بلیط هواپیما سوئیت تبریز

جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۰ شهریور ۱۳۹۹

جنگل ابر شاهرود یکی از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌های ایران و از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند.

880828-1 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

ارتفاع زیاد جنگل ابر از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع [جنگل ابر میزبان جشنواره نغمه و طبیعت] از شاخصه‌های این جنگل است. این جنگل در استان سمنان و در نزدیکی روستای ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است. جایی که از ضخامت کوه‌های البرز کاسته می‌شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌های شب با سرد شدن هوا چنان می‌نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است.

n00013512-r-b-006 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

این اتفاق جنگل ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است. در قسمت‌های جنوبی جنگل، یعنی قسمتی که به تمدن نزدیک‌تر است پوشش گیاهی تنک دیده می‌شود. در عمق جنگلٰ تپه‌های پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختی با ریشه‌های بلند که روی زمین می‌خزد. مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی‌شود. جنگل ابر شاهرود با ۳۵ هزار هکتار وسعت به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد. اول این که قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است. دلیل دوم مربوط به«اکوتن» این ناحیه می‌شود؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی. به‌طوریکه می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

دلیل سوم آنکه به‌خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

abr-1220-mm1 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

قدمت جنگل‌های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی هستند از یک سو و وجود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و … از سوی دیگر، نشان می‌دهد که این اراضی می‌توانند همچون موزه زنده‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند. بخشی از گردشگران این منطقه، گیاه‌شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی موجود در جنگل‌های هیرکانی به ایران می‌آیند. دسته دوم، توریست‌های عمومی هستند که بیشتر از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه به ایران می‌آیند.

n00013512-r-s-003 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

n00013512-r-s-004 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر2 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر8 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر9 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر11 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر14 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر16 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر18 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

جنگل-ابر19 جنگل ابر ، بر روی ابرها قدم بزنید!

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • محمد

  با افرادی که راه‌بلد هستن برید، جنگل بسیار زیباست و بخش‌هایی از جنگل که بکره فوق‌العاده‌تر. پیشنهاد می‌کنم فصل بهار رو برای مراجعه به جنگل ابر انتخاب کنید. برداشتن تجهیزات برای کمپ شبانه بسیار توصیه میشه

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  جنگل ابر سمنان از قدیمی‌ترین جنگل های روی زمین محسوب می‌شود و به این دلیل به این نام نامیده شده است که در تمام طول سال اقیانوسی از ابر این جنگل جزیره مانند را در برمی گیره

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • علی

   بیسواد جنگل ابر و روستای ابر در شاهرود نه سمنان
   سمنان جز بیابان و جمعیت کمتر از شهرستان شاهرود چی داره

   ۳۰ خرداد, ۱۳۹۸
 • عمادباباخانی

  با وجود اینکه این منطقه بسیار وسیع ولی اغلب کسانی که به این منطقه میرن فقط از یک نقطه خاص بازدید میکنن
  قبل از روستای ابر منطقه ایی وجود دارد به نام جنگل قطری که دلیل این نامگذاری وجود امام زاده ایی به همین اسم میباشد و جزو مناطق بکر جنگل های ابر است

  ۱۱ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *