بلیط هواپیما مسافرسلام

هلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستان

لینک های مرتبط :
هلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستان استان سیستان و بلوچستان زاهدان

این بازی یکی از  بازی های سنتی استان سیستان و بلوچستان است.
وسايل لازم: توپ پور  (نوعي توپ از جنس پيش‌، برگ خرما) دستک چوب براي زدن توپ.
نحوه انتخاب يار در بازی سنتی هلاری : ابتدا بازيكنان به دو گروه تقسيم مي‌شوند، به سرگروه ماتوكان مي‌گويند. سرگروه‌ها يارهاي خود را به طور مساوي انتخاب مي‌كنند. براي انتخاب يار، افراد دو نفر – دو نفر با همديگر به كنار رفته و براي خود نامي انتخاب مي‌كنند. مثلاً يكي شتر و يكي گاو، بعد پيش ماتوكان آمده و مي‌گويند گرگري گاو مي‌خري يا شتر؟ ماتوكان هر كدام را انتخاب كرد، آن فرد يار او مي‌شود.
روش بازي هلاری : ابتدا دو دايره در قسمت ميدان بازي به فاصله تقريباً ۱۰۰ متر كشيده شده و يارهاي يک گروه كه شروع كننده‌بازي هستند، داخل دايره و گروه ديگر در ميدان به صورت محل مبدأ و مقصد بازي “كلات” مي‌گويند كه همان دژ است. بعد از تعيين نوبت بازي ابتدا يكي از افراد گروه داخل ميدان، توپ را به دست گرفته و براي گروه داخل دايره مي‌اندازد و هر فرد در نوبت بازي حق يک‌ بار زدن را دارند.
اگر دستک به توپ نخورد sup – سوختن- مي‌گويند. هر كس كه سوخت، بايد داخل دايره منتظر زدن فرد بعدي باشد تا در فرصت مناسب كه يكي از ياران توپ را زد و به فاصله دورتري انداخت، بتواند به كلات فرار كند. اگر توپ به فاصله خيلي دور بيافتد، مي‌تواند برود و برگردد. اگر اين كار را انجام دهد، باز امتياز زدن توپ را خواهد داشت.
در هلاری اگر توپ را حريف در هوا بگيرد يک امتياز است و به آن hal مي‌گويند. اگر گروه شروع‌كننده امتياز داشته باشد، مي‌تواند امتياز را پاياپاي كند وگرنه بايد بازي را به حريف مقابل واگذار كرده و خود و يارانش بيرون دايره در ميدان براي گرفتن توپ بروند.

هلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستان

هلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستانهلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستان
جاباما تور
اگر به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست نمایش داده نشد، قبلاً از شما پوزش می خواهیم.
مشاهده فاصله مکان موردنظر شما تا هلاری؛ بازی محلی در سیستان و بلوچستان :
دسته بندی :
برچسب ها :

شاید این مطالب را هم بخواهید ببینید:

در حال بارگزاری...

نظر کاربران:

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.