رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

تاریخ بروزرسانی :
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد می باشد . روستای کُرخُنْگان، روستایی از توابع بخش مروست شهرستان خاتم است که در ۷۵ کیلومتری شهرستان خاتم یزد واقع شده است. این روستا در دهستان ایثار قرار دارد . براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۴۸۸ نفر بوده‌است. روستای کرخنگان خاتم به عنوان یکی از روستاهای نمونه و هدف گردشگری استان یزد، همواره مورد توجه گردشگران و دوستداران صنعت گردشگری است. این روستا با داشتن آثار تاریخی و طبیعی ارزشمند چشم‌انداز زیبایی را برای بیننده‌ای که این منطقه بکر را برای گردشگری انتخاب کرده، فراهم کرده است.

f60b4c5c a0e5 4cd1 99ae 7534e96e66b6 3 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

وجه تسمیه

کرخنگان از وجود دو مزرعه بزرگ به نام «کر» و «خنگان» در این منطقه حکایت دارد که هر دوی این مزرعه‌ها با برخورداری از چشم‌اندازهای زیبا در دل این منطقه خودنمایی می‌کنند. شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری است . گندم، جو، لوبیا و عدس از مهم‌ترین محصولات زراعی و شیر، ماست، پنیر و کشک از مهم‌ترین محصولات دامی این منطقه محسوب می‌شوند. این روستا به خاطر واقع شدن در محل تلاقی شهرستان‌های بوانات فارس و نزدیکی به شهرستان شهر بابک استان کرمان از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت خاصی است. چنارهای کهنسال کر، جنگل‌های انبوه و تماشایی لایجمه، استودان صخره ای، غارهای طبیعی و درختان دیرزیست از آثار ارزشمند این روستا به شمار می‌آیند.

18059 1 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

درخت چنار گرمه علیا (گرمه بالا) واقع در روستای کرخنگان شهرستان خاتم به شماره ثبت ملی۲۶۶ است . قدمت این اثر طبیعی به حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ سال قبل می رسد. این درخت تک پایه قطر یقه اش ۶۸۵ سانتی متر و تاج آن بطور کامل سالم بوده ولی تنه آن در اثر سن زیاد پوک و سوخته و منجر به خالی شدن آن شده است. ریشه درخت تا عمق ۱۲ متری زمین پیش رفته است.

photo ۲۰۱۸ ۰۳ ۲۹ ۰۲ ۱۸ ۴۲ 1 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

%name روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

unnamed 10 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

کرخنگان 1 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

کرخنگان 2 روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

کرخنگان روستای کرخنگان ، روستای نمونه گردشگری استان یزد

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • محمدعلی رنجبر

  روستای گردشگری کرخنگان به شهر کرخنگان مرکز بخش ایثار خاتم تغییر داده شده لطفا در نوشتار اصلاح گردد سپاسگزارم محمدعلی رنجبر از شیراز

  ۱۵ تیر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با تشکر از شما حتما در لیست شهرهای وزارت کشور بررسی می شود .

   ۲۲ شهریور, ۱۴۰۰

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *