را با اسب در كوهستان بر خاك كشیدند. بدین ترتیب خائن كشته شد.

کوه قلعه دشتستان کوه قلعه دشتستان

مس مغان

در دشتستان تا مدت ها بعد از اسلام جمعیتی از زرتشتیان حضور داشتند. این قلعه در اختیار بزرگ آنان موسوم به مس مغان بوده كه در این افسانه به صورت مسغون نقل شده است. این قلعه در فتوحات مسلمانان در قرن سوم هجری فتح شد. قدرت مس مغان مضمحل گردید. بنحوی نه چندان دقیق سقوط كوه قلعه را در بعضی از اخبار تاریخی و كتب انساب می توان سراغ گرفت. بر اساس تذكره ای خطی موسوم به تذ كره شاه زند و در قرن سو م و چهارم هجری نهضت و مهاجرتی از بنی هاشم به سواحل جنوبی ایران صورت گرفت كه فرماندهی آنها را عفیف الدین موسی مشهور به شاه زند و بر عهده داشته است.
مقبره او هم اكنون در بیرم لارستان قرار دارد. بر اساس این تذكره شاهزاده ابراهیم كه اكنون در دامنه كوه قلعه مدفون است بدست دشمنان كه گبر بوده اند کشته شده است.

نحوه دسترسی به کوه قلعه دشتستان

• قابل ذ كر است كه راه های رسیدن به كوه قلعه متعدّد می باشد كه مهمترین آنها ازشمال كوه قلعه از طریق شاهزاده ابراهیم، منطقه بام بلند، دره هشت رود (دره هشرو)، برد قدیم می باشد. زمان كوهپیمایی از طریق این مسیر از شاهزاده ابراهیم تا كوه قلعه چهار ساعت به طول می انجامد.
• مسیردیگر كوه قلعه از جاده روستای كلمه (كوه بهمرد)، تنگ شیخ عبدعلی، سپس كوه قلعه می باشد. زمان كوهپیمایی از این مسیر از كوه بهمرد تا كوه قلعه دو ساعت و نیم به طول می انجامد.

%name کوه قلعه دشتستان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.