بلیط هواپیما سوئیت تبریز

لباس و پوشاک مردان اشکانی

۱۱ اسفند ۱۳۹۷

بررسی سایکس که نظرش بر اساس تحقیقات به عمل آمده در خصوص لباس مردان اشکانی بیش از دیگران به حقیقت نزدیک است . در خصوص لباس پارتیان ( اشکانیان ) چنین نوشته است :
لباس پارتیها مانند پارسی ها قبایی بلند و گشاد بود که در آن زمان معمول مردم ماد بود شلواری فراخ می پوشیدند . به جای کلاه چیزی به شکل نوار بر گرد سر می بستند که از دو طرف منتهی به دو رشته دراز می شد و یا ( تیار) تاج گردی مخصوص پادشاهان هخامنشی بر سر می گذاشتند .
هنگام جنگ ، سلاح آنها کلاه خودی بود از فولاد صیقلی شده ، یراق اسب ها بسیار با ثروت و قیمتی و دهنه و گل میخ های زرین معمول بوده است . اسلحه عمده ی ملی ، کمانی بوده پر قوت و شمشیری هم حمایل می کردند .
بستن قمه در میان طبقات بدون تخلف معمول بود . حربه ی عمده ی سواران سنگین اسلحه نیزه بوده است . به هر حال با توجه به آثار و مدارک موجود از جمله مجسمه ها و آثار سنگی نیز مسکوکات به جای مانده از دوره اشکانی می توان چنین اظهار نظر کرد که :
لباس مردان اشکانی نظیر لباسی است که امروزه قسمت اعظم مردان شرق ایران بر تن می کنند و پیراهن آن دارای چین هایی است که از ۸ تا ۱۶ ترک تشکیل می شود و آستینی بلند دارد . با توجه به گزارش تاریخ نویسان معلوم می شود که پارتیها دارای رزم افزارهای زیر بوده اند :
تیر و کمان ، نیزه ی ضخیم و بلند ، شمشیر دو دمه ، خنجر ، رانپای چرمی ، کلاه خود ، زره تا به زانو ،زانو بند ، زوبین و سپر و برای انسان خود بر گستوان .
لازم به توضیح است که رانپا شلواری چرمی بوده که دو لنگه ی آن از هم جدا بوده است .
برخی از تصاویر روی نقوش سنگی مربوط به دوره اشکانی موید آن است که کمربند اشکانی از چرمی ساده و شبیه به کمربندهای مادی و پارسی ساخته می شده است . ضمن آنکه برخی تصاویر از جمله نقش اشکانی بیستون ، کمربندهایی را نشان می دهد که از تزییناتی گرد و محدب ( که می تواند قلاب های فلزی باشد ) مرکب است . همچنین سورنا سردار معروف اشکانی کمربندی پهن بر کمر می بسته که دارای نقوش چهارگوش بوده و چهارگوش نیز چهارگوش هایی دیگری در میان خود داشته است که بوسیله ی خطوط مایل یا هاشوری به هم ارتباط داشته است .
سر بند اشکانی از یک یا چند بند بافته ی ابریشمی تشکیل شده که در پشت سر دو سر سربندها به هم قفل می شده و یا به وسیله ی نواری گل گره زده می شد و دنباله های آن در پشت سر آویخته شده است .
کفش مردان پارتی به چهار شکل دیده شده است :
۱- نوعی از آن ساده بود و رویه ی آن از دو تکه چرم تشکیل شده که بووسیله ی یک بند در جلوی دهانه کفش گل گره زده می شد.
۲- کفشی بوده که پنجه هایش به سوی بیرونی پا متوجه بوده و بر رویه ی کفش نیز درزی وجود داشته است .
۳- کفشی بوده ساقه بلند با پنجه ی برگشته بر روی خود دو تختی و دارای بندهای فراوان تلا بالا که بر گردنه ی پا بسته می شده است .
۴- نیم چکه ای بوده که در لبه ی ساقه ی آن نواری چرمی داشته که دهانه ی کفش را جمع و به پا می چسباند و ضمنا این نیم چکمه زبانه ای بلند داشته است .
قابل ذکر است که از دوره ی اشکانی دو پرچم فلزی به شکل نیزه ای بلند که هر دو دارای تصاویری از عقاب و هلال ماه و حلقه و… است نیز به جای مانده است .

لباس و پوشاک مردان اشکانی

برگرفته از کتاب مختصری درباره تاریخ تحولات لباس و پوشاک در ایران نوشته دکتر حسین یاوری ، سارا حکاک باشی 

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *