بلیط هواپیما مسافرسلام

پل انبوه

لینک های مرتبط :
پل انبوه استان گیلان رودبار

اين پل در کناره دهکده «پل انبوه» – از توابع رودبار – بر روي رودخانه شاهرود و در مسير قديمي و کاروان رو قزوين به ديلمان واقع گرديده و احتمالاً از ساخته هاي شاه عباس اول صفوي است. پل انبوه يکي از زيباترين ، مستحکم ترين و در عين حال فني ترين پل هاي تاريخي ايران به شمار مي آيد که در عرض تنگه اي ، تنها با يک دهانه عريض و مرتفع ساخته شده است. در اينجا ظاهراً عرض کم و ارتفاع زياد تنگه ، به همراه شدت نسبتاً زياد جريان رودخانه ، مانع ساخت پلي با چند دهانه بوده است. پل انبوه در جهت تقريباً شمالي – جنوبي و عمود بر جريان رودخانه به طول حود 60 متر ساخته شده است. عرض رويه پل بدون احتساب جان پناه ها ، حدود 7 متر است. انتهاي جنوبي پل بر روي کناره صخره اي و مرتفع رودخانه قرار گرفته است. کناره ديگر رودخانه رسوبي و شيب دار است ، بر همين اساس انتهاي شمالي پل براي رسيدن به سطح اصلي جاده ادامه يافته است. پل داراي طاقي جناغي به عرض 80/21 (در قسمت پاکا) و ارتفاع 40/16 متر است که ضخامت آن از پايين به بالا کاسته مي شود تا اينکه در قسمت تيزه به 30/1 متر مي رسد. فاصله بين دو پايه طاق 30/20 و ارتفاع کلي پل از سطح معمولي آب ، 60/18 متر است. سطح گذر پل از بالاي تيزه طاق به طرفين شيب دار است.

ادامه اين سطح و محور طولي پل در کناره رودخانه ، براي اتصال به جاده انحنا يافته است. براي ساخت طاق و بدنه پل از آجرهايي به ابعاد 5×24×24 سانتيمتر استفاده شده است. براي حراست پايه ها و شالوده پل انبوه ، در کناره هاي رودخانه و در محل برپايي پل ، ديواره هاي (سيل برگردان) مستحکمي احداث شده است. ديواره جنوبي به جهت صخره اي بودن کناره کوتاه و به طول حدود 23 متر است ؛ اما ديواره شمالي به جهت رسوبي و شيب دار بودن کناره شمالي رودخانه ، بلند و به طول 50 متر است. پايه هاي پل به ارتفاع حدود 30/2 متر با لاشه سنگ و ملات ساروج ساخته شده و سپس روي ان طاق و بدنه اصلي پل با آجرهايي به ابعاد 5/4×24×24 سانتيمتر و ملات گچ بالا آمده است. در جانب شمال غربي پايه شمالي پل و در جهت عکس جريان آب ، پشت بند يا موج شکني تعبيه کرده اند که فشار وارد از طرف جريان شديد آب را بر پايه مهار کرده ، آب را به سمت دهانه هدايت مي کند. اين پشت بند تا نزديکي سطح پل بالا آمده است. براي سبک کردن بار پايه ها ، صرفه جويي در مصالح و تدارک فضاهاي مورد نياز ، در بالاي پايه ها اتاق هاي طاقداري تعبيه شده است. براي رسيدن به اتاق شمالي ، با شش پله کوتاه از سطح گذر پل پايين رفته به ايوان مي رسيم که روي آن در بدنه شرقي پل است.

اين ايوان با دري به اتاق و از اتاق با در ديگري به ايوان غربي راه پيدا مي کند. اتاق مذکور 5 متر طول و 3 متر عرض دارد و در ضلع جنوبي داراي صفه اي به طول و عرض 1×8/1 متر و در طرفين آن دو طاقچه است. در ضلع شمالي اتاق نيز 3 طاقچه ديگر تعبيه شده است. ايوان شرقي و غربي به طول 3 و عرض 33/1 متر ، در طرف رودخانه داراي جان پناه است. در پايه جانب جنوبي پل نيز اتاق ديگري به طول و عرض 3×40/6 متر تعبيه کرده اند. به نظر مي رسد که اين اتاق ها مورد استفاده مسافران و نيز پل بانان قرار مي گرفته است. نوشته‌هاي تاريخي ني حاکي از اين است که اتاق ها و دهانه هاي کوچک زير سطح پل ها ، به عنوان مسافرخانه و اطراق گاه مورد استفاده کاروانيان قرار مي گرفته است. تمام طاق هاي پل با قوس جناغي اجرا شده اند. علاوه بر اتاق ها و ايوان هاي مذکور ، براي کاهش وزن پل و فشار وارد بر پايه ، فضاهايي توخالي در زير سطح پل تعبيه شده است. چنين شيوه اي در پل دختر ميانه – از دوره تيموري – و پل هاي ديگري نيز استفاده شده است. سطح گذر پل سنگ فرش شده و جان پناه هاي طرفين آن حدود يک متر ارتفاع دارد. در زير سطح دنباله پل در ساحل شمالي ، دهانه کوچکي به عرض و ارتفاع 50/1×30/1 متر تعبيه کرده اند که ظاهراً آب باران را هدايت مي کرده است. در اطراف پل ، آثار بناهاي قديمي ديگري مشهود است ؛ از جمله در سمت شمالي آن ، آثاري منسوب به کاروانسرا و در مزارع پايين دست ، آثار و بقاياي کوره هاي پخت آجر ، گچ و آهک که احتمالاً براي تهيه مصالح پل مورد استفاده بوده اند. در اين محل همچنين بقاياي قلعه ، سفالينه و گذرگاه هاي مربوط به پيش از اسلام شناسايي شده و به نظر مي رسد که پل انبوه بر جاي پل قديمي تري ساخته شده باشد.

پل انبوه

پل انبوه

پل انبوه

پل انبوهپل انبوه
جاباما تور
اگر به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست نمایش داده نشد، قبلاً از شما پوزش می خواهیم.
مشاهده فاصله مکان موردنظر شما تا پل انبوه :
دسته بندی :
برچسب ها :

شاید این مطالب را هم بخواهید ببینید:

در حال بارگزاری...

نظر کاربران:

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.