بلیط هواپیما سوئیت تبریز

غار علیصدر ، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۴ شهریور ۱۴۰۰

غار علیصدر ، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان می باشد که بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی‌نظیرترین غارهاست . شکل‌گیری غار علصدر به دوره ژوراسیک ( دوره دوم زمین‌شناسی ۱۹۰- ۱۳۶میلیون سال پیش ) برمی‌گردد. این غار تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد. علیصدر همچنین یکی از بزر‌گ‌ترین غارهای آبی جهان نیز به شمار می‌رود . از مجموعه رشته آب‌ها در درون غار علیصدر، دریاچه‌هایی به وجود آمده‌اند که طی کردن آن‌ها تنها با قایق میسر است. بازدید شما به دو صورت نیمه مسیر و تمام مسیر به مسافت‌های ۱۲۵۰ و ۴,۰۰۰ متر است.

غار علیصدر

تاریخچه غار

مردم روستای علیصدر از سالیان دور به وجود غار علیصدر پی برده بودند و آب آن را مورد استفاده قرار می‌دادند، اما این غار برای اولین بار در سال ۱۳۴۲ توسط ۱۴ نفر از اعضای گروه کوهنوردی مورد بازدید و کاوش قرار گرفت.به دلیل تنگ بودن دهانه غار که تقریبا ۵۰ سانتیمتر بود، فقط کوهنوردان حرفه‌ای آن هم به سختی می‌توانستند وارد این غار شوند، تا اینکه در سال ۱۳۵۳ عبدالله حاجیلو، رئیس هیئت کوهنوردی همدان، به کمک افراد محلی دهانه این غار را به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر باز کرد، سپس اقدامات لازم برای بازدید از این غار تاریخی همانند بازیابی مسیر، روشنایی و سایر موارد را از سر گرفت و سرانجام در سال ۱۳۵۵ امکان بازدید از غار علیصدر برای عموم مردم امکان‌پذیر شد.

این غار از دالان‌ها، راه‌های باریک و پر پیچ‌و‌خمی برخوردار بوده و یک دریاچه بزرگ در قسمت مرکزی آن قرار گرفته است. جالب است بدانید که عمق این دریاچه در قسمت‌های مختلف بین نیم تا ۱۴ متر است و عمق برخی از حفره‌های زیرزمینی آن تا ۴۰ متر هم خواهد رسید. آب دریاچه غار علیصدر بسیار خنک و زلال بوده و هیچ رنگ یا بوی خاصی ندارد. این غار تاریخی در سال ۱۳۸۷ در لیست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

غار علیصدر

علت نامگذاری

نام غار علیصدر برگرفته از نام روستای علیصدر است که طی سالیان گذشته علی‌سد و علی‌سرد نیز گفته می‌شده است. بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش‌های ورودی غار علیصدر در دوره صفویان مورد استفاده اهالی آن منطقه قرار می‌گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصارف کشاورزی استفاده می‌کردند.

آب و هوای داخل غار علیصدر

دمای داخل غار علیصدر حدود۱۶ درجه و دمای آب۱۲ درجه سانتیگراد ثابت می باشد. PH آب نزدیک به خنثی و معادل ۸ می باشد و عمق آب بین نیم تا ۱۵.۵ متر اندازه گیری شده است. سختی آب غار بالا بوده و از نوع آهکی است بنا براین استفاده از آن برای آشامیدن توصیه نمی شود. علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی شود و به علت وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی گردد، همچنین به علت عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نمی شود.

نکته جالب این که غار ازنوع غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن صورت نگرفته چرا که استالاگتیت و استالاگمیت های موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می شود. ضمناً تاکنون ۱۱۴۴۰متر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود ۲/۲ کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

غار علیصدر

داخل غار چه می بینیم

فضای داخلی و سنگ‌های درون این غار به دوران دوم زمین‌شناسی یعنی دوره ژوراسیک مربوط می‌شود. زیبایی این غار واقعا چشم‌نواز بوده و نورپردازی آن در قسمت‌های مختلف جلوه خاصی به غار بخشیده است. وجود قندیل‌های بلند و جذاب در بخش‌های مختلف این غار واقعا حیرت‌انگیز بوده و چگونگی ایجاد آن ممکن است ساعت‌ها شما را به فکر فرو ببرد.

غار علیصدر دارای دو مسیر خشک و آبی است که طی کردن هر کدام از آن‌ها به نوع خود لذت‌بخش است. در ابتدا که وارد غار می‌شوید، باید از پله‌های متعددی پایین رفته و در فضای داخلی غار قدم بزنید. زیبایی سنگ‌ها و فضای داخلی غار قطعا حیرت هر بینننده‌ای را برمی‌انگیزد و شما را در عمق افکارتان غرق می‌کند.

غار علیصدر

پس از قدم زدن و عبور از مسیر خشکی، با پوشیدن جلیقه نجات و به همراه یک راهنما وارد قایق می‌شوید، تا به طور کامل از قسمت‌های آبی این غار دیدن کنید. فرد راهنما به طور کامل درباره بخش‌های مختلف غار و قدمت آن‌ها به شما توضیح داده و اسامی سنگ‌های مختلف موجود در قسمت سقف غار را به شما معرفی خواهد کرد. بد نیست بدانید که سنگ هر بخش از غار شبیه به یک چیز است، به عنوان مثال، سنگ برخی قسمت‌ها مشابه مروارید، اژدها و پرنده است.

عظمت پروردگار

شما در هر گوشه از غار علیصدر معجزه‌ای از طبیعت را مشاهده کرده و بیش از پیش عظمت خداوند را درک خواهید کرد. مطمئن باشید قایق‌سواری در این غار شگفت‌انگیز، لحظات فوق‌العاده ناب و درجه یکی را برای شما رقم خواهد زد و تجربه یک حس فراموش‌نشدنی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

سعی کنید زمانی که درون قایق نشسته‌اید، همه بخش‌های غار را به دقت با چشمان خود رصد کرده تا هیچ صحنه‌ای از مقابل چشمانتان محو نشود و در عین حال به صحبت‌های راهنما هم گوش دهید تا اطلاعات بیشتری درباره غار به دست آورید. توصیه ما به شما این است که به هنگام ورود به این غار حتما لباس گرم بپوشید، زیرا دمای این غار پایین بوده و محیط خنکی دارد.

غار علیصدر

شکل های جذاب داخل غار

استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های غار که همان چکیده‌ها و چکنده‌ها هستند، جلوه‌‌هایی زیبا و تاریخی از غار علیصدر را به نمایش می‌گذارند که تماشای آن واقعا جذاب است. آن‌ها در انواع مختلفی وجود دارند و بر حسب ظاهرشان به نام‌های مختلفی همانند سوزنی، گل کلم، برفک، نی غار و سایر موارد خوانده می‌شوند.

از معروف‌ترین اشکالی که افراد به هنگام بازدید از غار علیصدر مشاهده خواهند کرد، می‌توان به پنجه اژدها، پنجه عقاب، میدان ستون‌ها، شیر غار، دروازه غار، تخت جمشید، میدان ستون‌ها و کلمه مقدس الله اشاره کرد.

غار علیصدر

نکات جالب غار علیصدر

نکات جالب و جذابی درباره غار علیصدر وجود دارد که دانستن آن‌ها در شناخت این غار زیبا و تاریخی به شما کمک بسزایی خواهد کرد. در ادامه فهرستی از این نکات را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

از بزرگترین غارهای آبی جهان به شمار می‌رود.
از طولانی‌ترین مسیر قایقرانی در داخل غار برخوردار است.
قدمت آن به ۱۹۰ سال قبل برمی‌گردد.
از غارهای زنده دنیا به شمار می‌رود، یعنی ممکن است طی سال‌های آتی دستخوش تغییرات جدیدی شود.
با اینکه این غار در زیر سطح زمین قرار دارد، اما فاقد هرگونه گاز سمی بوده و هیچ مشکلی برای نفس کشیدن افراد به وجود نخواهد آورد.
آب دریاچه موجود در این غار سرشار از املاح معدنی است، بنابراین قابل آشامیدن نبوده و هیچ جانور زنده‌ای در آن زندگی نمی‌کند.

بیشترین ارتفاع مشاهده شده از عمق آب تا سقف غار، چیزی در حدود ۵۵ متر است.
جلوه‌های بی‌بدیل زمین‌شناسی به سادگی در آن قابل مشاهده است.
این غار یک پدیده طبیعی و خارق‌العاده بوده و هیچ انسانی در ساخت و معماری آن دخیل نبوده است.
بیست‌وسومین اثر طبیعی ملی در لیست آثار طبیعی ایران محسوب می‌شود.
سالانه بیش از یک میلیون بازدید‌کننده دارد.

قایق سواری در غار

در هر قایق حداکثر ۸ الی ۱۰ نفر می‌توانند بنشینند.
بازدید از آن به ۱.۵ الی ۲ ساعت زمان نیاز دارد.
کشیدن سیگار در این مکان ممنوع است.
به دلیل قراگیری این غار در زیر زمین، موبایل آنتن نمی‌دهد.
گرفتن عکس با فلش ممنوع است.

غار علیصدر

بهترین فصل برای سفر به غار علیصدر

همدان دارای آب‌وهوای خنک و مطلوبی بوده و زمستان‌های آن معمولا سرد و برف‌گیر است، بنابراین بهترین فصل برای سفر به همدان و بازدید از غار علیصدر را می‌توان فصل بهار و تابستان دانست، یعنی در حالت کلی، از اواسط اردیبهشت تا پایان تابستان می‌تواند سفری دلچسب و درجه یک را برای شما رقم بزند. توجه داشته باشید که دمای غار در فصل‌های مختلف سال تقریبا یکسان بوده و سرد است، بنابراین رهایی از هوای گرم تابستان حتی به مدت یک ساعت هم می‌تواند لذت‌بخش باشد.

امکانات رفاهی

در حوالی این غار برای گردشگران انوع هتل، ویلا و سوئیت در نظر گرفته شده است که شما می‌توانید به سلیقه خود در یک از آن‌ها اقامت داشته باشید، البته امکان چادر زدن در حوالی آن که منطقه‌ای کاملا محافظت شده بوده و همانند یک شهرک است هم برای شما وجود دارد. جالب است بدانید که هتلی به نام علیصدر در حوالی این غار وجود دارد.

از امکانات تفریحی و رفاهی خاصی که برای مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است می‌توان به آلاچیق‌های چوبی، بازارچه صنایع دستی، شهر بازی، نمازخانه، پارکینگ و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

غار علیصدر

نحوه دسترسی

غار علیصدر در ۶۵ کیلومتری شمال غربی همدان و در یکی از مرتفع ترین مناطق استان در دامنه رشته کوه زاگرس واقع شده است. ارتفاع دهانه غار از سطح دریا ۲۱۸۰ متر است.همانطور که گفته شد، این غار در روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ استان همدان واقع شده و تقریبا یک ساعت با شهر همدان فاصله دارد. شما می‌توانید برای دسترسی به این غار تاریخی از سه مسیر زیر استفاده کنید:

مسیر اول: همدان، شهر کبودرآهنگ، سه راهی نوژه، روستای علیصدر، غار علیصدر
مسیر دوم: همدان، لاریجن، بیجار، غار علیصدر
مسیر سوم: همدان صالح آباد، غار علیصدر

غار علیصدر

غار علیصدر

غار علیصدر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • محمد

  فوق العاده .البته باید کلا نصف روز وقت گذاشت رفت و برگشت از همدان و بازدید حدود ۶ ساعت زمان میبره.داخل غار هم حدودا دو ساعتی وقت میخواد .ولی برای دفعه اول اعجاب انگیزه .من مهر ماه رفتم عااااالی بود

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  بر اساس رده بندی حرارتی Jadin، Astrue آب غار جزو آب های سرد (حدودا ۱۲ درجه) محسوب می شود. همچنین فاقد بو و مزه خاص است، رنگ آن آبی کم رنگ و بسیار زلال است

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  يكي از زيباترين غارهايي است كه خواهيد ديد
  كاش ايجاد امكانات براي گردشگران به اين غار آسيبي وارد نكند

  ۲۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • متین حسینخانی

  واقعا غار زیبایی است که هیچ موجود زنده ای ندارد و خیلی قندیل های آهکی و نمکی زیبا داشت حتما برید

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • صدف

  بسیار غار زیبایست

  ۱۸ اسفند, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *