رزرو هتل فضاگشت
۳۱ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی زاهدان ۱۴۰۳ 🥭 از لادیز تا هامون

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی زاهدان که از جمله شهرهای دیدنی ایران است ، بسیار می باشد و زاهدان مکان های دیدنی بی بدیل و متفاوتی دارد که در شهرهای دیگر ایران وجود ندارند. بهترین فصل سفر به زاهدان و دیدن جاهای دیدنی زاهدان زمستان و اوایل بهار است . واژه «زاهدان» که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی، در زمان رضاشاه به این شهر اطلاق شد. زاهدان به‌عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در محدوده جنوب شرق کشور و در فاصلهٔ ۱۴۹۴ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده و ۱۳۸۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. شهر زاهدان، برخوردار از جغرافیایی مناسب، آب‌وهوایی گرم و خشک بوده و پیرامون آن را کوه‌های متعددی احاطه کرده است. امروزه ترکیب عمده قومیتی این شهر را بلوچ‌ها و فارس‌ها تشکیل می‌دهد. اقوام این شهر سیستانی و بلوچ و همچنین یزدی‌ها، بیرجندی‌ها، کرمانی‌ها، مهاجرانی از آذربایجان و سیکهای هندی و افغانستانی‌ها تشکیل می‌دهند.

کتابخانه کامبوزیا
کتابخانه کامبوزیا زاهدان، یک مکان فرهنگی ارزشمند و یکی از جاهای دیدنی زاهدان است که با نام یکی از اندیشمندان ...
ساختمان قدیم دادگستری زاهدان
ساختمان قدیم دادگستری زاهدان در تقاطع خیابان های آیت الله کفعمی و امام خمینی قرار دارد. تاریخ ساخت این بنای ...
بازارچه سرپوشیده زاهدان
مجموعه معماری بازارچه سرپوشیده زاهدان در مرکز شهر زاهدان حد فاصل خیابان طالقانی و امام خمینی (ره ) قرار گرفته ...
شهربازی لاله زاهدان
ساخت این مجتمع تفریحی طبق قرار داد با شهرداری زاهدان در سال82 در زمینی به گستره 4/5هکتار در پارک لاله ...
لندو
لندو در سیستان به عنوان میان وعده استفاده می شود به این دلیل نیز آن را نوعی خوراک به حساب ...
بازار رسولی زاهدان
سفر, مسافرت , سفر در ایران , به کجای ایران سفر کنیم ,شهرهای معروف ایران , شهرهای پربازدید ایران , ...
مسجد شاه علی زاهدان
این مسجد در سال 847 هجری به امر ملک شمس الدین علی ساخته شده است . از آنچه که به ...
تالاب هامون پوزک
هامون پوزک دراستان سیستان و بلوچستان و کشور افغانستان واقع است. هامون پوزک تالابی فصلی در مرز استان سیستان و ...
رودخانه هیرمند
رودخانه هیرمند از مهم‌ترین رودخانه‌های دائمی ناحیه سیستان و منبع اصلی تأمین آب دشت سیستان و در حقیقت شاهرگ حیاتی ...
دشت سیستان
دشت سیستان یکی از دشت‌های داخلی فلات ایران است که به طور متوسط 475 تا 500 متر از سطح دریا ...
غار پوسه
غار پوسه در شرق روستای اسکل‌آباد و نزدیک جاده زاهدان به خاش در 114 کیلومتری جنوب زاهدان و در حدود ...
محرم در استان سیستان وبلوچستان
باز محرم با حال و هوای خاص خودش شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان را دگرگون کرد و شور حسینی ...
Loading...

زبان بلوچهای زاهدان زبان بلوچی با گویش سرحدی بوده و سیستانی‌های زاهدان هم فارسی (لهجه سیستانی) همچنین زنان و مردان بلوچ و سیستانی پوشش مخصوص به خود که به لباس بلوچی و سیستانی مشهور است را بر تن دارند. اگر تا به حال به شهر زاهدان نرفته باشید، تنوع جاذبه‌های تماشایی آن از مساجد بزرگ و خانه‌های تاریخی کهن گرفته تا کویرهای ریگی پهناور و نخل‌های بلند قامت آن همگی شما را متعجب خواهند کرد. بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تا به حال به این شهر چشم‌نواز و با اصالت سفر نکرده‌اند، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت تدارکات سفر به این شهر کمتر شناخته شده را فراهم کنید.

جاهای دیدنی زاهدان

 

مسجد جامع مکی

به تصویر بالا نگاه کنید. آیا اگر نمی‌دانستید که این مسجد جزو جاهای دیدنی زاهدان است، آن را با مساجد ترکیه اشتباه نمی‌گرفتید؟ قدمت مسجد مکی زاهدان به سال ۱۳۵۳ بازمی‌گردد و ۳۲هزار مترمربع وسعت دارد. در این مسجد چهار مناره با ارتفاع‌ ۹۲ متر و ۵۲ گنبد مختلف به چشم می‌خورد. ارتفاع گنبد بزرگ مرکزی ۴۶ متر است. این مسجد، جزو مساجد اهل سنت است و در زمره بزرگ‌ترین مساجد دنیای اسلام به حساب می‌آید. نمای بیرونی این مسجد را از مسجد معروف سلطان احمد ترکیه الگوبرداری کرده‌اند و فضای داخلی آن به مسجدالنبی شباهت بسیاری دارد. بازدید از این مسجد شما را به حیرت وامی‌دارد.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، خیابان خیام

جاهای دیدنی زاهدان

مسجد زرنج از جاهای دیدنی زاهدان

مورخان ایرانی در دوره اسلامی از مساجدی نام برده‌اند که محل تعلیم علوم دینی و ادبی بودند. مثلا در سیستان یکی از حاکمان عرب به نام عبدالرحمن‌بن سمره (سده اوله.ق.) مسجد آدینه‌ای ساخت که حسن بصری عالم معروف دینی سده اول و دوم مدتی در آنجا سرگرم تدریس و تعلیم مسائل دینی بود. این مسجد در مقابل زندان شهر زرنج واقع بوده است. مقدسی ضمن توصیف زرنج می‌گوید: «مسجد جامع در آن است و زندان برابر آن، شگفت‌انگیز ساخته شده است که دو آتشگاه (مناره) دارد، یکی کهن و دیگری را با مس پوشیده است و آن را یعقوب لیث ساخته است.»

جاهای دیدنی زاهدان

روستای لادیز

غار طبیعی «لادیز» شگفتی است که در دل کوه روستای «لادیز» از توابع شهرستان زاهدان و در ۱۰۰ کیلومتری آن قرار دارد. در تمام طول سال از سقف و اطراف این غار، قطرات درشت آب جاری است که در کف آن یک جریان آب دائمی را تشکیل می‌دهد و انعکاس صدای قطرات آب در غار، حس شگفت‌انگیزی را بر روح و تن شنونده مستولی می‌کند. آبشار لادیز نیز در همین روستا و در فاصله نزدیکی از غار قرار دارد. آب‌وهوای روستا در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار مطبوع و دلپذیر و در تابستان‌ها گرم است و رودخانه لادیز نیز از شمال روستا عبور می‌کند. این روستا، قدمت چندانی ندارد و از ییلاق‌های عشایر بلوچ بوده که سال‌ها پیش به سکونتگاه دائمی تبدیل شده است.
همجواری روستای لادیز با کوه تفتان، موجب پدید آمدن چشم‌اندازهای بدیع و اماکن تاریخی و طبیعی شده است و همه ساله، کوهنوردان بسیاری برای صعود به بام جنوب شرق کشور به این منطقه عزیمت می‌کنند.

