بلیط هواپیما سوئیت تبریز

منطقه‌ حفاظت شده‌ رئيسی

۲۸ تیر ۱۳۹۵منطقه‌ حفاظت شده‌ رئيسی خراسان رضوی نیشابور

موقعيت جغرافيايي

منطقه‌ حفاظت شده‌ رئيسی در موقعیت جغرافیایی N3552 E5835 در استان خراسان رضوی واقع است. منطقه‌ي حفاظت شده‌ي رئيسي با وسعتي حدود ۵۰ هزار هكتار، در دشت نيشابور و در سمت شرق محور نيشابور-كاشمر، واقع شده است كه از شمال به كال‌شور، و از شرق به جاده‌ي شوسه‌ي روستاي همايي، در جنوب از روستاي همايي تا شاه‌بخش و از اين نقطه تا امتداد جاده‌ي صعب‌العبور تا درخت سنجد و در امتداد همان جاده به گل‌چشمه، آخور و ارغش تا قاسم آباد و از غرب به جاده‌ي روستاي قاسم‌آباد تا پل كال‌شور، محدود مي شود. از حدود ۱۹ كيلومتري جنوب نيشابور، منطقه‌ي رئيسي، شروع مي‌شود.

ويژگي‌هاي اقليمي

اين محدوده، منطقه‌اي كويري با تركيبي از دشت، تپه‌ماهور و مسيل‌هاي پراكنده كه كال‌شور نيشابور به سبزوار، از شمال آن مي‌گذرد و اين عامل بر تنوع زيستي منطقه، افزوده است. پوشش گياهي منطقه داراي تنوع زياد بوده و در آن گياهاني چون ورك، درمنه، گل‌گندم، پيچك، كما و … را مشاهده مي‌نماييم. قسمت‌هايي از منطقه را جنگل‌هاي تاغ، پوشانده است.

حیات وحش

حيات وحش منطقه، شامل آهو، گرگ، روباه، كفتار، گربه‌ي وحشي، خرگوش، تشي (بزون غوره) و …، انواع خزندگان، نظير انواع مارها، مارمولك، لاك‌پشت و …، و انواع پرندگان بومي از قبيل شاهين، بالابان، عقاب، قرقي، شابوف، كبك، تيهو، كوك، باقرقره، هوبره و … مي‌باشد.

300

301

302

303
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • خسرو دانشجو

    سلام
    می نویسید حیات وحش منطقه شامل: آهوگرگ، روباه، كفتار، گربه‌ي وحشي، خرگوش، تشي (بزون غوره) و …، انواع خزندگان، نظير انواع مارها، مارمولك، لاك‌پشت و …، و انواع پرندگان بومي از قبيل شاهين، بالابان، عقاب، قرقي، شابوف، كبك، تيهو، كوك، باقرقره، هوبره و … مي‌باشد.

    وهیچ اسمی از قوچ و میش نمیبرید بعد در عکس ها ناگهان با عکس های متنوعی از قوچ و میش مواجه میشویم یاد آن ضرب المثل افتادم که قسم حضرت عباس را قبول کنم یا دم خروس را به هر صورت خواهش میکنم کمی جنبه ی علمی و تخصصی کارتان را بالا ببرید . باتشکر

    ۱۷ مهر, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *