جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جاهای دیدنی اردکان در پاییز

تاریخ بروزرسانی :
۲۷ آبان ۱۴۰۲

فصل پاییز و زمستان فصل سفر به شهرهای مرکزی و کویری‌ ایران بزرگ ماست. در فصل پاییز آفتاب مثل روزهای بلند تابستان تیز نیست و طاقت راه رفتن را از آدم نمی‌گیرد و می‌شود با خیال راحت به جاهای مختلف سر زد. یکی از این شهرهای کویری اردکان است که به سه بخش مجزای مرکزی، عقدا و خرانق تقسیم بندی شده است. این شهر زیبا و دیدنی که در راه تهران به کرمان و بندرعباس واقع شده در حقیقت قلب کویر مرکزی ایران به شمار می‌آید و دومین شهر پرجمعیت استان یزد است.

%name جاهای دیدنی اردکان در پاییز
اردکان از جمله شهرهای استان یزد است که سالم‌ترین بافت‌های قدیمی ایران را دارد و خوشبختانه تاکنون آسیب‌های نسبتاً کمی به آن وارد شده است. شهر اردکان دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد و مساحتی بالغ بر ۲۴ هزار کیلومتر مربع دارد. در این شهر پوشش گیاهی فقیر و محدود است و دلیل آن هم به خاطر بارندگی‌های کم و دمای هوای بسیار زیاد شهر اردکان است در حقیقت باید بگوییم که تابستان‌های اردکان بسیار گرم و سوزان و زمستان‌های بسیار سردی دارد. اما در حالت کلی برای سفر به اردکان فصل پاییز و بهار بهترین زمان می‌باشد. با سیری در ایران همراه باشید تا با جاهای دیدنی اردکان در پاییز آشنا شوید.

اردکان 1 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

 

خانه تقدیری اردکان

یکی از دیدنی‌ترین جاهای تاریخی در شهر اردکان، خانه تفدیری است. این بنای تاریخی در واقع عمارتی است که به یکی از تجار دوران قاجار در این شهر تعلق داشته است. این خانه به سبک خانه های یزدی به صورت چهار وجهی ساخته شده و در دو بخش اعیان نشین و نوکرنشین نیز ساخته شده است.اتاق‌های خانه در اطراف حیاط مرکزی قرار دارند و در مجموع این ساختمان از دو طبقه تشکیل شده است. درب‌های این عمارت با شیشه‌های کوچک و رنگارنگ مزین شده‌اند که می‌توانند توجه هر گردشگری را جلب نمایند.
این خانه تاریخی در تاریخ ۲۷ دی‌ماه سال ۱۳۷۷ هجری شمسی با شماره ۲۱۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شاید بد نباشد بدانید که به خانه تقدیری در اردکان گنجینه قنات اردکان نیز گفته می‌شود. زیرا ابزار‌ها و تجهیزات حفاری و مسیریابی در عملیات حفر قنات در این مکان نیز وجود دارد.در حیاط این عمارت زیبا می‌توانید لوازمی همچون چرخ چاه، طناب، دلو، کلنگ، بیلچه و چراغ چاه را نیز مشاهده کنید. از آنجایی که اردکان یزد دارای آب و هوای گرمی است و تابستان­‌هایی بسیار گرم و طاقت‌­­‌فرسا دارد بنابراین، بهترین زمان سفر به این شهر و بازدید از خانه تقدیری در فصول پاییز و بهار است.
آدرس: یزد، اردکان، بلوار آیت‌الله خامنه‌ای، خیابان حائری

خانه تقدیری ها 800x600 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

برج ارجنان

یکی از قدیمی‌ترین آثار به جای مانده از دوره قاجار در اردکان یزد کاروانسرا و برج ارجنان است که به یکی از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی اردکان تبدیل شده است. این برج قدیمی ۸ متر ارتفاع دارد و کاروانسرای آن از سه اتقاک تشکیل شده است. برج ارجنان به دستور مرحوم حاجی شیخ آقابابا هرندی ساخته شده است که در سمت شمال جاده و رو به ‌روی رباط ارجنان قرار دارد. کاروانسرای این برج در گذشته محل استراحت رهگذران و مسافران بوده است.برج ارجنان اردکان یزد در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۶۵۵، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.
آدرس: استان یزد، بخش مرکزی اردکان، روستای ارجنان

برج ارجنان جاهای دیدنی اردکان در پاییز

مسجد جامع اردکان

در شهر اردکان هم مانند سایر شهرهای ایران یک مسجد با نام مسجد جامع وجود دارد. این مسجد معروف در شهر اردکان که از بهترین مکانهای مذهبی و دیدنی این شهر به شمار می‌آید در سال ۱۰۱۶ قمری ساخته شده که در قدمت آن به دوره صفوی برمی گردد.مسجد جامع اردکان یزد تفریبا ۵ بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است و قسمت ورودی آن بسیار زیبا و با ارزش است و با صدها قطعه چوب پنج ضلعی که ظرافت بسیار دارد نیز ساخته شده است. این مسجد جامع در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس: استان یزد، اردکان، بلوار خامنه‌ای

مسجد جامع 800x448 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

مسجد چرخاب

از دیگر جاذبه‌های مذهبی در شهر اردکان یزد، مسجدی است با نام مسجد چرخاب که از طریق کوچه‌ای به حسینیه (میدان) چرخاب متصل می‌شود. این مسجد دارای دو بخش تابستانی و زمستانی است که در بخش تابستانی آن سه بادگیر دارد و تقریبا ۳۰ سال بعد از بخش زمستانی ساخته شده است. بخش زمستانی مسجد چرخاب اردکان از طاق و تویزه‌های کوتاه در مدخل ورودی شبستان تشکیل شده که علاوه بر تامین گرما در زمستان، زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده‌اند. این بنای مذهبی در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷، با شماره ثبت ۱۹۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آدرس: استان یزد، اردکان، محله چرخاب، مجاور دربندصدر الفضلا مجدا

مسجد چرخاب اردکان جاهای دیدنی اردکان در پاییز

زیارتگاه پیر سبز چک چک

از معروفترین جاذبه‌های گردشگری اردکان می‌توان به زیارتگاه چک چک زرتشتیان اشاره کرد که هر سال ۴ روز را میزبان زرتشتیان می‌باشد. در این زیارتگاه هر ساله جشن مهرگان برای زرتشتیان برگزار می‌شود. این زیارتگاه در میان کوه‌های اردکان و انجیره نیز واقع شده است که دارای امکاناتی از قبیل برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق برای استراحت می باشد.در رابطه با نامگذاری این زیارتگاه باید بگوییم که برگرفته از صدای قطرات آب است که از صخره ی این عبادتگاه می چکد و به داخل یک منبع ذخیره می ‌ریزد.

نکته بسیار جالبی که بد نیست در رابطه با این مکان مذهبی و دیدنی در شهر اردکان یزد بدانید این است که زیراتگاه پیر چک چک به دلیل وجود آب و دار و درخت، از سایر زیارتگاه‌های زرتشتی یزد متمایز شده است. از آنجایی که اردکان در موقعیت کویری قرار دارد بهترین زمان بازدید از این محل ماه‌های فروردین و اردیبهشت در فصل بهار و مهر و آبان در فصل پاییز است.
آدرس: استان یزد، ۴۳ کیلومتری شرق اردکان، در دل كوه‌های بین اردكان و انجیر

 پیر سبز چک چک e1700295980977 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

زیارتگاه پیرهریشت

از دیگر زیارتگاه‌های مخصوص زرتشتیان در شهر اردکان، زیارتگاه پیر هریشت است که در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، در دامنه کوه‌های کم‌ارتفاع و بدون پوشش گیاهی قرار دارد.این زیارتگاه به یکی از ندیمگان دختر یزدگرد سوم ساسانی به نام مروارید تعلق دارد. در روایات آمده است که او به‌دنبال تعقیب اعرابی که به ایران حمله کرده بودند، از کاروان جدا می‌شود و به محلی پناه می‌برد و به نیایش خدا مشغول شده و ناگهان ناپدید می‌شود.

زیارتگاه پیر هریشت در بالای کوهی قرار دارد که برای رفتن به آنجا باید از پله‌‌هایی استفاده کنید که به‌سمت بالای کوه ساخته شده است. شکل هندسی زیارتگاه پیر هریشت ترکیبی از مربع و دایره است. در بخش ورودی این بنا مذهبی ایوانی قرار دارد که در سمت جنوب شرقی زیارتگاه می‌باشد. بعد از آنکه وارد زیارتگاه شدید، اتاق مدوری با سقف گنبدی را خواهید دید که در غرب آن، درگاهی با دو پله، راه ورود به اتاق اصلی است که مستطیلی‌شکل و دارای سقف گنبدی است.
در زیارتگاه پیر هریشت اردکان جشن‌های مختلفی برگزار می‌شود. زرتشتیان هر سال از روز اول مرداد تا روز آخر از ماه فروردین برای برگزاری آیین‌های دینی و سنتی از اقصانقاط جهان به این زیارتگاه می‌آیند.
آدرس: استان یزد، شهرستان اردکان، ۱۵ کیلومتری شرق اردکان، جاده چوپانان، زیارتگاه پیر هریشت اردکان

زیارتگاه پیرهریشت جاهای دیدنی اردکان در پاییز

موزه مردم‌شناسی

یکی دیگر از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اردکان موزه مردم‌شناسی است که توصیه می‌کنیم در سفر خود به این شهر کویری حتما از آن دیدن کنید. این موزه در واقع اولین موزه‌ای است که در اردکان یزد تاسیس شد. موزه مردم ‌شناسی اردکان در سال ۱۳۷۰ با تلاش‌های بسیار زیاد فردی به نام علی سپهری، محقق و پژوهشگر اردکانی افتتاح شد. در واقع، این موزه ابتدا در تربیت معلم اردکان قرار داشت. سپس به زیرزمین کتابخانه فاضل منتقل شد. محتویات این موزه، گنجینه منحصربه‌فردی است که با تلاش مالک موزه و هدایای مردم اردکان گردآوری شده است.

از جمله بخش‌هایی که در موزه مردم‌شناسی اردکان می‌توانید شاهد آنها باشید عبارتند از: مرم‌شناسی، گیاه‌شناسی، جانورشناسی، بخش فرهنگی، باستان‌شناسی، موزه کودک و بخش اسناد.
آدرس: استان یزد، اردکان، بلوار خامنه‌ای

موزه مردم‌شناسی 800x533 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

موزه فرش اردکان

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی شهر اردکان موزه فرش است. در واقع خانه تاریخی مالک افضلی است که یک بنای تاریخی در این شهر می‌باشد. این موزه دیدنی به همت آقای محمدی، از اساتید فرش و میراث‌ فرهنگی این شهر با هدف شناسایی، مستندنگاری، معرفی و احیای هنر فرش‌بافی برپا شده است. در موزه فرش اردکان می‌توانید در حین تماشای فرش‌هایی که در این موزه وجود دارند. با مراحل ایجاد دار قالی، هنر رنگرزی و پنبه پاک‌کنی آشنا شوید.
آدرس: استان یزد، اردکان، بافت تاریخی محله‌ی چرخاب، کوچه‌ی آیت الله خاتمی

موزه فرش اردکان جاهای دیدنی اردکان در پاییز

پارک ملی سیاهکوه

بعد از معرفی جاهای تاریخی، مذهبی و موزه‌های دیدنی شهر اردکان یزد نوبت به آن است که با جاهای دیدنی طبیعی اردکان در پاییز نیز آشنا شوید. یکی از بهترین جاهای طبیعی برای تفریح در اردکان پارک ملی سیاهکوه است. در این پارک نزدیک به ده‌ها گونه نادر جانوری و گیاهی، از ناشناخته‌ترین مناطق حفاظت‌شده دنیا نگهداری می‌شوند. این پارک در واقع تنها پارک ملی در استان یزد است که از مهمترین گونه‌های جانوری مانند: یوزپلنگ آسیایی. آهو، جبیر، کاراکال، شاه روباه، شغال، گرگ، کفتار، تشی، بالابان، دلیجه، عقاب طلایی، کبک تیهو، هوبره و… در آنجا زندگی می‌کنند.

در ضمن از گونه‌های گیاهی که در این پارک ملی وجود دارند. هم می‌توان به گز، تاغ، بنه، بادام کوهی، گون، درمنه، قیچ، اسکنبیل، پرند، آویشن شیرازی و… اشاره کرد. پارک ملی سیاه کوه دارای مساحت ۸۰,۷۸۶ هکتار است که در کنار منطقه ۱۲۴,۹۹۶ هکتاری حفاظت‌شده سیاه کوه قرار دارد.
آدرس: استان یزد، اردکان، کیلومتر ۴۰ جاده اردکان – چوپانان

پارک ملی سیاهکوه 800x533 جاهای دیدنی اردکان در پاییز

غار اشکفت یزدان

یکی از بزرگ‌ترین غارهای طبیعی کشور که در استان یزد و شهر اردکان قرار دارد. غار اشکفت یزدان است که میان زرتشتیان نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. این غار به‌جز شگفتی‌های طبیعی، قدمت تاریخی نیز دارد و به همین دلیل توجه گردشگران زیادی را در طول سال به خود جلب می‌کند. این غار دیدنی در حدود ۲۰ متر عمق دارد و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا در کوهستان قرار گرفته است. قطر بزرگ ورودی این غار در حدود ۶۰ متر و قطر کوچک آن نزدیک به ۴۰ متر طول دارند و دهانه آن در بلندی کوه شگفت در نزدیکی ندوشن واقع شده است.

برای بازدید از این جاذبه دیدنی در شهر اردکان استان یزد به‌هیچ‌وجه فصل تابستان را انتخاب نکنید زیرا که تابش شدید آفتاب در این فصل و خشکی هوا سبب گرمازدگی شما در مسیر دسترسی به غار خواهد شد. در فصل زمستان هم به دلیل سرمای هوا در ارتفاعات نزدیک به خاطر زمان مناسبی برای غارنوردی نیست.

پس با تمام این اوصاف، بهترین زمان‌ها برای بازدید از غار شگفت یزدان از اواخر زمستان تا اواسط بهار و نخستین روزهای فصل پاییز است.

آدرس: استان یزد، شمال غربی یزد، ۷۰ کیلومتری اردکان، روستای هفتهر، کوهستان اشکفت، غار شگفت یزدان

غار اشکفت یزدان جاهای دیدنی اردکان در پاییز

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 2]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *