بلیط هواپیما جاهای دیدنی اصفهان در بهار

شوط

تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۹ مرداد ۱۳۹۶
شوط آذربایجان غربی شوط

شوط يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي ايران است. اين شهر در مرکز شهرستان شوط و در ۴ کيلومتري کناره جنوبي رودخانه زنگبار جاي دارد. جمعيت شهر شوط در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۹,۷۵۹ نفر بوده‌است.

شوط از سوي شمال غربي با ماکو، از شمال شرقي با پلدشت از طرف جنوب غربي با چالدران و از سوي جنوب شرقي با قره‌ضياءالدين همسايه‌است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

نامگذاري
وجه تسميه شهر برگرفته از کلمه «آشوط» ارمني است. با اين حال امروزه هيچ ارمني زباني در اين شهر ساکن نيست.اين ناحيه در ادوار طولاني ساکنان ارمني زبان داشته‌است که هنوز نام‌هاي شهرها و آبادي‌هاي بسياري دراطراف شوط و ماکو مي‌توان پيدا کرد که ريشه ارمني دارند. مثل تمام روستاهايي که به «جوق» ختم مي‌شوند: باغچه جوق، آوا جوق، قلاع جوق. در زمان حاکميت پهلوي نام شهر در اسناد دولتي به شاه آباد تغيير يافت.اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷ بار ديگر شهر به همان نام سابق خود ناميده شد. با توجه به اينکه از خروج ارامنه از اين منطقه قرن‌ها مي‌گذرد ولي اين نام بي ترديد خود نشان از قدمت و سابقه ديرين سکونتي شهر دارد.

از بناهاي تاريخي و فرهنگي شهر در دوره‌هاي گذشته چيز مهمي برجاي نمانده‌است. شايد تنها بناي قابل ذکر «بناي عمارت خان» در روستاي خوک (آخرين آبادي خان نشين منطقه) واقع در ۵ کيلومتري شوط مي‌باشد که نمونه بارزي از بناهاي عمارتي اواخر قاجار و اوايل پهلوي است که بعلت استفاده شخصي و مسکوني در حال تخريب است.

جاذبه‌هاي طبيعي
از جاهاي ديدني اين شهر، آبگرم معدني ايسي سو مي‌باشد. اين آبگرم در بالاي تپه‌اي قرار گرفته که از دو جاي تپه، آبگرم و از وسط آن آب سردي از دل خاک بيرون مي‌آيد.
شوط

PDFPrint

سوئیت تبریز جاهای دیدنی تبریز در بهار
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  یکی از جمله جاهایی که دوس داشتم آبگرم معدنی ایسی سو بود که خیلی زیبا و دوس داشتنی بود

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جز ابگرم چیز قابل دیدنی نداره شوط.اگه به شوط رفتید حتما به شهر نزدیکش یعنی ماکو‌ هم سر بزنید

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *