رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۲ فروردین ۱۳۹۷

شهر سورک

اشتراک گذاری

سورَک یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز شهرستان میاندرود است.روستای سورک در ۱۵دی ۱۳۷۵ تبدیل به شهر ودرسال۱۳۷۶شهرداری آن تاسیس گردید.

وجه تسمیه

شکل و تلفظ صحیح کلمه « سورِک » به صورت « SUREK » است. واژه ی(سور)یک واژه کهن اوستایی است که اصل آن(سوئیرا)می باشد به معنای جشن و سرور. البته وجه دیگری نیز برای این واژه قائل شده اند که در آن سور به معنی گل سرخ به کار گرفته شده است از آنجاییکه سورک در گذشته ای نه چندان دور مرکز تولید انار بوده است،در فصل شکوفه دادن درختان انار همه جا به رنگ سرخ در می آمده است.

پیشینه

سابقه ی تاریخی سورک دقیقاً مشخص نمی‌باشد ولی آنچه مسلم است این است که این منطقه سابقه ی طولانی تاریخی دارد.این شهر در دوران مختلف دستحوش حملات گوناگون شده است. در دوره قبل از اسلام توسط(سکا)ها ویران گشت.حکومت اسپهبدان مازندران به این منطقه رونق ویژه بخشید و باعث آبادی آن گشت. اما در زمان حکومت مرعشیان و میر تیمور مرعشی(۸۰۰ ه.ق)سادات مرتضایی که از سادات مرعشی بودند به حکومت سورک دست یافتند.(این موضوع می تواند دلیل خوبی باشد برای آنکه سورک قبل از۸۰۰هجری نیز دیاری آباد بوده و استقرار حکومت داشته است.)در سالهای۹۷۰هجری در درگیری حکام مرعشی به دستور میر سلطان مراد سپاهی به سورک حمله می کند و آنرا به آتش می کشد تا حکومت سادات مرتضایی را از سورک بر اندازد. در دوران حکومت میر سلطان مراد دوم سورک مورد تهاجم ملک بهمن قرار گرفت و بازار و خانه ها به آتش کشیده شد. در سفرنامه کنت دو گو بینو سیاح و سفیر فرانسه در دربار قاجار از سورک نام برده شده است. محمدعلی شاه قاجار نیز پس از شکست از مشروطه خواهان هنگام فرار صبح ر ادر سورک به سر برد و بعد از صبحانه به سمت روسیه گریخت.

موقعیت

سورک در ۱۲ کیلومتری شرق ساری واقع است. مردم آن به گویش مازندرانی صحبت می‌کنند.این شهر از غرب با شهرستان نکا همسایه می باشد و در فاصله ی حدوداً ۳۰ کیلومتری بهشهر قرار دارد. در شمال این شهر دریای مازندران و ساحل گهرباران قرار دارد.

در ناحیه جنوبی سورک و در حد فاصل کوهدشت،یک گسل سراسری با امتداد شمال شرقی-جنوب غربی وجود دارد که ناحیه دشت را پایین انداخته است.در حوزه این شهر ۳تیپ ناهمواری دیده می شود: ناهمواری های بخش جنوبی که ارتفاع آن بین۲۰۰تا۸۰۰متر متغیر است و آخرین عوارض برجستگی البرز می باشد که در گذشته پوشیده از جنگل و اکنون باغات میوه هستند. ناهمواری میانی که قسمت عمده سطح حوزه را تشکیل می دهد و از جلگه نسبتاً هموار آبرفتی تشکیل شده است که با شیب ملایم به سمت شمال و دریای مازندران کشیده شده است. بخش شمال که ادامه جلگه ها به سمت دریاست و در امتداد ساحل به شکل زمینهای ماسه زار و مردابی می باشد و۱۰تا۳۲متر از سطح دریای کاسپین بالاتر است.
جمعیت

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهر (۲٬۳۷۷خانوار) برابر با ۸٬۸۱۷نفر ،سرشماری سال۱۳۹۰ برابر ۸۸۶۷نفرجمعیت بوده‌است.[۵] بیشتر مهاجران غیر بومی این شهر(که تعداد زیادی از ساکنان را تشکیل می دهند)از ییلاقات اطراف و روستاهای منطقه هزار جریب مهاجرت کرده اند.

مذهبی

مردم این شهر مسلمان و پیرو مذهب شیعه اثنی عشری می باشند. مراسم عزاداری این شهر در ماه محرم و بخصوص در روز عاشورا بسیار شهرت دارد و هر ساله جمعیت زیادی برای مشاهده این مراسم از شهرها و استان های گوناگون به این شهر می آیند. این مراسم سال های سال است که توسط مردم سورک بر‌گزار می شود.در این روز پس از مراسم عزاداری و نماز ظهر عاشورا از میهمانان شهر در منازل مردم پذیرایی می شود. مراسم عاشورای سورک بزرگترین مراسم عزاداری منطقه در روز عاشورا می باشد.
جاذبه های طبیعی

دشت ناز دشت ناز منطقه‌ای در ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری است. پیش از انقلاب اسلامی ایران، این منطقه که جزء زمین‌های ماترک رضاشاه بود، توسط عبدالرضا پهلوی توسعه یافت و در آن فرودگاه، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث گردید. این منطقه در شهرستان میاندرود به مرکزیت سورک واقع گشته است و راه دسترسی آن از سه راه سورک به سمت ساحل گهرباران می باشد.

این منطقه حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و مرکز اصلی تکثیر در اسارت زیرگونه در آستانه انقراض گوزن زرد ایرانی است.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز در موقعیت جغرافیایی N364205 E531211 در استان مازندران و در ۲۹ کیلومتری ضلع شمال شرقی ساری واقع شده است. مساحت آن در حدود۵۶ هکتار می باشد. پوشش گیاهی: بلوط ،انجیلی و ممرز . پناهگاه حیات وحش دشت ناز با مساحتی بالغ بر ۵۶ هکتار طی مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۲۱/۵/۱۳۵۴ شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست این پناه‌گاه که در حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در شمال شرقی ساری با فضایی از جنگل‌های جلگه‌ای قرار گرفته، از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است. در این پناه‌گاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی که تعلیف آن‌ها دستی صورت میگیرد همه ساله تعدادی از گوزن‌های تولید شده را به زیست‌گاه‌های اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و کارون منتقل میکنند. تعدادی از گوزن‌های این پناه‌گاه به جزیره اشک در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شده‌اند. پیرامون این پناهگاه حصارکشی شده است و گوزن‌ها را از پشت دیوارهای سیمی میتوان مشاهده کرد.
ویژگیهای منطقه وجود دریای سحرانگیز گهرباران و دامنه­های آرامش بخش و روح افزای کوههای البرز و نیز جنگل سرسبز و فرح انگیز میاندرود به همراه حدود ۲۷ نقطۀ ثبت شدۀ گردشگری، از قابلیت­های فراوان این منطقه در توریسم است. این منطقه کوهستانی که از جنگلهای هیرکانی پوشیده شده است یکی ا ز منحصربه‌فرد ترین اکوسیستم های طبیعی کشور را دارا میباشد. وجود بیش از۴۴۷ گونه گیاهی خود مبین این موضوع است. از گونه های مهم گیاهی میتوان از ممرز؛ راش؛ توسکا؛ انجیلی و لیلکی و از گونه های مهم جانوری میتوان از گوزن زرد؛ مرال؛ شوکا؛ گربه جنگلی و قرقاول نام برد.

این پناهگاه زیستگاه یکی از نادرترین گونه‌های گوزن در جهان، یعنی گوزن زرد ایرانی است. عوامل تهدید کننده: از مهمترین عوامل تهدید میتوان از اقزایش گونه گوزن زرد که خطری بالقوه برای گونه های اندمیک منطقه به حساب می آید نام برد.

ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز، پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها ) بصورت لکه جنگلی جلگه ای باز مانده از اراضی جنگل جلگه ای در دشتی هموار و گونه های غالب آزاد و بلوط ،

جاذبه های اکوتوریستی : اراضی جنگلی جلگه ای و نزدیک به شهر و روستا و جاده اصلی سورک-گهر باران

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت کشاورزی و باغداری

تعارضات مهم منطقه : فشار ناشی از نگهداری و تکثیر گوزن زرد طی بیش از ۵ دهه ، و تخریب پوشش جنگلی و عدم رویش درختچه ها ی جدید و جایگزینی

تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مراکز محیط بانی و سر محیط بانی و با ۱ دستگاه خودرو و ۲ موتور تریل و تراکتور

سایر ملاحظات :در حال حاضر بعنوان مر کز تکثیر گوزن زرد ایرانی محسوب می گردد.
شرکت زراعی دشت ناز

شرکت زراعی دشت ناز در جاده ساری به سورک و در جاده گهرباران به دریای مازندران واقع شده است . کل اراضی شرکت ۳۱۰۰ هکتار بوده که ۲۶۷۸ هکتار از زمینها قابل کشت و مابقی اراضی را کانالهای آبرسانی و زهکشها و جاده های ارتباطی بین مزارع بطول حدود ۵۰ کیلومتر و زهکشها بطول ۱۷۰ کیلومتر و سایر تاسیسات ، ساختمان اداری و انبارها و هانکار ماشین آلات و ساختمان کمپوست را تشکیل می دهد . این شرکت با پیشینه ۵۰ ساله پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حسب فرمان حکومتی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با کلیه اراضی ، ساختمانها ، تاسیسات و سایر اموال منقول و غیر منقول موجود دراختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته و پس از ثبت در اداره ثبت شرکتها در سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را بر مبنای مفاد اساسنامه در امور کشاورزی تاکنون ادامه داده است شرکت دشت ناز با برخورداری از دهها کارشناس و کارگر ماهر و با استفاده از تجهیزات، ماشین‌آلات و تکنولوژی پیشرفته و سیستم مدرن آبیاری تحت فشار یکی از واحدهای تولیدی معتبر کشور در امور تولید بذور استراتژیک نظیر ذرت هیبرید ، سویا ، گندم و همچنین تولید شالی هیبرید و ماهیان گرم آبی و سبزی و صیفی و کمپوست (تولید قارچ) بوده که توانسته است اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی را در امر اشتغال زائی و شکوفایی اقتصادی در راستای محرومیت زدایی منطقه جامه عمل بپوشاند . شرکت دارای دو واحد آببندان دو منظوره به گنجایش ۵ میلیون مترمکعب جهت ذخیره آب و پرورش ماهی گرمابی به میزان ۴۵۰ تن و بچه ماهی بمیزان ۳۰ تن می باشد. میزان تولیدات شرکت مقدار ۲۱هزار تن محصول همگن شده بر اساس گندم بوده که شامل : گندم بذری ، کلزا ، ذرت دانه ای و بذری و ذرت علوفه ای ، شالی ، سویا ، ماهی ، لوبیا سبز ، سبزی و صیفی و کمپوست می باشد . تعداد نیروی انسانی شرکت زراعی دشت ناز ۴۴ نفر پرسنل دائم و ۱۹ نفر پرسنل قراردادی می باشد . همچنین شرکت از وجود ۲۵۰ نفر پرسنل فصلی جهت پیشبرد امورات زراعی طی مدت یکسال استفاده می نماید .

اهداف دراز مدت شرکت : شرکت زراعی دشت ناز در نظر دارد با استفاده از کارشناسان خبره و بهره مندی کامل از توان کارشناسی و نظرات مشورتی اساتید فن با عنوان گروه مشاوران و متخصصین، اهداف زیر را محقق سازد. ۱-توسعه کشاورزی پایدار ۲-حفظ و تقویت بستر تولید یعنی خاک بمنظور پایداری در تولید ۳-کاهش مصرف سموم با تولید زنبورهای تریکوگراما و براکون بعنوان حشرات پارازیتگر جهت ایجاد مبارزه بیولوژیکی علیه آفات مزارع ۴-بالا بردن سطح زیر کشت با انجام کشتهای مضاعف (دو کشت در یکسال زراعی) ۵-بالا بردن کیفیت تغذیه ای جهت مصرف انسان و دام ۶-حفظ محیط زیست ۷-استفاده بهینه از آب و خاک و بالا بردن راندمان آبیاری با ایجاد سیستم های تحت فشار پیشرفته در سطح کل مزارع شرکت ۸-بالا بردن دانش فنی کارشناسان شاغل و بکارگیری نیروهای متخصص با توجه به دارا بودن پتانسل های بالقوه بالا در شرکت ۹-ایجاد طرحهای تحقیقاتی بمنظور افزایش تولید در واحد سطح و گزینش ارقام جدید از ارقام سازگار در منطقه ۱۰-برنامه‌ریزی شرکت به منظور تولید بذور استراتژیک مورد نیاز کشورو منطقه ۱۱-ایجاد طرحهای نوین کشاورزی بعنوان الگوی و پایلوت کشاورزی منطقه ۱۲-آموزش و بازدید دانشجویان و کارشناسان کشور از شرکت بمنظور آشنایی با اصول کشاورزی مدرن ۱۳-تنوع در تولید و توسعه آن در سطح منطقه ۱۴-کاهش هزینه تولید ۱۵-رعایت اصول بهزراعی ۱۶-بهینه سازی مصرف کود و استفاده موثر و متعادل از انواع کودهای شیمیایی برای نیل به حداکثر تولید و پایداری آن در خاک و در نهایت بهره وری در تمام شاخص های مهم کشاورزی.
فرودگاه بین‌المللی ساری(دشت ناز)

این فرودگاه در میاندرود قرار دارد و مسیر اصلی دسترسی آن از جاده ی فرودگاه می باشد. فرودگاه دشت ناز، نام فرودگاهی در شهرستان میاندرود است.این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه بین‌المللی شناخته می‌شود.

این فرودگاه در ۵ کیلومتری شمال سورک قرار دارد. ازفرودگاه دشت ناز به شهرهای تهران و مشهد پروازهای روزانه‌ای توسط ماهان ایر برقرار است. این فرودگاه بین‌المللی است و در ۱۵ کیلومتری ساری واقع شده و پروازهای داخلی ان به شهرهای مشهد – شیراز-اهواز- عسلویه-تهران- بندرعباس-قشم برقرار است.فرودگاه بین‌المللی میاندرود از نظر تعداد مسافر و تعداد پرواز در کشور دارای رتبه ۱۱ است و بزرگترین فرودگاه شمال کشور است. این فرودگاه در هفته بیش از ۷۷ پرواز دارد . این فرودگاه در مسیر اتوبان سورک-نکا روبروی هتل بادله در انتهای بزرگراه جدید فرودگاه در بلوار شاه آباد واقع شده است.
کارخانه نکا چوب

این کارخانه از سال ۱۳۵۰ به منظور بهره‌برداری از جنگلها تاسیس گردید.این کارخانه از لحاظ موقعیت مکانی هم اکنون در حاشیه شهر سورک قرار دارد،ولی به موجب ماده ۵ اساسنامه آن، مرکز اصلی این شرکت شهرستان ساری است.این کارخانه بهمراه شهرک مسکونی آن واقع در مرز شهرستان هستند.
سورک 1 شهر سورک

سورک 2 شهر سورک

سورک 3 شهر سورک

سورک شهر سورک

سورک4 شهر سورک

           
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  این شهر یه لهجه خاص مازندرانی دارن, یه چیزی که خیلی ادمو محو خودش میکنه حیات وحش دشت ناز هستش که هر گونه حیوان و پرنده های رو میتونی درونش ببینی خیلی خوشکله

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جزؤ معدود شهرهای ایرانه که داره حیات وحش فعال و زنده است.بیشتر مناطق سورک جزؤ مناظق حفاظت شده محیط زیسته

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *