منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو

در مناطق کوهستانی سرایان و در بخش مرکزی آن، دهستان مصعبی قرار دارد که مشتمل بر دو نقطه سکونت گاهی مصعبی و کریموست و به علت آب و هوای مطلوب و چشم انداز طبیعی زیبا، یکی از مناطق نمونه گردشگری می باشد.

این منطقه گردشگری در حد فاصل دو روستای مصعبی و کریمو قرار دارد و وسعت آن بالغ بر 526 هکتار است و آب و هوای این منطقه دارای قابلیت های گرم و نسبتا معتدل است که در زمستان سرد و خشک می باشد.
منطقه مصعبی کریمو در دره های واقع بین ارتفاعات و در زمین های هموار اطراف رودخانه ای که در آن جا وجود دارد سرسبز و خوش آب و هواست.
آبشار سبزرود و دره پایین دست آن و سد شهید پارسا از دیگر جاذبه های طبیعی حوزه این منطقه نمونه گردشگری است.
آرامگاه های امام زاده سلطان، کریم شاه و سلطان مصیب در منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو و امام زاده به فاصله 3 کیلومتر از یک دیگر وجود دارد.
مرقد امام زاده سلطان کریم شاه در روستای کریمو قرار دارد.
این روستا در فاصله 25 کیلومتری شهرستان سرایان و 20 کیلومتری شهر کاخک و 43 کیلومتری فردوس واقع شده است.
نام روستای کریمو نیز که در ابتدا کریمان بوده و بعدها به لهجه محلی کریمو نامیده شده از نام این امام زاده بزرگوار گرفته شده است.
حدود 34 رشته قنات کوچک و بزرگ به همراه دره نای و آبادی هایی که در این روستا وجود دارد چشم اندازهای طبیعی بسیاری را در منطقه به وجود آورده اند که باعث شده است گردشگران بسیاری به خصوص در فصل تابستان و بهار به این منطقه سفر کنند.
امام زاده سلطان مصیب نیز در روستای مصعبی شهرستان سرایان قرار دارد.

آدرس :خراسان جنوبی – سرایان – مصعبی کریمو فاصله 21 کیلومتری شمال شرق شهرستان سرایان

103