بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد پنجه علی قزوین

۱۸ خرداد ۱۳۹۵مسجد پنجه علی قزوین استان قزوین قزوین

اين مسجد در جانب غربي خيابان پيغمبريه و نزديک مزار پيغمبريه واقع گرديده، فاقد کتيبه تاريخي و معروف است که آن را شاه تهماسب صفوي به عنوان مسجد حرمسراي شاهي بنا کرده است . اين مسجد دو در دارد . يکي، از جانب خيابان پيغمبريه و ديگري در کوچه جنوبي مسجد که از آنجا به حياط مدرسه و مسجد مي توان راه يافت . اين در را در حدود سال، ۱۳۰۰ه-. ق، در راهرويي زيرزميني که به حرمخانه منتهي مي گرديده است ، احداث کرده اند . اکنون مدرسه را خراب کرده و به جاي آن، دبستان نوبنيادي ساخته اند . داخل مسجد ، محوطه سرپوشيده اي به وسعت ۲۰۰ متر مربع است که با طاق هاي آجري و ستون هاي سنگي پوشش يافته است . ازاره و ديوارهاي اطراف و ده ستون وسط مسجد، از سنگ مرمر است . بالاي ازاره مرمري به پهناي بيش از نيم متر ، کاشيکاري است و کاشي هاي آن زيبا و ظريف و به رنگ آبي است و دور آنها را با کاشي مشکي و سرمه اي حاشيه داده اند . در وسط طاق دوم مسجد ، محرابي است که دور آن کاشي آبي رنگ کار گذاشته اند و اسامي ائمه (ع) به خط نسخ و به رنگ سفيد در آنها منقوش است . محراب مزبور با اسلوب مقرنس سازي گچبري و رنگ آميزي شده و در جبهه آن در وسط ديوار، قطعه سنگي از مرمر صيقل کاري گذاشته شده که اثر پنجه بزرگ فرورفته اي را نشان مي دهد که در سنگ کنده کاري شده است . شهرت دارد که اين، اثر پنجه امام علي (ع) است . بقيه طاق ها و ديوارهاي مسجد با گچ سفيد شده و طاق هاي پنجم و ششم را هم از وسط تخته کوبيده و دو اشکوبه کرده اند که اشکوب بالا به بانوان اختصاص دارد .

353

354

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • ایوب

  سلام بهتر بود از ابنیه مهمتر و با ارزشتری همچون شاهزاده حسین (امامزاده حسین فرزند امام رضا) که نزد اهالی قزوین بسیار محترم است و صاحب بارگاهی زیبا و باشکوه
  یا امامزاده سلطان سید محمد
  یا زیارتگاه چهار انبیا
  یا کاخ چهل ستون زیبا و عالی قاپو
  یا بسیاری از مکان های و ابنیه تاریخی و مذهبی معتبر نام برده می شد

  ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • اسلوب

   باعرض سلام و تشکر , دوست عزیز تمام عناوینی که فرمودید در جاذبه های مذهبی و تاریخی شهر قزوین به صورت جداگانه معرفی شده است .

   ۲۵ خرداد, ۱۳۹۵

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *