بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوه شیرکوه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۶ بهمن ۱۳۹۷

کوهستان شیرکوه مجموعه کوه‌هایی است که مساحتی حدود ۳۰۰۰ کیلومتر را دربر می‌گیرد. این کوهستان از ۵۵ کیلومتری غرب شهر یزد شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا ۷۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد گسترش یافته است. این کوهستان در غرب یزد دارای عرض حدود ۱۰ کیلومتر و در جنوب آن دارای عرض حدود ۴۰ کیلومتر است و طول آن از شرق به غرب ۷۵ کیلومتر است.

کوهستان شیرکوه به ترتیب از غرب به شرق، از کوه‌های گرده، سل، بنستان، تلخستان، هنگران، دزگین، قوچان، پرخین، گلویوک، بندازان، سوران، کله کفتر و گل سرخ، میل سیاه، لای معدن، علایی، سفید، سرخ، همانه، بن‌کر، تهر، گارو، مسجد، زوربند، بن چاه، گلو بادام، ده بالا، لاخوسه، آدوروش، خیبر، لاانجیر، سنگتراش، سیاه پوزه دمه، گدار، زوار، مزوار، پوزه نیش کش، سنگاب خونی، تنگ حوضکی، تنگ چنار، امیری، گدار باغ، تل شکارگاه، کالمند، گدارسی خوری و کوه ترش تشکیل یافته است.

ارتفاع این کوهستان در بلندترین نقطه در ۴۳ کیلومتری جنوب غربی یزد به ۴۰۵۵ متر می‌رسد. قله‌های بلند این کوهستان عبارتند از برفخانه ترزجان با ۴۰۰۰ متر ارتفاع، منشاد با ۳۹۰۰ متر، آسمان‌نما، گاو و گوساله، بیدم، مهریز و بنادک.

این کوهستان در زمستان اکثراً از برف و یخ پوشیده شده و آب بخش وسیعی از استان یزد را تأمین می‌کند. رود پایین‌در از مهم‌ترین رودهایی است که از دامنه‌های شرقی این کوهستان سرچشمه می‌گیرد.

شیرکوه کوه شیرکوه

شیرکوه 1 کوه شیرکوه

۲۰۱۴۱۱۰۵_۰۹۴۸۰۲ کوه شیرکوه

منبع مسیر : کتاب اطلس کوههای و غارهای ایران انتشارات سبزان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  كوهي زيبا و ديدني با اب هواي خوش در فصل تابستان و مقصد مناسبي براي كوهنوردان

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  مکانی باچشم اندازی زیبا.نزدیک به تهران.درفصل تابستان خنک و مردمی بی آلایش و خوب وصمیمی

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  از آب شدن برفهایی که در این کوه زیبا اتفاق میوفته چشمه های جوشانی اطراف کوه وجود داره

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *