رزرو هتل ایران بوم گردی

روستای ورند

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۰ تیر ۱۳۹۶

ورند روستایی با چشم انداز فوق العاده درفاصله ۳۰ کیلومتری جاده ساری -کیاسر _ سمنان .این روستا از توابع شهرستان ساری در مازندران وبخش کلیجان رستاق می باشد
روستایی با قدمت چند صد ساله که به علت قرار گرفتن در مناطق مرتفع بسیار خوش آب و هوا می باشد. مورخان معتقدند قرار گیری این روستا در ارتفاعات و مشرف بودن آن به نواحی اطراف دلیل استقرار حاکمان در گذشته بوده است. حتی معنی واژه سانسکریت ورندرا(سلطان ) هم دلیلی بر زندگی سلاطین و حاکمان در این منطقه بوده است .
نام این روستا از دو کلمه ور به معنی کنار و هند به معنی رود تشکیل شده،در واقع نام آن ورهند بوده که با گذشت زمان به ورند تغییر یافته است
در این روستا نام دو طایفه بیشتر جلب توجه می کند :بریمانی ها و اندرامی ها . نام اندرامی ها معرف طایفه ای است که از روستا یا مکانی نزدیک ورند نقل مکان نموده اند.شغل بیشتر مردم این ناحیه کشاورزی و دامداری می باشد .
و اما طبیعت بکر و زیبای ورند
یکی ازمناطق دیدنی این روستا آرامگاه ان می باشد.مکانی زیبا با درختانی تنومند و مقبره هایی که نشان ازقدیمی بودن این روستا را می دهد.اثار باقی مانده ازمقبره های موجود دراین آرامگاه نشان دهنده این است که، ساکنین قدیمی آن زرتشتی بوده و بعدها به دین اسلام روی آورده اند.در مرکز این آرامگاه زیبا امامزاده ای با قدمت ۱۳۰۰سال قرار دارد.نام این مکان مقدس امامزاده علی است که از نوادگان امام سجاد علیه السلام می باشد . مقبره این امام عزیز روی تپه ای مشرف به دره ها و کوه های اطراف است.مکانی با چشم انداز زیبا و به یاد ماندنی.بقعه قدیمی این زیارتگاه به شکل مستطیل و در اندازه ۶×۱۲ متر با سه ستون در جلوی ایوان و یک بام حلبی می باشد که گنبدی توپی شکل به ارتفاع یک متر روی آن قرار دارد.
به گفته بیهقی این امام در ساری می زیسته و فرزندی نداشته
در زیر تصاویری از طبیعت بکر و زیبای این روستا را می بینیم :
 روستای ورند

 روستای ورند

 روستای ورند

 روستای ورند

 روستای ورند

 روستای ورند

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • بهروز

  فوق العاده زیباست … نگین مازندران و ساری.

  ۱ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • مهرداد یوسفی

  ورند همانا کوتاه شده ورندرا به معنی شاه نشین بوده و اشاره به مرکز فرمانروایی ارجنگ دو به معنای ارباب پایین جنگل دارد که فردوسی به اشتباه آن را ارژنگ دیو ترجمه کرد. این ارباب، مالک برنجستان پهناوری از روستای خرچنگ تا اسپرز بوده و در کنار ارباب برنجستان اسپی ورد شوراب یعنی اسپه دو، دو فئودال بزرگ مازندران باستان به شمار می رفتند. اسپه دو همان کسی هست که در شاهنامه به اشتباه دیو سپید ترجمه شده است و هر دو توسط رستم کشته شدند و با مرگ این دو، کنترل مازندران به دولت مرکزی بازگشت. دو خاندان بریمانی (برهمانی) و اندرامی (اندرامه دن) درواقع طبقه یا کاست روحانی مهاجران شالیکار به حوزه رود تجن به شمار می رفتند و کاست برنج کار کاردرها را به خدمت خود می گرفتند. بریمانی ها در روستای کولا نیز دیده می شوند و در آن منطقه نیز تا چندی پیش مالکان عمده ای بودند.

  ۸ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین