بلیط هواپیما تور خارجی

جزیره سیری

2014-09-13جزیره سیری هرمزگان جزیره سیری

جزیره سیری جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره ابوموسی قرار دارد.

این جزیره دارای ۱۷ کیلومتر مربع مساحت است و نام اصلی و پارسی آن «راز» می‌باشد که به دلیل نزدیکی با مناطق عربنشین حاشیه جنوبی خلیج فارس، اعراب از معادل عربی این نام یعنی سری استفاده کردند که این نام در زبان‌های اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبان‌ها به فارسی رسید.
جزیره سیری یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این جزیره در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. فاصله آن تا مرکز شهرستان ابوموسی که در قسمت شرقی جزیره سیری واقع شده در حدود ۲۷ کیلومتر است . فاصله دریایی آن تا مرکز استان هرمزگان شهر بندر عباس در حدود ۱۵۲ مایل دریایی است . وسعت جزیره سیری ۳/۱۷ کیلومتر مربع می‌باشد. این جزیره فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است. مرتفع‌ترین نقطه آن ۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۱/۶ و ۶/۴ کیلومتر است.

پربازدیدترین ها:

در قسمت‌های شمالی و نزدیک سواحل جزیره مناطق مسکونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفته‌اند این جزیره به طور كامل نظامی است و هیچ فرد بومی در آن زندگی نمی‌کند. هم چنین عده‌ای از مردم جزیره در تأسیسات نفتی کار می‌کنند. در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به طور پراکنده وجود دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد. در این جزره معدن خاک سرخ نیز موجود است.

در گذشته افرادی بومی در این جزیره زندگی می‌کردند که به مرور زمان از آن جا کوچ کردند. بر سر این جزیره، ایران سال‌ها با کشورهای حوزه خلیج فارس مشکل داشته است، اما اکنون از جزیره‌های ایران است. از حیوانات این جزیره می‌توان از آهو، گربه و مرغ دریایی و … نام برد. آب و هوای این جزیره گرم و شرجی است.
وجه تسمیه

جزیره سیری به نامهای دیگری مانند سری و یا سوری معروف بوده است که البته در محاوره کنونی بیشتر نام سری مصطلح و رایج است زیرا جزیره دارای حساسیت بالایی از نظر میادین نفتی و نظامی دارد .نام اولیه جزیره سوری بوده که به معنی گل قرمز و یا به مناسبت خاک سرخی است که در سطح جزیره پراکنده است و به مرور به سیری و سری تعغییر نام داده است .

موقعیت جغرافیایی

جزیره سیری در جنوب شرقی پهنه آبهای نیلگون خلیج فارس در موقعیت جغرافیایی N255451 E543138 و در فاصله 130 مایلی جنوب غربی بندر عباس ،مرکز استان هرمزگان قرار دارد . جزیره سیری دز جهت غر ب ،28 مایل (53 کیلو متر ) تا جزیره بو موسی ،42 مایل (77 کیلومتر ) در جهت شمال شرقی تا بندر لنگه ، 22 مایل(40 کیلومتر ) در جهت شمال تا جزیره فارور و 12.5 مایل (23 کیلومتر )تاجزیره فارورگان فاصله دارد .همچنین بندر دبی در فاصله 56 مایلی جنوب شرقی جزیره سیری قراردارد. مختصات جزیره عبارت است از 54 درجه و 29 دقیقه تا 54 در جه و 35 دقیقه طول جغرافیایی و 25درجه و 53 دقیقه تا 25 درو 56 دقیقه عرض جغرافیایی مساحت جزیره 16.5 کیلومتر مربع بوده وبلند ترین ارتفاع آن 37 متر است . در قسمت‌هاي شمالي و نزديک سواحل جزيره ، مناطق مسکوني همراه با ساير تأسيسات جاي گرفته اند . اهالي بومي جزيره از طريق ماهيگيري و صيد ميگو وکشاورزي محدود، زندگي و امرار معاش مي کنند و هم‌چنين عده‌اي از مردم جزيره در تأسيسات نفتي کار مي‌کنند. و در اين جزيره تعداد قابل توجهي نخل خرما به طور پراکنده وجود دارد که محصول آن فقط مصرف محلي دارد. اين منطقه پوشش گياهي فقيري دارد. در اين جزيره معدن خاک سرخ نيز موجود است .

اکوسیستم جزیره
گیاهانی می‌توانند در این منطقه رشد کنند که قدرت ذخیره آب را به قدر کافی داشته باشند. علاوه بر درخت خرما (نخل)، درختچه‌هایی که در جزیره می‌رویند مانند خرگ و هلپه، نیز به‌صورت اهلی پرورش می‌یافته‌اند. در این جزیره، جانوارانی آبزی به‌چشم می‌خورند که برخی بومی و برخی نیز فقط از این منطقه عبور می‌کنند. همچنین آفتاب‌پرست مخصوصی فقط در این جزیره یافت می‌شود. شرکت نفتی سوفیران در این جزیره، نخستین‌بار به استخراج نفت پرداخت و این منطقه نفتی در حال حاضر از ظرفیت‌ تولیدی به میزان 105 هزار بشکه در روز برخوردار می‌باشد.

آب و هوا

زمستان در همه جای این منطقه گرم بوده و دمای بالا همراه با نم نسبی شرایط شرجی را بوجود آورده است در نواحی ساحلی در تمام طول سال رطوبت بیش از 50 درصد می باشد .در تمام طول تابستان ،شبانه روزی حالت شرجی وجود دارد در فصل تا بستان با توجه به استقرار توده پر فشار جنب حاره ای در بالا و سیستم کم فشار در سطح زمین اولاً تابش ورودی بیشتری به ناحیه مکیده می شود و ثانیاً هوای گرم سرزمینهای اطراف مانند عربستان به ناحیه مکیده می شود .به طوری که در بیشتر ایستگاه ها ی ناحیه بالا ترین دمای روزانه به بیش از 40 در جه سانتی گراد می رسد.

فاصله با بنادر و جزایر
جزیره سری در فاصله 14میلی (26کیلومتر) جزیره فارور کوچک 23 میلی(43کیلومتر) جزیره فارور بزرگ -25میلی(46کیلومتر) جزیره ابوموسی – 45میلی(83کیلومتر) جزیره تنب- 47 میلی(87کیلومتر)جزیره کیش درحدود89کیلومتری ساحل لنگه و 109میلی (201کیلومتر) جزیره قشم قرار دارد.

شیخ عرب در جزیره سری
جزیره سری درگذشته،بواسطه موقعیت طبیعی خودازاکثرجزایرخلیج فارس آبادتروبرای زراعت مستعدتر بوده است وبهمین سبب یکی ازشیوخ عرب موسوم به خلیفه بن رشید در دوران های گذشته با کسان خود باین جزیره کوچ کرده وپس ازاستقرار،به حفر چند حلقه چاه پرداخت واز آن پس اعقاب او در این جزیره سکونت گزیده اند.2

زبان و مذهب
زبان اهالی جزیره سری،محلی بومی است که ازجهت لهجه نزدیک به زبان محلی بندرعباس می باشد، مذهب اکثریت اهالی تشیع است.
سیری جزیره ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب تر از جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره دارای ۱۷ کیلومتر مربع مساحت بوده و نام اصلی و پارسی آن «راز» میباشد. جزیره سیری یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

جزیره سیری در قلب آبهای خلیج فارس قرار دارد . فاصله آن تا مرکز شهرستان ابوموسی که در قسمت شرقی جزیره سیری واقع شده در حدود ۲۷ کیلومتر است . همچنین فاصله دریایی آن تا مرکز استان، شهر بندر عباس، در حدود ۱۵۲ مایل دریایی است . این جزیره فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است . بزرگ ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۱/۶ و ۶/۴ کیلومتر است . در قسمت‌های شمالی و نزدیک سواحل جزیره مناطق مسکونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفته‌اند اهالی بومی جزیره از طریق ماهیگیری و صید میگو و کشاورزی محدود زندگی و امرار معاش می‌کنند و همچنین عده‌ای از مردم جزیره در تأسیسات نفتی کار می‌کنند . در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به طور پراکنده وجود دارد که محصول آن فقط مصرف محلی دارد

منبع : ویکی پدیا – بیابان ها و کویرهای ایران
جزیره سیری

جزیره سیری

 

PDFPrint

نظر کاربران :

 • محمد شنبه 10 مهر 1395 - ساعت 12:53:26

  چرا در مورد بومی ها کامل توضیح داده نشده است؟ .آیا بومی ها به میل خود از جزیره کوچ کردند .آیا بومی ها دیگر میل برگشت نداشتند.؟در زمان جنگ تحملی هست ساله بومی ها چکار کردند .؟درحال حاظر چرا بومی ها حق کار در زادگاه خود جزیره سیری رو ندارند؟ لطفا به این سوالات جواب داده شود.

  پاسخ دادن
 • سحر يكشنبه 25 مهر 1395 - ساعت 02:11:57

  سلام
  پدر منم همین جزیره کار میکنه ۱۴روز کار ۱۴رو مرخصی به امید خدا بعداز ۲۵سال الان بازنشست میشه
  سه سالی یک هفته ما میریم جزیره
  دوست دارم پدر عزیزم از طرف دخترت
  رحیمی از ریگ

  پاسخ دادن
 • علی يكشنبه 10 دى 1396 - ساعت 22:23:36

  در این جزیره اصلا افراد بومی زندگی نمیکنند فقط نظامی و شرکت نفت

  پاسخ دادن
 • محسن يكشنبه 6 اسفند 1396 - ساعت 17:28:03

  من سرباز بودم اونیجا واقعا جزیره باحالی بود

  پاسخ دادن
 • امیر سه‌شنبه 7 فروردين 1397 - ساعت 00:34:00

  شماره تلفن کلانتری اصلی جزیره چنده میشه راهنمایی کنید لازم دارم

  پاسخ دادن
 • Behnam پنج‌شنبه 23 فروردين 1397 - ساعت 12:49:34

  من خدمتم اونجا بوده .دوره ۲۶۲ احمد بن موسی که بعدش اومدم سیری

  پاسخ دادن
 • محسن پنج‌شنبه 31 خرداد 1397 - ساعت 17:13:49

  خیلی دلم برای جزیره سیری تنگ شده خیلی جای باحالی بود

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاجیگا تور