جاهای دیدنی زاهدان

تالاب هامون

هامون پوزک در استان سیستان و بلوچستان و کشور افغانستان واقع است. هامون پوزک تالابی فصلی در مرز استان سیستان و بلوچستان و افغانستان است. مساحت کل این هامون حدود ۱۶۰۰ کیلومتر مربع است که از این مساحت ۳۵۰ کیلومتر مربع داخل کشور ایران و بقیه متعلق به کشور افغانستان است. این تالاب بخشی از تالاب بزرگ هامون است که از ۳ تالاب تشکیل شده است. این تالاب‌ها به هم متصل هستند و در مواقع تر سالی تشکیل تالاب بزرگ هامون را می‌دهند. دو هامون دیگر با نام‌های هامون صابری و هامون کوه خواجه یا سنگول در خاک ایران قرار دارند. تالاب هامون پوزک در واقع نقطه شروع هامون در کشور افغانستان است که پس از آبگیری کامل هامون صابری و سایر نقاط هامون را پوشش می‌دهد.

جاهای دیدنی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان

پس از ساخت سد کجکی در بالا دست رودخانه هلمند درسال ۱۳۴۰ و تغییر مسیر آب آن و عدم تخصیص حق آبه این تالاب از سوی افغانستان این هامون در اکثر ماه‌های سال خشک شد.

مسجد شاه علی از جاهای دیدنی زاهدان

این مسجد در سال ۸۴۷ هجری به امر ملک شمس‌الدین علی ساخته شده است. از آنچه که به رضا و رغبت به زیارتگاه اهدا شده، دو لوح حکاکی شده است که به اواسط قرن نهم هجری تعلق دارند و حکاکی جالبی بر روی آن‌ها صورت گرفته است. طبق ترجمه آقای «آ.ج.ایلس» از کارشناسان معروف موزه ایتالیا یکی از این دو، لوحی است که نشان می‌دهد بنا توسط فردی از خاندان ملوک سیستان به نام «شاه علی» احداث شده است و لوح دیگر یادبود وفات «امیرغیاث‌الدین محمد کیانی» سر کرده شاخه کوچکی از خاندان ملوک سیستان بود.

در شهرستان زاهدان، تفریح گاه و تفرج گاه «پارک ملت» و «براسان»، مجتمع فرهنگی تفریحی «باغ خانواده» مکان های مناسبی برای استراحت و صرف غذا در دل طبیعت است.برای آشنایی با فرهنگ و رسوم محلی این منطقه بد نیست سری به موزه مردم شناسی در بلوار شهید مطهری زاهدان بزنید .اگر علاقمند آشنایی با نخستین بنیانگذاران و شخصیت های فرهنگی و ادبی در این شهر هستید بازدید از کتابخانه مرحوم استاد کامبوزیا در شهر زاهدان به شما کمک خواهد کرد.

جاهای دیدنی زاهدان

بازار رسولی از جاهای دیدنی زاهدان

اجناسی که می‌شود از “بازار رسولی” تهیه کرد شامل شلوار لی، کت و کاپشن مردانه، شال و روسری، چای و بدلیجات و … است . پیشنهاد ما به شما این است که از این بازار لوازم برقی و آرایشی نخرید اما شدیدا پیشنهاد می‌شود که حتما آچار گوشت، که یک نوع ادویه تند محلی است را حتما امتحان کنید.

آدرس : زاهدان – خیابان مولوی

جاهای دیدنی زاهدان

بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

بازار تاریخی سرپوشیده زاهدان را می‌توان رنگارنگ‌ترین بازار زاهدان دانست. این بازار بی‌تردید جزو زیباترین جاهای دیدنی زاهدان است که حتماً باید از آن دیدن کنید. باید بدانید که پارچه‌های سوزن‌دوزی و سنگ‌دوزی استان سیستان و بلوچستان و مخصوصاً زاهدان در تمام دنیا شهرت بسیاری دارد و بسیار ارزنده است. اگر به‌دنبال خرید پارچه‌های اصیل و باکیفیت هستید، حتماً سری به این بازار بزنید. از بازارهای رنگارنگ بازارچه تاریخی سرپوشیده که بگذریم، باید به اهمیت تاریخی آن اشاره کنیم. قدمت این بازار به سال‌های ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۱ بازمی‌گردد. در کنار مغازه‌های فروش پارچه، انواع حجره فروش طلا، لوازم خانگی، کفش و خرازی نیز به چشم می‌خورند.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، خیابان امام خمینی، حدفاصل آزادی و طالقانی

جاهای دیدنی زاهدان

خانقاه زاهدان

خانقاه به فضایی گفته می‌شود که افراد زاهدمسلک در آن زندگی می‌کنند. معمولاً از گذشته تا به امروز چنین رسم بوده که دولت‌ها خانقاه را برای سالکان آماده می‌کردند و آن را در اختیار آن‌ها قرار می‌دادند. خانقاه زاهدان در بلوار جام جم قرار دارد و قدمت آن به دوران پهلوی اول بازمی‌گردد. متأسفانه در حال حاضر امکان بازدید از فضای داخلی خانقاه زاهدان وجود ندارد و باید به دیدن فضای بیرونی آن بسنده کنید. خانقاه این شهر جزو مکان های دیدنی زاهدان به حساب می‌آید.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار جام جم

جاهای دیدنی زاهدان

خانه ایوبی از جاهای دیدنی زاهدان

خانه‌ ایوبی، از جاهای دیدنی زاهدان است که در اوایل قرن ۱۴ هجری و در سال ۱۳۱۱ به همت استاد محمدعلی محمودی ساخته شد. این عمارت امروزه به کارگاه هنرهای سنتی زاهدان تغییر کاربری داده و گردشگران پس از حضور در این شهر، از این مکان بازدید می‌کنند.

آدرس: زاهدان، خیابان شریعتی

جاهای دیدنی زاهدان

خانه شمس یا همان عمارت شمس

همیشه بازدید از خانه‌های قدیمی می‌تواند جذاب و خاطره‌انگیز باشد. خدا رو چه دیدی، شاید خانه ما هم روزی به آثار باستانی ادوار بعدی تبدیل شد. البته اگر آن را خراب نکنند تا یک برج بزرگ‌تر بسازند! خانه یا همان عمارت شمس جزو جاذبه های گردشگری زاهدان است که قدمت آن به دوره پهلوی اول و سال ۱۳۱۵ بازمی‌گردد. این خانه در حال حاضر در تملک سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و جزو آثار ملی ایران است. خانه شمس به‌صورت کامل بازسازی شده است و فضایی بسیار باصفا و دوست‌داشتنی دارد. سری به این خانه بزنید و کنار حوض آن عکس یادگاری بگیرید.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، خیابان شریعتی، روبروی خانه زعیم

جاهای دیدنی زاهدان

کاروانسرای نصرت آباد

در حد فاصل جاده‌ شهرستان زاهدان به شهرستان بم، بقایای کاروانسرایی قدیمی مشاهده می‌شود که به کاروانسرای نصرت‌آباد شهرت یافته است. به نظر می‌رسد که معماری صورت گرفته در این مکان متعلق به دوران صوفیه است.

آدرس: زاهدان، ۴ کیلومتری شمال‌ غرب نصرت آباد

جاهای دیدنی زاهدان

روستای تمین از جاهای دیدنی زاهدان

روستای تمین یکی از روستاهای زیبا، برخوردار از بافتی تاریخی، طبیعتی بکر و منحصربه‌فرد و آب‌وهوایی مطبوع و دلپسند است که به یکی دیگر از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان در شهر زاهدان تبدیل شده است. این منطقه از کشور، به‌دلیل معماری صخره‌ای در بین گردشگران شهرت یافته که در کمتر روستایی از ایران می‌توان شاهد نمونه‌هایی از آن بود.

جاهای دیدنی زاهدان

چشمه آب معدنی موسی

زیبایی‌های طبیعت و جاذبه‌های منحصربه‌فرد آن‌ها، یکی از مهم‌ترین دلایل بازدید و سفر به مناطقی است که از این نعمت برخوردار است. در برخی از روستاهای کشور از جمله روستای تمین شهرستان زاهدان، چشمه‌ آب معدنی وجود دارد که تنها تامین‌کننده‌ آب اهالی روستا است. همچنین حضور املاح معدنی، درجه‌ حرارت و منبع آن که از دل صخره‌ای بزرگ و زیبا بیرون می‌تراود، از ویژگی‌های این پدیده‌ طبیعی است. دمای چشمه در روزهای سرد سال گرم و در روزهای گرم سال خنک است و محلی دوست‌داشتنی برای گردشگران محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی زاهدان

رودخانه لادیز از جاهای دیدنی زاهدان

رودخانه لادیز جزو مهم‌ترین رودخانه‌های زاهدان است که در بخش لادیز و شهرستان میرجاوه زاهدان قرار دارد. این رودخانه در ۲۵کیلومتری جنوب‌غربی شهر میرجاوه و در مسیر میرجاوه – تمین جا خوش کرده است. رودخانه لادیز در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و بازدید از آن در سفرهای تابستانی اکیداً توصیه می‌شود. پس در صورتی که در سفر به زاهدان دلتان آب‌بازی خواست، سری به رودخانه لادیز بزنید، ابتدای اتراق خود، یک هندوانه درون آب رودخانه قرار دهید تا حسابی خنک شود و در میانه روز آن را نوش جان کنید.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، ۲۵کیلومتری جنوب‌غرب میرجاوه، مسیر میرجاوه – تمین، روستای لادیز

جاهای دیدنی زاهدان

قلعه لادیز

روستای لادیز روستایی با موقعیت استراتژیک عالی، منابع آب کافی و خاک حاصلخیز است. این سه وقتی در کنار هم قرار بگیرند، شرایط تولد انواع تمدن را به وجود می‌آورند. به همین خاطر از هزاران سال پیش، انسان‌ها این محل را برای زندگی خود انتخاب کردند. قلعه تپه لادیز جزو قدیمی‌ترین قلعه‌های ایران است که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد. کمتر کسی از وجود این قلعه آگاه است. البته ق هم دارند. این بنا آنقدر تخریب شده که شاید فقط عاشقان مطالعات باستان‌شناسی بخواهند در پی‌اش باشند.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، ۲۵کیلومتری جنوب‌غرب میرجاوه، مسیر میرجاوه – تمین، روستای لادیز

جاهای دیدنی زاهدان

کوه اشتران از جاهای دیدنی زاهدان

دورتادور زاهدان را کوه‌های مختلفی فراگرفته‌اند. کوه اشتران جزو مرتفع‌ترین کوه‌های اطراف زاهدان است. ارتفاع بلندترین قلعه این کوه به حدود ۳هزار متر می‌رسد. کوه اشتران در بین ورزشکاران، کوهنوردان و صخره‌نوردان اهمیت بسیاری دارد. اگر به‌دنبال موقعیتی عالی برای به چالش کشیدن مهارت خود در کوهنوردی هستید، حتماً سری به کوه اشتران بزنید.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان

کوه ملک سیاه از جاهای دیدنی زاهدان

کوه ملک سیاه در مرز بین ایران و کشور افغانستان قرار دارد. به شکلی که اگر در ارتفاعات این کوه بایستید، می‌توانید خاک افغانستان را مشاهده کنید. برای دسترسی به کوه ملک سیاه باید خودتان را به جاده ۹۵ برسانید و حدود ۳۵کیلومتر در آن پیشروی کنید. دلیل نام‌گذاری این کوه، وجود سنگ‌های سیاه‌رنگی است که عمده آن‌ها را سنگ گرانیت تشکیل می‌دهد. با توجه به مرزی بودن این کوه، بهتر است بعد از غروب آن را ترک کنید.

آدرس: ستان سیستان و بلوچستان، زاهدان، شمال شهر زاهدان، نزدیکی روستاهای لار پایین، قرقروک و حرمک

 

جاهای دیدنی زاهدان

سوغات زاهدان چیست ؟

لندو ، کلوچه خرمایی ، چنگال ، تجگی ،ادویه های گوناگون ، انبه و…

صنایع دستی زاهدان چیست ؟

سوزن دوزی ، آینه دوزی ، حصیربافی ، سفالگری ،بلوچ دوزی و…

بهترین جاهای دیدنی در زاهدان کجاست؟

مسجد مکی، بازار چهار راه رسولی، خانه ابویی، معبد سیک ها و موزه منطقه ای جنوب شرق و…

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *