رزرو هتل تفریحات کیش

معاون بنیادمسکن: بافت ۱۰ هزار روستا نیاز به ایمن سازی دارد

۱۲ شهریور ۱۳۹۶

محمدرضا شاملو که برای بازدید از طرح های هادی به شهرستان های خراسان شمالی سفر کرده یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از چالش های ساخت و ساز و خطراتی که واحدهای مسکونی را تهدید می کند، جاری شدن سیلاب، سنگ افتان، رانش زمین و یا قرار داشتن بر روی گسل است.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی افزود: در قانون برنامه ششم پیش بینی شده است که ۳۰ درصد از روستاهایی که در معرض حوادث هستند طی پنج سال ایمن سازی شوند.
وی با بیان اینکه پیشنهادها برای اجرای اقدامات ایمن سازی و تامین اعتبار لازم به سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است گفت: سالانه ۶۰۰ روستا ایمن سازی می شود و هر سال پنج هزار میلیار ریال اعتبار برای این طرح ها منظور می شود.
شاملو خاطرنشان کرد: ساخت دیواره، اجرای کانال آب و هدایت آب های سطحی و تثبیت سنگ ها از جمله اقداماتی است که برای ایمن سازی روستاها انجام می شود.
وی در باره نیاز به جابه جایی روستاها گفت: تحقق این مهم امری هزینه بر است و تلاش داریم تا با مقاوم سازی و ایمن سازی مسکن و بافت روستا از جابه جایی روستا جلوگیری کنیم.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: اما در صورتی که جابه جایی روستا اجتناب ناپذیر باشد، پیشنهاد به شورای برنامه ریزی داده می شود تا مکان یابی انجام و جابه جایی اجرا شود.

*برخی روستاها با کمبود زمین روبه رو هستند
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گفت: برخی از روستاهای حریم شهر در مناطق مختلف کشور برای توسعه روستا و ساخت مسکن با مشکل کمبود زمین روبه رو هستند.
وی گفت: روستاهای حریم شهرها که به واسطه نزدیک بودن به شهر، مهاجر پذیر هستند و رشد جمعیتی زیادی دارند، برای ساخت و ساز مسکن با مشکل کمبود زمین روبه رو می شوند که باید برای سمت توسعه این روستاها زمین مورد نیاز از راه و شهرسازی در اختیار قرار گیرد.
وی با اشاره به درخواست ها برای واگذاری زمین های محدوده شهرها به بنیاد مسکن افزود: اخیرا بخش نامه ای ابلاغ شده است که بر اساس آن، مقرر شده ادارات راه و شهرسازی استان ها زمین های محدوده روستاها را برای ساخت مسکن در اختیار بنیاد مسکن استان ها قرار دهند و با اجرایی شدن دستور که داده شده خیلی از مشکلات رفع می شود.
شاملو تصریح کرد: در روستاهای حریم شهر و روستاهای هدف گردشگری و خوش آب و هوا علاوه بر ساکنان دائمی، افرادی نیز به صورت مقطعی سکونت دارند که نیاز به ساخت مسکن را بیشتر می کند.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گفت: البته رویکرد ما به سمت و سوی واگذاری زمین و تغییر کاربری ها نیست و رویکرد ما حفظ زمین های زارعی و باغی است.
شاملو اظهار کرد: بنا نیست که هر فرد هر جا اراده کرد، ساخت و ساز انجام دهد و طرح هادی نیز با رویکرد جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز اجرایی می شود، البته با توجه به رشد و افزایش جمعیت ممکن است نیازهای جدید برای سمت توسعه روستا ایجاد شود که در بازنگری طرح های هادی روستایی دیده می شود و مورد توجه قرار می گیرد.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: اگر شرایط خاص در روستایی وجود داشته باشد، نیاز باید منعکس شود تا در صورت مساعد بودن شرایط زمین به فرد داده شود.
وی با تاکید بر اینکه تلاش داریم از تغییر کاربری جلوگیری شود و زمین های کشاورزی مورد تخریب قرار نگیرند گفت: تا جایی که مقدور است زمین های کم بازده به ساخت و سازهای روستاییان اختصاص داده می شود.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: در زمینه واگذاری زمین، همکاری خوبی میان سازمان جنگل ها و مراتع و نیز جهاد کشاورزی وجود دارد.

* بیش از ۳میلیون سند ملکی در روستاهای کشور صادر شد
شاملو گفت: تاکنون سه میلیون و ۱۳۴ هزار جلد سند ملکی برای واحدهای مسکونی در روستاهای سطح کشور صادر شده است.
وی اظهار کرد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفرجمعیت کشور نیز تا کنون ۱۷۵ هزار جلد سند صادر شده است.
معاون عمران روستایی بنیادمسکن انقلاب اسلامی صدور سند ملکی برای روستاییان را امری اقتصادی و کمک به اقتصاد روستاها عنوان کرد و گفت: صدور سند ملکی، یک کار ثبتی و حقوقی است اما این بنیاد برای رفاه مردم این خدمات را به روستاییان و شهروندان در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ارائه می دهد.
شاملو درباره اقتصاد روستاها گفت: بنیاد مسکن متولی مستقیم اقتصاد روستاها نیست اما در تمام فعالیت ها بسترسازی در اقتصاد روستا ها مد نظر این بنیاد است.
وی تصریح کرد: صدور سند یکی از این فعالیت ها است که با رویکرد اقتصاد روستاها انجام می شود.
شاملو درباره گلایه ها از امتناع بانک ها در پذیرش اسناد روستایی برای پرداخت تسهیلات گفت: بر اساس بخش نامه ای که بانک مرکزی دریک دهه پیش ابلاغ کرد، بانک ها مکلف هستند این اسناد را به عنوان وثیقه مورد پذیرش قرار دهند و قاونگذار به طور صریح این را تکلیف کرده است اما برخی بانک ها از این قانون سرباز می زنند.

تور اروپا

 معاون بنیادمسکن: بافت 10 هزار روستا نیاز به ایمن سازی دارد

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *