بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تالاب آق قلا

۱۱ اسفند ۱۳۹۷تالاب آق قلا گلستان گرگان

اين مجموعه در قسمت جنوبي رودخانه اترک واقع شده و مشتمل بر تالاب‏ها و مرداب‏هاي اينچه، آلماگل، آلاگل، اينجه برون، بي‏بي شيروان، آجي گل، نمک و دانشمند است که مجموع مساحت آنها ۱۲۵۰ هکتار تخمين زده مي‏ شود.آب اين تالاب‏ها از رودخانه اترک تأمين مي ‏شود. فاصلة تالاب‏ها از يکديگر بسيار نزديک است و آب و هواي محدوده آن‏ها مديترانه‏اي گرم با تابستان‏هاي خشک و گرم و زمستان‏هاي ملايم است.
برخي از اين تالاب‏ها از جمله تالاب آلاگل در فهرست کنواسيون تحقيقات بين‏المللي پرندگان آبزي و مهاجر در سال ۱۳۵۰ به ثبت رسيده است.سطح آب تالاب‏ها در زمان پرآبي به بيش از ۲۵۰۰ هکتار نيز مي‏ رسد. اين مساحت به عواملي نظير ميزان آب ورودي و خروجي، به اقليم و ديگر عوامل محيطي بستگي دارد.فصل شکار طبق تقويم ادارة محيط زيست از اول پاييز تا آخر زمستان هر سال و هر هفته دو روز (چهارشنبه و جمعه) است.
مجموعه تالابهای آق قلا در موقعیت جغرافیایی N372606 E543904 در استان گلستان واقع است.

از آنجا که اين مجموعه تالاب‏ها و مرداب‏ها داراي راه‏هاي دسترسي، محوطه‏ هاي اطراق، چشم‏اندازهاي دشتي، مرغزارهاي وسيع و پرندگان بومي و مهاجر، همچنين استفاده‏ هاي طبي هستند، قابلت‏هاي فوق‏العاده‏اي را براي ايجاد يک کانون تويستي فراهم مي ‏کنند.
تالاب‏هاي ياد شده محل زيست پرندگان مهاجر متنوعي است که از جمله آنها مي‏توان به فلامينگوها، قوها، غازها، حواصيل و … اشاره کرد.
از ماهي های اين تالاب‏ها نيز مي‏توان به کولي، اورنج، سيم پرک و شيشه ماهي اشاره کرد که فصل صيد آن طبق مجوز ادارة محيط زيست گنبد از ۱۵ ارديبهشت تا ۱۵ اسفندماه هر سال است.
شکار و صيد بي‏ رويه، چراي دام، وارد کردن گونه ‏هاي غير بومي، قطع اشجار و … از جمله عوامل تهديدکننده اين تالاب‏ها به شمار مي‏ آيند.


تالاب آق قلا
تالاب آق قلا

منبع : بزنیم بیرون

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *