بلیط هواپیما سوئیت تبریز

اقامتگاه بومگردی عشایر روستای پشت پر

۶ اسفند ۱۳۹۷اقامتگاه بومگردی عشایر روستای پشت پر استان بوشهر دشتستان

ایرانمان مجموعه ای است از سنت ها ، آیین ها ، رسم و رسوم و فرهنگ های متفاوت که با هم میراث معنوی را تشکیل می دهند . میراث معنوی آن دسته از فرهنگ غیر مادی است که مخصوص قوم خاصی هستند و آنها را با دیگران متفاوت می کند . اقامتگاه بومگردی عشایر روستای پشت پر قشقایی از طایفه فارسی مدان است که در دل طبیعت بنا شده و سقفش سیاه چادر قشقایی ، فرشش دست بافته های زنان و دختران ، حیاطش دشت شقایق و بالای سرشان آسمان آبی است .
وقتی به آنجا قدم میگذاری گوشهایت صدای زنگوله گله و سازو دهل و چشمهایت دستمال های هفت رنگ چرخیده در هوا و لباس های شاد عشایری را می بیند و به جد می آیی .
در همین حین بوی دم کشیدن چای و برنج آتشی و بز قورمه بی تابت می کند تا خانواده مهربان رحیمی میزبانت شوند .
زمانی که چند اثر تاریخی مهم در یک منطقه مشاهده می شود حکایت از اهمیت و نقش های متعددی دارد که در گذشته ایفا می کرده و توجه پیشینیان را به خود جلب کرده است . یکی از مناطق دشت پز پراستان بوشهر است که منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا در واقع مرتفع ترین نقطه شهرستان دشتستان است که پیرامون آن را از چهار سو کوههای مرتفع در برگرفته شاید به همین دلیل باشد که از دو دوره پر افتخار تاریخی ایران و جهان یعنی هخامنشی و ساسانی آثار مهمی را داشته باشد .

کوشک یا آتشکده بزپر بنایی است از گچ و سنگ که در فاصله یک کیلومتری جنوب گوردختر به شیوه آتشکده های ساسانی بنا گردیده و از آنجا که بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروز آباد فارس است , احتمال آن می رود که محل زندگی بزرگان ساسانی باشد یا به عنوان تفرج گاه و شکارگاه از آن استفاده می کرده اند . همچنین همراه بنای دیگر ساسانی که زندان سلیمان نام دارد پتانسیل آن را داشته اند که تحت عنوان آثار محور ساسانی فارس که سال گذشته ثبت یونسکو شد قرار گیرند که متاسفانه به دلیل کم توجهی این اتفاق میمون رخ نداد .

غذاهای سنتی اقامتگاه بومگردی عشایر روستای پشت پر

صبحانه : کره محلی ،عسل محلی و چای آتشی
ناهار : بز قورمه – مرغ محلی شکم پر ، کباب گوشت بره , دوغ محلی و غیره
شام : آبگوشت محلی , شوربا , فرآورده های محلی , نان محلی

آدرس بومگردی از طریق ۲ راه :
۱- شیراز – کازرون – بخش بالاده – سرمشهد – روستای پشت پر
۲- بوشهر – دشبستان – بخش ارم – روستای پشت پر
تلفن :۰۹۱۷۸۷۵۴۶۵۲
۰۹۱۷۸۳۴۹۶۵۳ با مدیریت جناب آقای سیروس رحیمی

اقامتگاه بومگردی عشایر روستای پشت پر

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *